Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Konsorcjum lepsze od spółki? Sprawdź kiedy

0
Podziel się:

W konsorcjum firmy zachowują odrębność prawną i, za wyjątkiem wykonywania zamówienia publicznego, odpowiadają tylko za własne zobowiązania.

Konsorcjum lepsze od spółki? Sprawdź kiedy
(Yuri_Arcurs/iStockphoto)

Wąska specjalizacja, którą wymusza rynek, oraz konieczność zaangażowania znacznego kapitału często uniemożliwiają podmiotom gospodarczym samodzielne realizowanie złożonych przedsięwzięć. Mimo ostatniej decyzji prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie dwóch białostockich firm, które zawiązały konsorcjum, aby wygrać przetarg, tworzenie konsorcjów nadal może być skutecznym rozwiązaniem.

Przedsiębiorcy najczęściej dostrzegają korzyści ze współpracy w ramach konsorcjum dopiero w przypadku ubiegania się o udzielenie zamówienia publicznego. Jednak ostatnia - szeroko komentowana w mediach - decyzja prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wskazuje, że może się to wiązać z ryzykiem naruszenia prawa konkurencji. Mimo to, warto pamiętać, iż w tej decyzji UOKiK nie zakwestionował samego prawa przedsiębiorców do tworzenia konsorcjów.

Nic więc nie wskazuje na to, by ta forma współdziałania miała gwałtownie stracić na popularności, szczególnie w przypadku realizowania dużych i skomplikowanych przedsięwzięć.

Zaletą umowy konsorcjum jest duża swoboda uczestników (zarówno osób fizycznych jak i prawnych) w kształtowaniu zasad współdziałania oraz podziału wypracowanych zysków, dzięki czemu możliwe jest pełne wykorzystanie potencjału (np. finansowego, naukowego lub technologicznego) każdego z konsorcjantów. Strony umowy zachowują odrębność prawną i, za wyjątkiem sytuacji wykonywania zamówienia publicznego, odpowiadają tylko za własne zobowiązania.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/238/246510.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/przeksztalcenie;dzialalnosci;gospodarczej;w;spolke;kapitalowa,133,0,1227653.html) *Warto przekształcić działalność w spółkę? * Korzyści z przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę kapitałową to wyłączenie majątku osobistego z ewentualnej egzekucji wierzytelności.

Korzystny jest także brak ograniczeń formalnych, wynikających z przepisów Kodeksu spółek handlowych. Konsorcjum nie jest bowiem samodzielnym podmiotem prawa i, w odróżnieniu od spółek handlowych, nie podlega rejestracji. Konsorcjanci nie są również związani przepisami regulującymi organizację i funkcjonowanie spółek handlowych, co umożliwia im swobodne ukształtowanie często bardzo skomplikowanych relacji biznesowych.

Współdziałanie w ramach umowy konsorcjum sprzyja prowadzeniu złożonych i często kosztownych inwestycji, których żaden z konsorcjantów nie mógłby zrealizować samodzielnie. W praktyce konsorcja sprawdzają się w sektorze bankowym oraz budowlanym, ale z powodzeniem mogą być wykorzystywane także w innych branżach.

Warto odnotować, że umowa konsorcjum cieszy się dużym zainteresowaniem w Federacji Rosyjskiej, wśród przedsiębiorców z branży energetycznej. Poszukiwanie elastycznych i efektywnych form współdziałania w tym sektorze gospodarki jest bowiem szczególnie istotne z uwagi na znaczne koszty oraz wysokie ryzyko prowadzonych inwestycji. Tezę tę potwierdza sukces gazociągu Nord Stream, będącego prywatną inwestycją konsorcjum firm z Rosji, Niemiec, Francji i Holandii. Przy takich przedsięwzięciach, to właśnie konsorcjum, pozbawione ograniczeń wynikających z przepisów prawa spółek, będzie optymalną odpowiedzią na potrzeby biznesu.

Czytaj więcej w Money.pl
Łączysz firmy? Sprawdź, czy nie łamiesz prawa Prezes urzędu wydaje zgodę na dokonanie koncentracji, jeśli w jej wyniku konkurencja na rynku nie zostanie istotnie ograniczona.
Spółka osobowa - tak ją zmienisz w... Do przekształcenia spółek jawnej oraz partnerskiej wymagana jest jednomyślność wszystkich wspólników, także wyłączonych od prowadzenia spraw firmy.
Rejestracja spółki z o.o. krok po kroku Minimalny wkład wynosi 5 tys. zł. Przy zakładaniu przez internet, dopuszczalna jest tylko gotówka, a wkłady niepieniężne nie są uwzględniane.

Autor jest aplikantem radcowskim w Chałas i Wspólnicy Kancelaria Prawna

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)