Notowania

prawo spadkowe
15.03.2011 14:44

Zarządzanie firmy - przekazanie spadkobiercom

Ważne jest takie ułożenie spraw firmy, by w razie śmieci lub ciężkiej choroby głównego właściciela przyszli spadkobiercy mogli ją przejąć i zarządzać.

Podziel się
Dodaj komentarz

Wiele firm w Polsce działa jako firmy rodzinne, co oznacza, że są własnością jednej rodziny. Bardzo często założycielem i jedynym udziałowcem jest ojciec, czasem udziały ma żona, rodzeństwo, dzieci. Te firmy zazwyczaj mają dobre efekty działalności, często dysponują dużym majątkiem. W pewnym momencie powstaje problem związany ze sposobem przekazania firmy następcom.

Problemem też może być bieżące zarządzanie, kiedy dzieci lub inni członkowie rodziny będący lub nie będący udziałowcami oczekują wysokiej pozycji w firmie tylko z tego tytułu, że są członkami rodziny i udziałowcami, a nie zamierzają na tę pozycję zapracować.

Jeśli chodzi o ten problem, to wydaje się, że wystarczy zastrzeżenie z góry, że pracownik - członek rodziny ma takie same prawa i obowiązki jak wszyscy pozostali pracownicy. Czasem musi za tym iść podpisanie umowy między członkami rodziny będącymi jednocześnie udziałowcami wyjaśniającej, że należy się im wyłącznie dywidenda, natomiast jeśli chodzi o zatrudnienie, to podlegają tym samym rygorom, co wszyscy inni. Jeśli bowiem udziałowcy będą traktować firmę li tylko jako źródło dochodu nie troszcząc się o to, by była zdrowa i przynosiła dochód, to może bardzo szybko doprowadzić do jej upadku.

Kwestie związane z przekazaniem firmy następcom, są znacznie bardziej skomplikowane. Trzeba bowiem stworzyć mechanizmy pozwalające przygotować się im do prowadzenia firmy, a więc zapewnić im środki do zdobycia odpowiedniego wykształcenia i znajomości biznesu. Oznacza to, że w pewnym momencie należy ustalić sposób ich wejścia do firmy, uczestniczenia w kierowaniu, a w rezultacie po pewnym czasie przejęcie całkowite lub częściowe zarządzania.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/37/t86053.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/jak;wspolwlasciciele;decyduja;o;nalezacej;do;nich;rzeczy,237,0,777197.html) Jak współwłaściciele decydują o należącej do nich rzeczy?
Wiąże się to zazwyczaj z koniecznością dokonania zmian prawnych w formie działalności firmy, np. przekształcenie jednoosobowego przedsiębiorstwa w spółkę. Powołanie przyszłych właścicieli firmy do zarządu, udzielenie im prokury itd. nie tylko pozwoli im na uczestniczenie w kierowaniu i nabranie doświadczenia, ale również pozwoli im na płynne przejęcie, jeżeli okaże się, że założyciele z jakiś powodów nie będą mogli tego robić.

Bardzo ważne jest takie ułożenie spraw firmy, żeby w razie śmieci lub ciężkiej choroby głównego właściciela przyszli spadkobiercy mogli przejąć firmę i nią zarządzać, zapewniając w ten sposób jej kontynuację. Także po to, by uniknąć w przyszłości sporów spadkobierców i procesów spadkowych, albowiem ich efektem zazwyczaj jest duży spadek wartości tego, co miało podlegać dziedziczeniu.

Bywa też i tak, że nikt ze spadkobierców nie chce przejąć firmy. Mają oni swoje własne plany życiowe i nie interesuje ich przejęcie spuścizny rodzica. Wtedy dobrze jest ustalić to w rodzinie, jak również poinformować wszystkich, że skoro nikt nie chce firmy przejąć, to zostanie ona sprzedana lub zlikwidowana.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/136/t128904.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/jak;odzyskac;pieniadze;gdy;dluznik;wyprowadza;majatek,94,0,755294.html) Jak odzyskać pieniądze, gdy dłużnik wyprowadza majątek?
Wiele firm można sprzedać, bo są chętni na ich kupno. Kupić firmę może konkurencja, może ktoś, kto po prostu zechce zainwestować pieniądze. W każdym z tych przypadków w zasadzie konieczne jest przekształcenie w spółkę, oraz zawarcie skomplikowanych umów sprzedaży udziałów. Niekiedy częścią umowy może być zobowiązanie dotychczasowego właściciela, że będzie jeszcze jakiś czas kierował firmą, żeby przekazać nabywcom swoją wiedzę i doświadczenie.

Oczywiście, kolejnym etapem po sprzedaży jest zainwestowanie pieniędzy w taki sposób, żeby przynosiły dochody i żeby nie było konieczności poświęcania zbyt wiele czasu na zarządzanie nimi. Takimi inwestycjami może być zakup nieruchomości, mogą być inwestycje finansowe polegające na zakupie któregoś z produktów finansowych oferowanych przez banki.

Prowadzący firmy rodzinne bardzo często nie mają czasu na to, żeby zastanowić się nad tym, co dalej ma się stać z dorobkiem ich życia. Powoduje to, że w razie nieszczęścia ich spadkobiercy znajdują się z sytuacji, w której nie bardzo - często ze względu na nie uregulowaną sytuację prawną - mogą poradzić sobie z firmą, i w konsekwencji ją tracą. O tym, co będzie po nas warto zastanawiać się zarówno przy zakładaniu firmy, jak i na pewnym etapie jej rozwoju.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/171/t125355.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/jak;bezpiecznie;kupowac;spolki,26,0,761882.html) Jak bezpiecznie kupować spółki? Kupując spółkę warto zwrócić uwagę na wiele pułapek, m.in. na jej długi i wierzytelności.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/75/t17227.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/jak;ustrzec;rodzine;przed;splata;dlugow;firmy,205,0,710605.html) Jak ustrzec rodzinę przed spłatą długów firmy Całym majątkiem odpowiadają przedsiębiorcy zarejestrowani jako prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, spółkę jawną, partnerską i cywilną.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/85/t37461.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/porady-prawne/porady/prawo-spolek/artykul/kiedy;mozna;rozwiazac;i;zlikwidowac;spolke;cywilna,208,0,792016.html) Kiedy można rozwiązać i zlikwidować spółkę cywilną Do rozwiązania spółki cywilnej konieczne są ważne powody, np. konflikt między wspólnikami lub utrata uprawnień wymaganych do świadczenia usług.
Tagi: prawo spadkowe, firma, prawo spółek, porady, prawo, wiadmości, okiem eksperta
Źródło:
Kancelaria CSP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz