Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rozwód
04.12.2008 08:59

Sąd odmówi udzielenia rozwodu

Kiedy taka sytuacja jest możliwa?

Podziel się
Dodaj komentarz

Małżonkowie wspólnie decydujący się na rozwód, muszą liczyć się z tym, iż sąd w pewnych okolicznościach mimo wszystko może odmówić rozwiązania małżeństwa. Kiedy taka sytuacja jest możliwa?

Na pierwszy rzut oka powyżej postawione stwierdzenie wydaje się mało prawdopodobne. Dlaczego sąd miałby odmówić udzielenia rozwodu, mimo zgodnego w tym zakresie wniosku małżonków? Odpowiedź na to pytanie wynika z funkcji, jakie w naszym prawie pełni instytucja małżeństwa. Mówiąc najogólniej, małżeństwo nie jest, w sensie prawnym, jedynie prywatną sprawą małżonków.

Po pierwsze, sąd odmówi udzielenia rozwodu jeżeli nie zachodzą wymienione w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym pozytywne przesłanki orzeczenia rozwodu. Do orzeczenia rozwodu konieczne jest bowiem stwierdzenie, iż doszło do trwałego i zupełnego rozkładu pożycia. Jeżeli sąd uzna, iż rozkład pożycia nie ma albo cechy zupełności, albo trwałości, odmówi udzielenia rozwodu. Jeżeli zatem małżonkowie chcą się rozwieść z innych względów, a mimo to potem żyć razem w nieformalnym związku, mogą rozwodu nie uzyskać. Jak widać, o ile wstąpienie w związek małżeński jest warunkowane jedynie aktem woli przyszłych małżonków, to już wystąpienie z tego związku takie proste nie jest.

ZOBACZ TAKŻE:

Innym przypadkiem, w którym sąd może odmówić udzielenia rozwodu, jest sytuacja, kiedy w skutek rozwodu mogłoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci (art. 56 § 2 kro). Nawet jeżeli doszło do trwałego i zupełnego rozkładu pożycia sąd nie orzeknie rozwodu, jeżeli uzna, iż rozstanie rodziców byłoby zbyt obciążające dla małoletniego dziecka.

Jak widać, sam fakt, iż małżonkowie chcą się zgodnie rozwieść, nie oznacza jeszcze, iż do rozwodu dojdzie. W grę wchodzą inne czynniki, niż zwyczajna chęć małżonków rozwiązania formalnej więzi małżeńskiej. Po pierwsze więź między małżonkami musi trwale i zupełnie nie występować. Po drugie, jeżeli małżeństwo ma wspólne dzieci, to właśnie dobro dziecka może okazać się czynnikiem decydującym.

Sąd może bowiem uznać, iż dla dobra dziecka małżonkowie powinni nadal pozostawać w formalnym związku. Co warte podkreślenia, dotyczy to także sytuacji, kiedy wieź małżeńska jest już martwa, a więc nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia. Przy czym dotyczy to głównie sytuacji, kiedy sąd uzna, iż w skutek rozwodu dojdzie do dużego osłabienia więzi między dzieckiem, a tym z rodziców, przy którym dziecko nie będzie mieszkać. Należy bowiem pamiętać, iż fakt dalszego trwania małżeństwa w pewnych okolicznościach również może negatywnie wpływać na dziecko ze względu na istniejący między małżonkami stan napięcia i konfliktu.

Autorka jest adwokatem, partnerem w Kancelarii Adwokackiej M.Supera
www.supera.pl

Tagi: rozwód, wiadomości, prawo, wiadmości, okiem eksperta
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz