Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
polityka ue
04.11.2014 06:28

Dyplomacja UE. Pierwsza oficjalna wizyta nowej szefowej - w Polsce

Informację o czwartkowej wizycie Mogherini w Polsce potwierdził wczoraj wieczorem rzecznik prasowy MSZ Marcin Wojciechowski.

Podziel się
Dodaj komentarz
(US Department of State/wikimedia)

Nowa szefowa unijnej dyplomacji, Włoszka Federica Mogherini, z pierwszą wizytą oficjalną pod koniec tygodnia ma się udać do Polski, a następnie m.in. do Jerozolimy i Gazy w nadziei na _ ożywienie procesu pokojowego _ - poinformowała wczoraj rzeczniczka Mogherini.

Informację o czwartkowej wizycie Mogherini w Polsce potwierdził wczoraj wieczorem rzecznik prasowy MSZ Marcin Wojciechowski. - _ Jest to pierwsza wizyta Mogherini za granicą po objęciu przez nią funkcji, co ma dla nas szczególne znaczenie _ - powiedział. Dodał, że trwają jeszcze uzgodnienia dotyczące programu tej wizyty.

Dzisiaj Mogherini, która formalnie rozpoczęła urzędowanie w sobotę, ma się spotkać z nowym sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. Sojusz wielokrotnie zarzucał Rosji wysyłanie swoich wojsk na wschód Ukrainy i wspieranie walczących tam separatystów, czemu Moskwa zaprzeczała.

Z pierwszą oficjalną wizytą do kraju członkowskiego Unii nowa szefowa dyplomacji uda się do Polski - pojutrze. Następnie od piątku do niedzieli odwiedzi Tel Awiw, Jerozolimę, Gazę i Ramallah, gdzie zamierza _ podkreślić priorytetowe traktowanie tego regionu przez Unię i jej wolę odgrywania roli w stabilizacji, odbudowie i wznowieniu procesu pokojowego _ - powiedziała jedna z rzeczniczek Mogherini, cytowana przez agencję AFP.

_ Proces pokojowy na Bliskim Wschodzie jest kwestią kluczową dla UE _ - zaznaczyła, dodając, że niedawne niepokoje w Gazie i Jerozolimie _ mają znaczenie dla całego regionu _.

Czytaj więcej w Money.pl
Ten konflikt wzmocnił więzi w NATO _ Konflikt rosyjsko-ukraiński pokazał nowe wyzwania, ale też zacieśnił więzi między sojusznikami i potwierdził znaczenie NATO dla bezpieczeństwa _.
Hollande do Putina: Nie uznawaj wyborów Prezydent Francji uważa, że celem jest przekonanie Moskwy i separatystów, aby wyrzekli się eskalacji napięcia i wrócili do dialogu.
Wybory na wschodzie Ukrainy. Zachód nie uznaje, Kreml przyjmuje z szacunkiem _ Unia powinna uznać wybory, jeśli chce jak najszybciej zażegnać kryzys _ - oświadczył dziś ambasador Rosji przy UE Władimir Czyżow.
Tagi: polityka ue, federica mogherini, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz