Powoływanie i działalność niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej zwanych NZOZ-ami regulowała Ustawa o zakładach opieki zdrowotnej. Od 1 lipca 2011 r. obowiązuje Ustawa o działalności leczniczej, która uchyliła Ustawę o zakładach opieki zdrowotnej.
Dotychczas NZOZ mógł zostać utworzony przez podmioty wskazane w Ustawie o zakładach opieki zdrowotnej zwane podmiotami założycielskimi. NZOZ-y nie były jednak osobami prawnymi, a stanowiły jedynie jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej. Jednostkom tym podmiot założycielski nadawał statut i powoływał ich kierownika.
Ustawa o działalności leczniczej wprowadziła pojęcie podmiotu leczniczego. Może nim być przedsiębiorca w rozumieniu przepisów Ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, a także jednostka budżetowa, instytut badawczy, fundacja i stowarzyszenie w przypadku, gdy ich statut przewiduje wykonywanie zadań w zakresie ochrony zdrowia oraz kościół i kościelna osoba prawna lub związek wyznaniowy w zakresie w jakim wykonują działalność leczniczą.
Działalność lecznicza polega na udzielaniu świadczeń zdrowotnych oraz na promocji zdrowia lub realizacji zadań dydaktycznych i badawczych w powiązaniu z udzielaniem świadczeń zdrowotnych i promocją zdrowia. Określone Ustawą o działalności leczniczej prawa i obowiązki podmiotu leczniczego dotyczą wyłącznie wykonywanej przez niego działalności leczniczej i są wykonywane przez kierownika tego podmiotu, którym jest osoba uprawniona do kierowania i reprezentowania na zewnątrz, przykładowo zarząd spółki kapitałowej. Działalność lecznicza jest działalnością regulowaną, co oznacza, że jej wykonywanie jest możliwe jedynie po spełnieniu warunków określonych ustawą oraz uzyskaniu wpisu do rejestru prowadzonego przez wojewodę właściwego według miejsca zamieszkania lub siedziby podmiotu leczniczego.
Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/45/m86061.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/gdzie;jest;granica;miedzy;informacja;a;reklama;leku,99,0,895843.html) *Gdzie jest granica między informacją, a reklamą leku * Na stronach internetowych lub w serwisach dla profesjonalistów, dopuszczalne jest umieszczanie informacji o produktach leczniczych, które nie są reklamą. Dotychczasowe NZOZ-y z 1 lipca 2011 roku, stały się przedsiębiorstwami podmiotów leczniczych. Oznacza to, że utraciły swoją dotychczasową odrębność organizacyjną, którą miały na podstawie Ustawy o zakładach opieki zdrowotnej i na kanwie obowiązującego stanu prawnego. Obecnie wszystkie czynności podejmowane są przez podmiot leczniczy, będący właścicielem przedsiębiorstwa obejmującego dotychczasowy NZOZ. W praktyce najczęściej będzie to przedsiębiorca - osoba fizyczna, prawna lub jednostka
organizacyjna prowadząca działalność gospodarczą, a także wspólnicy spółki cywilnej.
Na podmiotach leczniczych ciąży obowiązek dostosowania wykonywanej działalności do zapisów Ustawy o działalności leczniczej i to w terminie 12 miesięcy od dnia jej wejścia w życie, czyli do dnia 1 lipca 2012 r.
Podmiot leczniczy jest obowiązany spełnić następujące warunki:
- stosować wyroby odpowiadające wymaganiom Ustawy o wyrobach medycznych;
- zapewniać udzielanie świadczeń zdrowotnych wyłącznie przez osoby wykonujące zawód medyczny oraz spełniające wymagania zdrowotne określone w odrębnych przepisach;
- zawrzeć umowę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej oraz umowę ubezpieczenia na rzecz pacjentów z tytułu zdarzeń medycznych określonych w przepisach o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta w przypadku podmiotu leczniczego prowadzącego szpital. Umowa ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej powinna przy tym obejmować szkody będące następstwem udzielania świadczeń zdrowotnych albo niezgodnego z prawem zaniechania udzielania świadczeń zdrowotnych;
- przekazywać raz na kwartał Państwowej Inspekcji Pracy oraz właściwym organom samorządu zawodów medycznych informacje o liczbie osób, które wykonują zawód medyczny na podstawie umów cywilnoprawnych albo jako praktykę zawodową, z którą podmiot leczniczy zawarł umowę cywilnoprawną.
Istotną zmianą w stosunku do poprzedniego stanu prawnego jest fakt, iż podmioty lecznicze, które są przedsiębiorcami, nie są zobowiązane do uchwalenia statutu. Obowiązek ten spoczywa tylko na podmiotach leczniczych, które nie są przedsiębiorcami. W stosunku do wszystkich podmiotów leczniczych istnieje jednak obowiązek ustalenia regulaminu organizacyjnego, obejmującego po pierwsze sprawy wewnętrznej organizacji podmiotu leczniczego, a po drugie kwestie dotyczące sposobu i warunków udzielania świadczeń zdrowotnych przez podmiot wykonujący działalność leczniczą (przykładowo: organizację procesu udzielania świadczeń zdrowotnych w przypadku pobierania opłat, wysokość opłat za udzielane świadczenia zdrowotne inne niż finansowane ze środków publicznych). Ustawa szczegółowo wskazuje kwestie, które powinien zawierać regulamin.
Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/237/137965.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/ochrona;dobr;osobistych;lekarza,92,0,805468.html) *Ochrona dóbr osobistych lekarza * Sąd ocenia, czy dobro osobiste zostało rzeczywiście naruszone, biorąc pod uwagę nie tylko odczucia pokrzywdzonego, ale także reakcję w społeczeństwie.
Podmioty lecznicze mają również obowiązek dostosowania swoich pomieszczeń i urządzeń do wymagań przewidzianych przez nową ustawę, na to jednak podmioty lecznicze mają czas do 31 grudnia 2016 r. Już natomiast do dnia 30 czerwca 2012 r. zobligowane są one przedstawić organowi prowadzącemu rejestr podmiotów wykonujących działalność leczniczą, to jest właściwemu wojewodzie, program dostosowania do wymagań stawianych przepisami Ustawy o działalności leczniczej, zaopiniowany przez właściwy organ Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
Na pierwszy rzut oka wydaje się, że Ustawa o działalności leczniczej precyzyjnie wskazuje jakie kroki muszą przedsięwziąć podmioty lecznicze, aby dostosować swoją działalność do przepisów obowiązującej ustawy. Jednakże z uwagi na fakt, że rozwiązania przyjęte przez ustawodawcę w znaczny sposób różnią się od dotychczasowego stanu prawnego, jak również z uwagi na pojawiające się w dotychczasowej praktyce wątpliwości interpretacyjne, tworzenie regulaminu organizacyjnego podmiotu leczniczego warto zlecić specjaliście.
O służbie zdrowia czytaj więcej w Money.pl | |
---|---|
Będzie trudniej o odszkodowanie od lekarza Szpitale nie będą miały obowiązku wykupywania ubezpieczenia od zdarzeń medycznych. | |
Urzędnicy skazali tych pacjentów na śmierć? Narodowy Fundusz Zdrowia nie sfinansuje pacjentom leczenia ponad 110 drogimi specyfikami. | |
Ostrzeżenie na opakowaniach palnych leków Wiele substancji chemicznych, nie traci swoich właściwości tylko dlatego, że stają się składnikami leków. Nadal mogą być groźne np. ze względu na łatwopalność. |
Autorka jest adwokatem w Kancelarii Celichowski Szyndler i Partnerzy