Trwa ładowanie...
bDKubDSJ

Notowania

Wiadomości

338
07.03.2021 8:35

TURYSTYKA
 / 
Paszport covidowy budzi kontrowersje, a "żółta książeczka" istnieje od lat. Prawnik wyjaśnia

Unia Europejska pracuje nad "paszportem" dla zaszczepionych. Pomysł nie jest ani nowy, ani bezprawny. Co więcej, ma ułatwić, a nie utrudnić życie. Jest jednak jeden problem - zdaniem prawników - jest na to po prostu za wcześnie, a pomysł wciąż jest dziurawy.

18
24.02.2021 16:06

GOSPODARKA
 / 
Sąd stanął po stronie sanepidu. "Ogromny chaos prawny. To bardzo niebezpieczne"

Sądy nie tylko po stronie przedsiębiorców, sanepid też wygrywa. - Pytanie niestety retoryczne: gdzie jesteśmy i przez kogo znaleźliśmy się w stanie tak ogromnego chaosu prawnego? To, że zapadają różne wyroki, ale w przeważającej części korzystne dla przedsiębiorców, wskazuje na to, że problemem stają się obostrzenia wprowadzone rozporządzeniem - powiedziała w programie "Newsroom WP" Eliza Rutynowska, prawniczka FOR. - Zerknęłam na wyrok przyznający rację sanepidowi, natknęłam się tam na bardzo niepokojące stwierdzenie. Sąd uznał, że względy słuszności mogą przeważać nad hierarchią prawa. Moim zdaniem, to bardzo niebezpieczne. To nasz rząd jest odpowiedzialny za to, by w odpowiednich momentach wprowadzać odpowiednie mechanizmy. Takim mechanizmem, przy szerzącej się chorobie zakaźnej, powinien być stan nadzwyczajny, w formie klęski żywiołowej - dodała.

281
14.02.2021 10:27

PRAWO
 / 
Gminy mogą być zwolnione z 5-pojemnikowej zbiórki śmieci. Jest warunek

Szykują się zmiany dotyczące segregacji odpadów. Projektowane nowe przepisy zakładają możliwość odstępstwa od selekcji śmieci w podziale na aż pięć pojemników. Wystarczy, że spełniony będzie jeden z czterech warunków. Ma to na celu zracjonalizowanie dotychczasowych regulacji.

120
11.02.2021 10:01

KORONAWIRUS
 / 
Polski prawnik skarży Niemcy za lockdown. Mówi o ograniczeniach unijnych swobód

- Skoro władze Meklemburgii robią nam na granicy testy, to ja zrobię im test w sądzie - mówi prawnik Rafał Malujda. Pozew został już złożony w niemieckim sądzie. Według autora ma wsparcie setek mieszkańców pogranicza. Nie tylko Polaków.

593
30.01.2021 13:57

PRAWO
 / 
Chcą zakazu przekazywania ziem Kościołowi. Projekt już w Sejmie

Lewica chce, by państwo nie mogło przekazywać ziem Kościołowi katolickiemu w ramach rekompensat. Krzysztof Śmiszek złożył w Sejmie projekt w tej sprawie.

bDKubDSL
4
04.01.2021 11:10

GIEŁDA
 / 
Nowe kary za śmieci. Do 8 lat kary za porzucanie odpadów niebezpiecznych. Projekt zmian

Podwyższenie do 5 tys. zł kar za zaśmiecanie przestrzeni publicznej oraz gruntów polnych oraz wprowadzenie kary pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat za pozostawianie odpadów niebezpiecznych w miejscach nieprzeznaczonych do ich składowania lub magazynowania - zakłada projekt nowelizacji ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach, który trafił do konsultacji społecznych.

30
30.09.2020 18:31

PRZEPISY
 / 
Warszawa. Popularny warzywniak zniknie, winne plany zagospodarowania sprzed lat

W połowie października zniknie popularny warzywniak na warszawskiej Woli. Sprzeciwia się temu nie tylko właścicielka, ale również mieszkańcy oraz aktywiści. Jednak urzędnicy tłumaczą, że winne takiemu stanu rzeczy są plany zagospodarowania sprzed lat.

35
29.09.2020 21:23

UPRAWNIENIA
 / 
Prezes UOKiK dostanie nowe uprawnienia. Będzie mógł blokować strony internetowe

Rządzący chcą rozszerzyć uprawnienia prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Po zaproponowanych zmianach prezes będzie mógł blokować strony internetowe, a także decydować o zakupie towarów do testów. Nowe zapisy trafią teraz do konsultacji społecznych.

10
27.09.2020 13:51

PRAWO
 / 
Budżet 2021 i dług publiczny. Rząd od poniedziałku bierze się do roboty

Zjednoczona Prawica pojednała się w dobrym momencie. Na poniedziałek zaplanowane jest posiedzenie rządu. Rada Ministrów zajmie się wieloma istotnymi projektami, w tym budżetem na przyszły rok i omówieniem strategii zarządzania długiem.

bDKubDSR
3
24.09.2020 21:47

PRAWO
 / 
Komisja Europejska bierze się za kryptowaluty. Proponuje nowe przepisy

Komisja Europejska zaproponowała nowe przepisy dotyczące kryptowalut. Politycy wierzą, że dzięki temu uda się rozbudzić innowacje w tym sektorze przy zachowaniu stabilności finansowej. Nowe prawo ma także zapewnić bezpieczeństwo inwestorom.

12
15.09.2020 16:16

PRAWO
 / 
Premier składa wniosek do Trybunału Konstytucyjnego. CIR wyjaśnia

W przypadku niezgodności rozporządzenia z Konstytucją najpierw o tym powinien wypowiedzieć się Trybunał Konstytucyjny. Dopiero potem sąd cywilny będzie mógł orzec odszkodowanie tym, którzy ucierpieli w wyniku stosowania tegoż rozporządzenia - wynika z odpowiedzi Centrum Informacyjnego Rządu na pytania money.pl.

03.09.2020 16:32

URLOPY RODZICIELSKIE
 / 
Urlopy rodzicielskie. Szykują się ważne zmiany

Projekt noweli Kodeksu pracy autorstwa Bronisława Komorowskiego wprowadza bardziej elastyczny system korzystania z wolnego.

03.09.2020 15:09

WYPOWIEDZENIE UMOWY O PRACĘ
 / 
Wypowiedzenie umowy za porozumieniem stron

Wypowiedziałam umowę o pracę za porozumieniem stron. Mój pracodawca nie chce żebym przychodziła do pracy w tym okresie (w umowie widnieją dwa tygodnie). Czy szef zapłaci mi za ten czas?" - pyta internautka.

bDKubDSS
02.09.2020 15:23

URLOP MACIERZYŃSKI
 / 
Wynagrodzenie autorskie na macierzyńskim

Jestem zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony, moje wynagrodzenie składa się z niskiej podstawy i wynagrodzenia autorskiego. Jeżeli poszłabym na urlop macierzyński, jak byłoby wyliczane moje miesięczne wynagrodzenie? Domyślam się, że będzie one niższe w trakcie urlopu macierzyńskiego, ze względu na brak tworzenia dzieł objętych prawem autorskim?

02.09.2020 15:22

CZAS PRACY
 / 
Praca w weekendy, kiedy jest niezgodna z prawem?

"Mój przełożony każe mi wykonywać pracę w weekendy. Powiedział również, powołując się na nowy Kodeks pracy, że jeżeli odmówię, będzie mógł mnie zwolnić. Czy tak jest faktycznie?"

02.09.2020 14:14

ZWOLNIENIE Z PRACY
 / 
Odwołanie od zwolnienia - kiedy jest zasadne?

Zostałam zwolniona. Jako przyczynę podano "niemożność porozumienia się i współpracy przełożonego z pracownikiem oraz utrata zaufania pracodawcy do pracownika, zajmującego kierownicze stanowisko art. 100 par. 2 pkt. 4 KP. Bezczynność i bierność pracownika powodują brak skuteczności w wykonywaniu powierzonych mu zadań”. Czy mogę odwołać się od tego zwolnienia?

02.09.2020 13:26

ZWOLNIENIE LEKARSKIE
 / 
Choroba a nowa praca

Po długotrwałych poszukiwaniach znalazłem upragnione zatrudnienie i dostałem skierowanie na badania od firmy. W momencie kiedy miałem podpisać umowę okazało się, że choruję na półpasiec. Jak ten problem rozwiązać?

02.09.2020 12:44

URLOP WYCHOWAWCZY
 / 
Urlop wychowawczy, jakie dokumenty przygotować?

Od 1 października zmieniły się przepisy dotyczące wykorzystywania urlopu wychowawczego - jeden z 36 miesięcy urlopu wychowawczego będzie musiał wykorzystać obowiązkowo drugi rodzic, w przeciwnym razie urlop będzie o miesiąc krótszy.