Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wybory w Donbasie. Hollande apeluje do Putina, aby ich nie uznawał

0
Podziel się:

Prezydent Francji uważa, że celem jest przekonanie Moskwy i separatystów, aby wyrzekli się eskalacji napięcia i wrócili do dialogu.

Wybory w Donbasie. Hollande apeluje do Putina, aby ich nie uznawał
(PAP/EPA)

Prezydent Francji Francois Hollande, który przebywa w Kanadzie, zaapelował do prezydenta Rosji Władimira Putina, aby nie uznał wczorajszych wyborów separatystów na wschodzie Ukrainy, gdyż _ mogą one zagrażać integralności terytorialnej _ tego kraju.

_ - Apeluję do prezydenta Putina, aby działał zgodnie z porozumieniami z Mińska, które 5 września otworzyły drogę do wstrzymania ognia _ - powiedział Hollande w wystąpieniu w kanadyjskim parlamencie, gdzie przed prawie dwoma tygodniami doszło do strzelaniny.

_ - Protokół, który nazywany jest porozumieniem z Mińska, został podpisany 5 września tego roku. To jest protokół, a wszystkich protokołów należy przestrzegać _ - podkreślił. _ Sankcje nałożone na Rosję za aneksję Krymu, wymierzone w rosyjskie interesy są zasadnicze, lecz nie mogą być jedyną odpowiedzią _ - mówił prezydent. Jego zdaniem _ celem jest przekonanie Moskwy i separatystów, aby wyrzekli się eskalacji napięcia i wrócili do dialogu _.

Nawiązując do tragicznych wydarzeń w Ottawie, Hollande podkreślił, że _ w obliczu terroryzmu _ żaden odwrót nie jest możliwy.

_ - Wobec terroryzmu nie ma miejsca na odwrót, ustępstwa lub słabość. Terroryzm zagraża wartościom, na których powstały nasze narody. Dlatego Francja i Kanada razem działają i razem biorą odpowiedzialność _ - oświadczył Hollande, odnosząc się do zaangażowania obydwu krajów w koalicję międzynarodową pod kierownictwem USA przeciwko Państwu Islamskiemu w Iraku.

22 października zamachowiec postrzelił 24-letniego kaprala Nathana Cirillo, pełniącego wartę przy National War Memorial, monumencie ku czci poległych żołnierzy w pobliżu budynków parlamentu federalnego w Ottawie. Żołnierz zmarł od odniesionych ran. Zamachowiec, Michael Zehaf-Bibeau, został potem zastrzelony w budynku parlamentu.

Oba kraje wyrażają wolę kontynuowania _ strategii wykorzeniania plagi terroryzmu, szczególnie w Iraku, gdzie nasze siły powietrzne są zaangażowane _ - oświadczyli Hollande i premier Kanady Stephen Harper.

Wczoraj Kanada dokonała pierwszych nalotów w Iraku na pozycje Państwa Islamskiego. Francja ataki na te same cele prowadzi od 19 września.

Hollande w wystąpieniu przed deputowanymi i senatorami kanadyjskimi przypomniał, że Francja liczy na zaangażowanie Kanady w walkę z ocieplaniem klimatu.

_ - Wyzwanie klimatyczne to nie jest wyzwanie na najbliższych 10 lat, to wyzwanie na całe stulecie _ - dodał francuski prezydent, wyrażając nadzieję, że _ Kanada całkowicie zaangażuje w tę walkę _.

Kanada w grudniu 2011 roku po konferencji klimatycznej w Durbanie ogłosiła wystąpienie z protokołu w Kioto (umowy o redukcji emisji gazów cieplarnianych). Na konferencji tej jej uczestnicy zgodzili się na jego przedłużenie i zawarcie w 2015 roku nowego paktu klimatycznego. Władze Kanady tłumaczyły wtedy, że decyzja o wystąpieniu z protokołu z Kioto jest podyktowana sytuacją ekonomiczną kraju i pozwoli rządowi zaoszczędzić około 14 mld dolarów kanadyjskich, które Kanada musiałaby zapłacić jako kary za brak zapowiadanych wcześniej redukcji emisji.

Czytaj więcej w Money.pl
Putin biadoli: Rosjanie mordowani na Ukrainie Putin oznajmił też, że _ Rosja sprzeciwia się agresjom i wojnom, ponieważ jest wielonarodowym państwem, w którym wrogość między narodami byłaby samobójstwem _.
Poroszenko zwołuje Radę Bezpieczeństwa Rada rozpatrzy m.in. skasowanie ustaw o szczególnym statusie niektórych powiatów w obwodach donieckim i ługańskim.
"Wypowiedź Gorbaczowa - nieszczęśliwa" Szef MSZ uznał ocenił słowa byłego prezydenta Rosji jako niezręczną próbę wejścia w nurt obecnej polityki rosyjskiej przez osobę, która z tą polityką nie ma już żadnego związku.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)