Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Alimenty: Kto i ile musi płacić?

Alimenty: Kto i ile musi płacić?

Obowiązek alimentacyjny istnieje między osobami najbliższymi, krewnymi oraz małżonkami. Najczęściej spotykanymi żądaniami, są sprawy o alimenty na rzecz małoletnich dzieci.

Obowiązek ten nie kończy się jednak z datą uzyskania pełnoletniości przez dziecko, nie trwa również w nieskończoność. Do alimentowania dzieci zobowiązani są w pierwszej kolejności rodzice a dopiero dalszej dziadkowie.

Określając, czy i jakiej wysokości, istnieje obowiązek alimentacyjny Sąd bada potrzeby uprawnionego i możliwości zobowiązanego. Potrzeby muszą być zawsze usprawiedliwione, a możliwości wykorzystywane w pełni. Do podstawowych potrzeb należą związane z wyżywieniem, edukacją, zdrowiem, wypoczynkiem, zakupem środków higieny i odzieży.

Dziecko ma prawo żyć na takim samym poziomie, jak jego rodzice. Oceniając zatem możliwości osoby zobowiązanej do alimentowania oprócz zarobków badany jest również jego stan posiadania.

Właściciel więcej niż jednego mieszkania ma potencjalną możliwość uzyskiwania dodatkowych dochodów. Luksusowy samochód świadczy o wysokim poziomie życia właściciela. Badając możliwości zarobkowe zobowiązanego sąd zwykle żąda zaświadczeń z pracy a także deklaracji podatkowych składanych po zakończeniu roku podatkowego.

Dotyczy to każdego z rodziców, pozwala bowiem ustalić czy faktycznie uzyskiwane dochody, odpowiadają rzeczywistym możliwościom.

Obowiązek alimentacyjny może być realizowany również własną pracą i troską. Rodzic, z którym dziecko mieszka zwykle zobowiązany jest do finansowania jego potrzeb w mniejszym stopniu niż ten, z którym dziecko spotyka się sporadycznie. Warto przechowywać dowody zakupów czynionych, przez zobowiązanego, ponad obowiązek ustalony przez strony lub sąd. Pozwoli to w przyszłości wykazać rzeczywiście ponoszone wydatki na dziecko. Dowodem w sprawie mogą być również zeznania świadków, zaświadczenia lekarskie.

W przypadku zmiany sytuacji, potrzeb uprawnionego lub możliwości zobowiązanego, można żądać odpowiednio ich podwyższenia. lub obniżenia. Potrzeby dzieci rosną niejako z ich wiekiem. Zwykle związane jest to ze zmiana szkoły i wydatkami, z tego tytułu wynikającymi. Może również wynikać, co często się zdarza, z koniecznością odpłatnego leczenia np. ortodontycznego. Zawsze jednak konieczne jest wykazanie, że zmiana nastąpiła i jest istotna. Dowodami na jej zaistnienie są dokumenty (zaświadczenia lekarskie, ze szkoły ) oraz zeznania świadków.

Obowiązek alimentacyjny w stosunku do dzieci ustaje, gdy uzyskają one samodzielności finansową. Wcześniej może mieć to miejsce w przypadku dzieci pełnoletnich, które w wyniku niechęci do nauki nie zdobyły odpowiedniego wykształcenia. Podobnie gdy majątek dziecka wystarczy na jego utrzymanie rodzic może prosić o zwolnienie go z obowiązku alimentacyjnego.

Ostatnio wprowadzone zostały, nowelą obowiązującą od 13.06.09 r., zmiany do kodeksu rodzinnego. Na ich podstawie rodzic dziecka pełnoletniego może wnosić o zwolnienie go z obowiązku płacenia alimentów gdy wywiązanie się z niego stanowi zbyt duże obciążenie a dziecko nie wykazuje należytej staranności w uzyskiwaniu potrzebnych mu dochodów.

Autorka jest adwokatem w kancelarii Supera

 

alimenty, dziecko, kodeks rodzinny, obowiązek alimentacyjny, rodzic
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
2015-10-02 20:44
Witam.Mam takie pytanie.Podjęliśmy z żoną decyzje o rozwodzie bez orzekania o winie żona zamierza złożyć wniosek ja do tej pory dobrowolnie daję jej pieniądze na dziecko 2 latka po 300zł miesięcznie teraz żona straciła pracę i żąda jeszcze na siebie. Czy muszę jej cokolwiek płacic zanim dojdzie do 1 rozprawy?
A tak wogóle to jaka jest najniższa kwota alimentów?
sylwester pacioch
80.50.137.* 2015-07-09 19:18
moja byla zona jest po slubie mam córke idzie do 6 klasy w grudniu tam tego roku miale pod wyszke alimentow teraz w sierpniu mam znowu pod wyszke alimentow
dziecku kupowalem ksiazki od 1 do 4 klasy w piatej klasie nie kupilem po mialem wypadek teraz do 6 klasy znowu ksiazki kupuje a matka dziecka twierdzi ze to malo caly czas matka dziecka madrugie dziecko z nowym mezem kture jest wpelni nie pelno sprawne na oczy i twierdi ze jej moz pracuje dorywczo ze nie moze znales pracy na budowie ma jom tez samochud jak zrobic mam zeby sad sprawdzil czy jejmaz naprawde nie pracuje czy jest na to jakis paragraf prawny zeby sad sprawdzil czy moja byla malzonka mowi prawde a tak na marginesie place 370 zloty alimentow i sad w legnicy twierdzi ze takie alimenty placi sieprzy malych dzieciach a zarabiam najnizom krajpwom
Jurando
87.207.214.* 2015-06-10 16:42
Hehe można sukę inaczej załatwić.Weźcie niby rozwód.A potem pozwij byłego mężą(z którym będziesz o alimenty).Wtedy podzielą jego pieniądze uczciwiej i dwoje będzie płacił po równo.
Zobacz więcej komentarzy (68)