Wiadomości
TURYSTYKA / Paszport covidowy budzi kontrowersje, a "żółta książeczka" istnieje od lat. Prawnik wyjaśnia
Unia Europejska pracuje nad "paszportem" dla zaszczepionych. Pomysł nie jest ani nowy, ani bezprawny. Co więcej, ma ułatwić, a nie utrudnić życie. Jest jednak jeden problem - zdaniem prawników - jest na to po prostu za wcześnie, a pomysł wciąż jest dziurawy.
GOSPODARKA / Sąd stanął po stronie sanepidu. "Ogromny chaos prawny. To bardzo niebezpieczne"
Sądy nie tylko po stronie przedsiębiorców, sanepid też wygrywa. - Pytanie niestety retoryczne: gdzie jesteśmy i przez kogo znaleźliśmy się w stanie tak ogromnego chaosu prawnego? To, że zapadają różne wyroki, ale w przeważającej części korzystne dla przedsiębiorców, wskazuje na to, że problemem stają się obostrzenia wprowadzone rozporządzeniem - powiedziała w programie "Newsroom WP" Eliza Rutynowska, prawniczka FOR. - Zerknęłam na wyrok przyznający rację sanepidowi, natknęłam się tam na bardzo niepokojące stwierdzenie. Sąd uznał, że względy słuszności mogą przeważać nad hierarchią prawa. Moim zdaniem, to bardzo niebezpieczne. To nasz rząd jest odpowiedzialny za to, by w odpowiednich momentach wprowadzać odpowiednie mechanizmy. Takim mechanizmem, przy szerzącej się chorobie zakaźnej, powinien być stan nadzwyczajny, w formie klęski żywiołowej - dodała.
PRAWO / Gminy mogą być zwolnione z 5-pojemnikowej zbiórki śmieci. Jest warunek
Szykują się zmiany dotyczące segregacji odpadów. Projektowane nowe przepisy zakładają możliwość odstępstwa od selekcji śmieci w podziale na aż pięć pojemników. Wystarczy, że spełniony będzie jeden z czterech warunków. Ma to na celu zracjonalizowanie dotychczasowych regulacji.
KORONAWIRUS / Polski prawnik skarży Niemcy za lockdown. Mówi o ograniczeniach unijnych swobód
- Skoro władze Meklemburgii robią nam na granicy testy, to ja zrobię im test w sądzie - mówi prawnik Rafał Malujda. Pozew został już złożony w niemieckim sądzie. Według autora ma wsparcie setek mieszkańców pogranicza. Nie tylko Polaków.
PRAWO / Chcą zakazu przekazywania ziem Kościołowi. Projekt już w Sejmie
Lewica chce, by państwo nie mogło przekazywać ziem Kościołowi katolickiemu w ramach rekompensat. Krzysztof Śmiszek złożył w Sejmie projekt w tej sprawie.
GIEŁDA / Nowe kary za śmieci. Do 8 lat kary za porzucanie odpadów niebezpiecznych. Projekt zmian
Podwyższenie do 5 tys. zł kar za zaśmiecanie przestrzeni publicznej oraz gruntów polnych oraz wprowadzenie kary pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat za pozostawianie odpadów niebezpiecznych w miejscach nieprzeznaczonych do ich składowania lub magazynowania - zakłada projekt nowelizacji ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach, który trafił do konsultacji społecznych.
PRZEPISY / Warszawa. Popularny warzywniak zniknie, winne plany zagospodarowania sprzed lat
W połowie października zniknie popularny warzywniak na warszawskiej Woli. Sprzeciwia się temu nie tylko właścicielka, ale również mieszkańcy oraz aktywiści. Jednak urzędnicy tłumaczą, że winne takiemu stanu rzeczy są plany zagospodarowania sprzed lat.
UPRAWNIENIA / Prezes UOKiK dostanie nowe uprawnienia. Będzie mógł blokować strony internetowe
Rządzący chcą rozszerzyć uprawnienia prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Po zaproponowanych zmianach prezes będzie mógł blokować strony internetowe, a także decydować o zakupie towarów do testów. Nowe zapisy trafią teraz do konsultacji społecznych.
PRAWO / Budżet 2021 i dług publiczny. Rząd od poniedziałku bierze się do roboty
Zjednoczona Prawica pojednała się w dobrym momencie. Na poniedziałek zaplanowane jest posiedzenie rządu. Rada Ministrów zajmie się wieloma istotnymi projektami, w tym budżetem na przyszły rok i omówieniem strategii zarządzania długiem.
PRAWO / Komisja Europejska bierze się za kryptowaluty. Proponuje nowe przepisy
Komisja Europejska zaproponowała nowe przepisy dotyczące kryptowalut. Politycy wierzą, że dzięki temu uda się rozbudzić innowacje w tym sektorze przy zachowaniu stabilności finansowej. Nowe prawo ma także zapewnić bezpieczeństwo inwestorom.
PRAWO / Premier składa wniosek do Trybunału Konstytucyjnego. CIR wyjaśnia
W przypadku niezgodności rozporządzenia z Konstytucją najpierw o tym powinien wypowiedzieć się Trybunał Konstytucyjny. Dopiero potem sąd cywilny będzie mógł orzec odszkodowanie tym, którzy ucierpieli w wyniku stosowania tegoż rozporządzenia - wynika z odpowiedzi Centrum Informacyjnego Rządu na pytania money.pl.
URLOPY RODZICIELSKIE / Urlopy rodzicielskie. Szykują się ważne zmiany
Projekt noweli Kodeksu pracy autorstwa Bronisława Komorowskiego wprowadza bardziej elastyczny system korzystania z wolnego.
WYPOWIEDZENIE UMOWY O PRACĘ / Wypowiedzenie umowy za porozumieniem stron
Wypowiedziałam umowę o pracę za porozumieniem stron. Mój pracodawca nie chce żebym przychodziła do pracy w tym okresie (w umowie widnieją dwa tygodnie). Czy szef zapłaci mi za ten czas?" - pyta internautka.
URLOP MACIERZYŃSKI / Wynagrodzenie autorskie na macierzyńskim
Jestem zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony, moje wynagrodzenie składa się z niskiej podstawy i wynagrodzenia autorskiego. Jeżeli poszłabym na urlop macierzyński, jak byłoby wyliczane moje miesięczne wynagrodzenie? Domyślam się, że będzie one niższe w trakcie urlopu macierzyńskiego, ze względu na brak tworzenia dzieł objętych prawem autorskim?
CZAS PRACY / Praca w weekendy, kiedy jest niezgodna z prawem?
"Mój przełożony każe mi wykonywać pracę w weekendy. Powiedział również, powołując się na nowy Kodeks pracy, że jeżeli odmówię, będzie mógł mnie zwolnić. Czy tak jest faktycznie?"
ZWOLNIENIE Z PRACY / Odwołanie od zwolnienia - kiedy jest zasadne?
Zostałam zwolniona. Jako przyczynę podano "niemożność porozumienia się i współpracy przełożonego z pracownikiem oraz utrata zaufania pracodawcy do pracownika, zajmującego kierownicze stanowisko art. 100 par. 2 pkt. 4 KP. Bezczynność i bierność pracownika powodują brak skuteczności w wykonywaniu powierzonych mu zadań”. Czy mogę odwołać się od tego zwolnienia?
ZWOLNIENIE LEKARSKIE / Choroba a nowa praca
Po długotrwałych poszukiwaniach znalazłem upragnione zatrudnienie i dostałem skierowanie na badania od firmy. W momencie kiedy miałem podpisać umowę okazało się, że choruję na półpasiec. Jak ten problem rozwiązać?
URLOP WYCHOWAWCZY / Urlop wychowawczy, jakie dokumenty przygotować?
Od 1 października zmieniły się przepisy dotyczące wykorzystywania urlopu wychowawczego - jeden z 36 miesięcy urlopu wychowawczego będzie musiał wykorzystać obowiązkowo drugi rodzic, w przeciwnym razie urlop będzie o miesiąc krótszy.