Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wojna na Ukrainie wzmocniła więzi w NATO?

0
Podziel się:

Konflikt rosyjsko-ukraiński pokazał nowe wyzwania, ale też zacieśnił więzi między sojusznikami i potwierdził znaczenie NATO dla bezpieczeństwa.

Wojna na Ukrainie wzmocniła więzi w NATO?
(PAP/EPA)

_ Konflikt rosyjsko-ukraiński pokazał nowe wyzwania, ale też zacieśnił więzi między sojusznikami i potwierdził znaczenie NATO dla bezpieczeństwa _ - ocenił asystent sekretarza obrony ds. bezpieczeństwa międzynarodowego Derek Chollet, który we wtorek zakończył wizytę w Warszawie.

_ - Zachowanie Rosji wzmocniło więzi sojuszników wewnątrz NATO i więzi z krajami spoza sojuszu, takimi jak Ukraina czy Gruzja; przypomniało nam wszystkim, że ten sojusz jest istotny dla naszego bezpieczeństwa. To pozytywna rzecz, jaka się dokonała w ciągu ostatniego roku _ - powiedział Chollet.

Dodał, że konflikt przypomniał też, że sojusznicy muszą się przygotowywać do ciągle nowych zagrożeń. _ Kryzys ukraiński pokazał, że są nowe sposoby, jakimi jedne kraje mogą destabilizować inne - tzw. zielone ludziki czy asymetryczna wojna _ - powiedział asystent. Zaznaczył, że oznacza to, iż NATO musi przygotowywać się do jak najlepszej odpowiedzi na tego typu działania.

_ - Przypomina nam to o wielkich wyzwaniach, jak nowy styl walki, ale z drugiej strony fundamentalne wzajemne zobowiązanie zostało potwierdzone _ - podkreślił przypominając, że było to także przesłanie szczytu w Newport.

_ Nie uważam tego, co Rosja zrobiła na Ukrainie, za sygnał nowej ery, widzieliśmy to wcześniej w Naddniestrzu i Gruzji _ - zauważył Chollet. Zwrócił uwagę, że wcześniej nie wywoływało to jednak takiej reakcji jak w przypadku Ukrainy, kiedy sojusznicy postanowili intensywnie ćwiczyć, m.in. w ramach rotacyjnych pobytów pododdziałów szkolących się w krajach wschodniej flanki NATO.

Podkreślił, że artykuł 5 Traktatu północnoatlantyckiego, mówiący o zobowiązaniu do wspólnej obrony w razie napaści na jednego z członków, pozostaje jądrem sojuszu. - _ To, co się dokonuje, to potwierdzenie naszego wzajemnego zobowiązania, ale stale musimy uaktualniać nasze zdolności _ - powiedział.

_ - Rosja ma wybór, prezydent Putin ma wybór. Pokazaliśmy, że są sposoby, by współpracować dla obopólnego bezpieczeństwa - czy to negocjacje nuklearne z Iranem, czy likwidacja broni chemicznej w Syrii, ale jest wiele spraw, co do których się nie zgadzamy _ - zaznaczył Chollet.

Dlatego - dodał - Stany Zjednoczone udzielają wsparcia nie tylko sojusznikom, ale i partnerom, takim jak Ukraina i Mołdawia, _ by same mogły decydować o swojej przyszłości, a nie pod dyktatem _.

Chollet zapewnił, że Stany Zjednoczone nie tracą zainteresowania Europą na rzecz innych regionów. _ - Jedno z wyzwań, przed jakimi stoją Stany Zjednoczone - i nie jest ono nowe - polega na tym, że nie możemy koncentrować się na tylko jednym regionie świata. Musimy skupiać się na wielu częściach świata, bo mamy wielu przyjaciół i partnerów, i wiele sojuszy _ - wyjaśnił.

Podkreślił, że Stany Zjednoczone przywiązują wagę zarówno do rozwoju wydarzeń na Ukrainie i w Rosji, jak i do sytuacji na Bliskim Wschodzie i w Azji. _ Ważne, że nasi europejscy partnerzy również zwracają uwagę na różne części świata, a nie tylko na problemy w Europie _ - podkreślił.

Zapewnił, że poparcie dla znaczącej roli USA w Europie i utrzymania silnych więzi transatlantyckich, w tym w ramach NATO, jest znaczne i niezależne od partii.

Jednym z tematów rozmów Cholleta była także walka z tzw. Państwem Islamskim i wsparcie dla krajów arabskich, które muszą m.in. lokalnym społecznościom dać poczucie, że współdecydują o swoim kraju. Podkreślił, że _ nie ma tylko militarnego rozwiązania tego problemu _. _ Rola wojska jest bardzo ważna, ale jeżeli patrzymy w długiej perspektywie, potrzeba wsparcia politycznego i ekonomicznego _ - zaznaczył.

Wyraził też przekonanie, że Afganistan, który od końca września ma nowy rząd, jest gotowy na zakończenie misji ISAF i kontynuację pomocy w ramach misji szkoleniowo-doradczej Resolute Support.

Chollet przewodniczył amerykańskiej delegacji na posiedzenie Grupy Wysokiego Szczebla ds. Obronnych, która jest forum dialogu z przedstawicielami polskiego MON. Stronie polskiej przewodniczy wiceminister obrony Robert Kupiecki. Z Polski Chollet udał się na Łotwę, gdzie w środę ma zaplanowane spotkania z sojusznikami z państw bałtyckich.

Czytaj więcej w Money.pl
Nagła wizyta szefa NATO w Polsce. Chodzi o... Anders Fogh Rasmussen uważa, ze w obliczu agresji Rosji, członkowie Sojuszu powinni więcej wydawać na obronę.
Bazy NATO w Polsce? Sikorski ujawnia Radosław Sikorski powiedział dziennikarzom w Brukseli, że Polska chce u siebie nowych baz oraz żołnierzy NATO.
Onyszkiewicz: Polska jest bezpieczna _ - Wydaje się, że pomimo dramatów, które się rozgrywają na Ukrainie, nie mamy powodów, aby się obawiać o nasze bezpieczeństwo - ocenił b. szef MON Janusz Onyszkiewicz. _
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)