Ostatnie dokumenty
- "Podnoszę zarzut przedawnienia"- kiedy dłużnik może wypowiedzieć te słowa? Długi należy spłacać, ale jeśli przez kilka lat po tym, jak roszczenie stało się wymagalne, wierzyciel nie podjął kroków, by przymusić dłużnika do zapłaty, jego roszczenie się przedawni. Jeśli zatem wierzyciel zażąda spłaty roszczenia, które się przedawniło, dłużnik może jedną krótką formułką uwolnić się od zobowiązania.
- Stare długi nie powinny być windykowane. Czy będzie rewolucja w przedawnieniach? Wieczna może być miłość lub diamenty jak w tytule siódmego filmu o Jamesie Bondzie. Długi - na szczęście dla dłużników – ulegają przedawnieniu i po tym terminie nie mogą być dochodzone. Tyle teoria, bo każdego roku setki Polaków płacą długi sprzed nierzadko kilkunastu lat, gdyż w odpowiednim terminie nie powiedzieli w sądzie magicznej formułki: „Podnoszę zarzut przedawnienia”. Wyjaśniamy, jak nie stać się ofiarą absurdalnych przepisów, z których na potęgę korzystają firmy windykacyjne i jak problem chce rozwiązać Ministerstwo Sprawiedliwości.
- Jak rozwiązać problem kredytu po rozwodzie? Podział majątku obejmuje tylko aktywa, nie obejmuje natomiast zobowiązań zaciągniętych przez małżonków w czasie trwania wspólności ustawowej, gdyż mimo podziału majątku dług nadal się utrzymuje.
- Nieuczciwe działania wierzycieli. Jak dłużnik może dochodzić swoich praw? Sankcje dla nieuczciwego - zgłaszającego nieprawdziwe informacje - wierzyciela mogą być wyjątkowo bolesne. Może zostać on ukarany grzywną nawet do 30 tysięcy zł.
- Zajęcie egzekucyjne wynagrodzenia za pracę. Ile wynosi kwota wolna od zajęcia? Zajęcie wynagrodzenia i konta bankowego powoduje nierzadko pozbawienie dłużnika jakichkolwiek dochodów. Nieszczęśliwym zbiegiem okoliczności zdarza się, że banki przez pomyłkę lub niedopatrzenie nie stosują się dodatkowo do obowiązku udostępnienia dłużnikowi całości kwoty wolnej od zajęcia.
- Konstruowanie pozwu. Co się zmieniło w 2016 roku? 2016 rok przyniósł dwie istotne zmiany w zakresie konstruowania najważniejszego pisma w postępowaniu sądowym jakim jest pozew.
- Odpowiedzialność solidarna małżonków w sprawach zwykłych potrzeb rodziny Odpowiedzialność solidarna małżonków istnieje bez względu na fakt, czy prowadzą oni wspólne gospodarstwo domowe, czy nie. Opuszczenie rodziny przez jedno z małżonków nie ma wpływu na ustanie jego solidarnej odpowiedzialności z drugim małżonkiem.
- Co zmieni nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej? W pierwszej kolejności, nowelizacja wprowadza nowy przepis, zgodnie z którym przedsiębiorca będzie obowiązany do posiadania tytułu prawnego do nieruchomości, których podlegają wpisowi do CEIDG.
- Przyspieszone postępowanie układowe. Jakie wynogi musi spełnić dłużnik? Przyspieszone postępowanie układowe co do skutków jest zbliżone do postępowania upadłościowego z możliwością zawarcia układu.
- Zmiany stawek adwokackich i radcowskich przyspieszą odzyskiwanie długów? Nowe regulacje dotyczą także kwot, które w razie przegrania procesu dłużnik będzie musiał zapłacić wierzycielowi tytułem zwrotu kosztów wynagrodzenia prawnika.
- Roszczenie pieniężne - do jakiej kwoty można dochodzić w e-sądzie? Wbrew przepisom Kodeksu postępowania cywilnego, w e-sądzie możliwe jest dochodzenie roszczenia pieniężnego jedynie do wysokości 100 milionów złotych.
- Bezskuteczność egzekucji administracyjnej - kiedy następuje? O bezskuteczności egzekucji można mówić wtedy, gdy odnosi się ona do całego majątku dłużnika.
- Czy wierzyciel hipoteczny może wnioskować o upadłość dłużnika? Od 1 stycznia 2016 roku krąg wierzycieli uprawnionych do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości zostanie zawężony - uprawnienie to będzie przysługiwało wyłącznie wierzycielom osobistym dłużnika.
- Zaostrzenie restrykcji wobec dłużników alimentacyjnych Dane uchylającego się od płacenia alimentów dłużnika będą zgłaszane do wszystkich działających w Polsce BIG-ów.
- Nowe prawo upadłościowe będzie lepsze - uważa ekspert Część przepisów, które zaczną obowiązywać od stycznia 2016 r., obowiązuje z powodzeniem w innych krajach. To sprawia, że eksperci pozytywnie oceniają zmiany.
- Weksel in blanco - dobry sposób na zabezpieczenie spłaty długu? Kodeks postępowania cywilnego przewiduje możliwość wydania przez sąd na podstawie weksla nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym. To zapewnia szybkość i większą pewność zaspokojenia zobowiązania.
- Krajowy Rejestr Długów. Większość dłużników to mężczyźni Łączna wysokość ich zobowiązań sięga 13 milionów złotych - wynika z danych KRD. To jednak nie znaczy, że kobiety długów nie mają. Rekordzistka jest winna wierzycielom... 4,7 miliona złotych.
- Przedawnienie długu. Ile czasu musi minąć, żeby nie trzeba było płacić? Niektóre roszczenia przedawniają się po roku, a inne nawet po 10 latach.
- Koszty zabezpieczenia opartego na nakazie zapłaty. Jak je odzyskać? Nakaz zapłaty ma znaczenie, gdy istnieje obawa, że dłużnik będzie dążył do ukrycia majątku, w czasie gdy postępowanie sądowe uniemożliwi skuteczną egzekucję.
- Windykacja należności przez firmę odzyskującą długi może być droga Przed podpisaniem umowy warto porównać parę ofert i zobaczyć, czy tradycyjne dochodzenie roszczeń nie będzie tańsze.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 | starsze |