Od 13 czerwca obowiązują istotne zmiany dot. m.in. kontaktów z dzieckiem, alimentów i ustalenia ojcostwa oraz macierzyństwa.
Nowelizacja prawa rodzinnego wprowadziła ustalenie, że matką jest ta kobieta która urodziła dziecko, a nie dawczyni materiału genetycznego.
Inne ważne zmiany to wprowadzenie obowiązku przedstawienia przez rozwodzących się rodziców porozumienia dotyczącego kontaktów z dzieckiem. Chodzi o zagwarantowanie stałych kontaktów z nim. Może ono polegać na prowadzeniu korespondencji, odwiedzinach, spotkaniach czy zabieraniu dziecka do siebie. Gdy rodzice przedstawią sądowi takie porozumienie mogą wnosić o wspólną władzę rodzicielską.
Poza tym zmieniają się też przepisy dotyczące ojcostwa. Do tej pory uznanie ojcostwa było niepodważalne. Teraz, jeśli mężczyzna dowie się, że nie jest ojcem dziecka, może takie uznanie podważyć. Będzie miał na to sześć miesięcy od czasu kiedy dowie się, że nie jest ojcem dziecka, ale nie później niż do uzyskania przez niego pełnoletności.
Nadal rodzice są zobowiązani do świadczeń alimentacyjnych na dzieci. Wciąż nie ma granicy wiekowej kiedy ten obowiązek ustaje. Jednak pojawia się możliwość uwolnienia się od niego, jeśli płacenie alimentów wiąże się z nadmiernym obciążeniem lub gdy dziecko nie dokłada starań, by samodzielnie się utrzymywać.