Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zarządzanie firmy - przekazanie spadkobiercom

0
Podziel się:

Ważne jest takie ułożenie spraw firmy, by w razie śmieci lub ciężkiej choroby głównego właściciela przyszli spadkobiercy mogli ją przejąć i zarządzać.

Zarządzanie firmy - przekazanie spadkobiercom

Wiele firm w Polsce działa jako firmy rodzinne, co oznacza, że są własnością jednej rodziny. Bardzo często założycielem i jedynym udziałowcem jest ojciec, czasem udziały ma żona, rodzeństwo, dzieci. Te firmy zazwyczaj mają dobre efekty działalności, często dysponują dużym majątkiem. W pewnym momencie powstaje problem związany ze sposobem przekazania firmy następcom.

Problemem też może być bieżące zarządzanie, kiedy dzieci lub inni członkowie rodziny będący lub nie będący udziałowcami oczekują wysokiej pozycji w firmie tylko z tego tytułu, że są członkami rodziny i udziałowcami, a nie zamierzają na tę pozycję zapracować.

Jeśli chodzi o ten problem, to wydaje się, że wystarczy zastrzeżenie z góry, że pracownik - członek rodziny ma takie same prawa i obowiązki jak wszyscy pozostali pracownicy. Czasem musi za tym iść podpisanie umowy między członkami rodziny będącymi jednocześnie udziałowcami wyjaśniającej, że należy się im wyłącznie dywidenda, natomiast jeśli chodzi o zatrudnienie, to podlegają tym samym rygorom, co wszyscy inni. Jeśli bowiem udziałowcy będą traktować firmę li tylko jako źródło dochodu nie troszcząc się o to, by była zdrowa i przynosiła dochód, to może bardzo szybko doprowadzić do jej upadku.

Kwestie związane z przekazaniem firmy następcom, są znacznie bardziej skomplikowane. Trzeba bowiem stworzyć mechanizmy pozwalające przygotować się im do prowadzenia firmy, a więc zapewnić im środki do zdobycia odpowiedniego wykształcenia i znajomości biznesu. Oznacza to, że w pewnym momencie należy ustalić sposób ich wejścia do firmy, uczestniczenia w kierowaniu, a w rezultacie po pewnym czasie przejęcie całkowite lub częściowe zarządzania.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/37/t86053.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/jak;wspolwlasciciele;decyduja;o;nalezacej;do;nich;rzeczy,237,0,777197.html) Jak współwłaściciele decydują o należącej do nich rzeczy?
Wiąże się to zazwyczaj z koniecznością dokonania zmian prawnych w formie działalności firmy, np. przekształcenie jednoosobowego przedsiębiorstwa w spółkę. Powołanie przyszłych właścicieli firmy do zarządu, udzielenie im prokury itd. nie tylko pozwoli im na uczestniczenie w kierowaniu i nabranie doświadczenia, ale również pozwoli im na płynne przejęcie, jeżeli okaże się, że założyciele z jakiś powodów nie będą mogli tego robić.

Bardzo ważne jest takie ułożenie spraw firmy, żeby w razie śmieci lub ciężkiej choroby głównego właściciela przyszli spadkobiercy mogli przejąć firmę i nią zarządzać, zapewniając w ten sposób jej kontynuację. Także po to, by uniknąć w przyszłości sporów spadkobierców i procesów spadkowych, albowiem ich efektem zazwyczaj jest duży spadek wartości tego, co miało podlegać dziedziczeniu.

Bywa też i tak, że nikt ze spadkobierców nie chce przejąć firmy. Mają oni swoje własne plany życiowe i nie interesuje ich przejęcie spuścizny rodzica. Wtedy dobrze jest ustalić to w rodzinie, jak również poinformować wszystkich, że skoro nikt nie chce firmy przejąć, to zostanie ona sprzedana lub zlikwidowana.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/136/t128904.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/jak;odzyskac;pieniadze;gdy;dluznik;wyprowadza;majatek,94,0,755294.html) Jak odzyskać pieniądze, gdy dłużnik wyprowadza majątek?
Wiele firm można sprzedać, bo są chętni na ich kupno. Kupić firmę może konkurencja, może ktoś, kto po prostu zechce zainwestować pieniądze. W każdym z tych przypadków w zasadzie konieczne jest przekształcenie w spółkę, oraz zawarcie skomplikowanych umów sprzedaży udziałów. Niekiedy częścią umowy może być zobowiązanie dotychczasowego właściciela, że będzie jeszcze jakiś czas kierował firmą, żeby przekazać nabywcom swoją wiedzę i doświadczenie.

Oczywiście, kolejnym etapem po sprzedaży jest zainwestowanie pieniędzy w taki sposób, żeby przynosiły dochody i żeby nie było konieczności poświęcania zbyt wiele czasu na zarządzanie nimi. Takimi inwestycjami może być zakup nieruchomości, mogą być inwestycje finansowe polegające na zakupie któregoś z produktów finansowych oferowanych przez banki.

Prowadzący firmy rodzinne bardzo często nie mają czasu na to, żeby zastanowić się nad tym, co dalej ma się stać z dorobkiem ich życia. Powoduje to, że w razie nieszczęścia ich spadkobiercy znajdują się z sytuacji, w której nie bardzo - często ze względu na nie uregulowaną sytuację prawną - mogą poradzić sobie z firmą, i w konsekwencji ją tracą. O tym, co będzie po nas warto zastanawiać się zarówno przy zakładaniu firmy, jak i na pewnym etapie jej rozwoju.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/171/t125355.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/jak;bezpiecznie;kupowac;spolki,26,0,761882.html) Jak bezpiecznie kupować spółki? Kupując spółkę warto zwrócić uwagę na wiele pułapek, m.in. na jej długi i wierzytelności.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/75/t17227.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/jak;ustrzec;rodzine;przed;splata;dlugow;firmy,205,0,710605.html) Jak ustrzec rodzinę przed spłatą długów firmy Całym majątkiem odpowiadają przedsiębiorcy zarejestrowani jako prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, spółkę jawną, partnerską i cywilną.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/85/t37461.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/porady-prawne/porady/prawo-spolek/artykul/kiedy;mozna;rozwiazac;i;zlikwidowac;spolke;cywilna,208,0,792016.html) Kiedy można rozwiązać i zlikwidować spółkę cywilną Do rozwiązania spółki cywilnej konieczne są ważne powody, np. konflikt między wspólnikami lub utrata uprawnień wymaganych do świadczenia usług.
prawo spadkowe
firma
prawo spółek
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Kancelaria CSP
KOMENTARZE
(0)