Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ubezpieczenia szpitali nie będą obowiązkowe

0
Podziel się:

Szpitale nie będą miały obowiązku wykupywania ubezpieczenia od zdarzeń
medycznych.

Ubezpieczenia szpitali nie będą obowiązkowe
(Piotr Bodzek, MD/cc/wikipedia)

Szpitale nie będą miały obowiązku wykupywania ubezpieczenia od zdarzeń medycznych - zakłada projekt założeń do ustawy o działalności leczniczej, który przygotowało Ministerstwo Zdrowia.

Nowela doprecyzowuje także przepisy dotyczące organizacji pożytku publicznego, które prowadzą działalność leczniczą, np. hospicja.

Obowiązkowe ubezpieczenie podmiotów prowadzących szpitale od zdarzeń medycznych jest konsekwencją przepisów ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Zgodnie z nimi pacjenci mogą występować do wojewódzkich komisji orzekających o ustalenie odszkodowania za niewłaściwe leczenie.

Założenia do noweli przewidują, że ubezpieczenia od zdarzeń medycznych nie będą obowiązkowe. W przypadku braku polisy pełną odpowiedzialność będą ponosiły szpitale. MZ podkreśla, że takie rozwiązanie pozostawia podmiotowi prowadzącemu szpital swobodę w podejmowaniu decyzji, czy odpowiedzialność wobec pacjentów będzie ponosiła lecznica, czy ubezpieczyciel.

MZ podkreśla, że w praktyce okazało się, że taki produkt ubezpieczeniowy oferuje szpitalom tylko PZU S.A., a proponowane składki przekraczają możliwości finansowe lecznic. Większość z nich do tej pory nie wykupiło ubezpieczenia, a to jest podstawą do wykreślenia z rejestru podmiotów prowadzących działalność leczniczą. Resort zdrowia ocenia, że z czasem pojawią się także oferty innych ubezpieczycieli.

Założenia do noweli ustawy o działalności leczniczej przewidują także, że organizacje pożytku publicznego, prowadzące np. hospicja, będą podlegały w pełnym zakresie przepisom ustawy o działalności leczniczej, nie posiadając jednocześnie statusu przedsiębiorcy. MZ informuje, że ta zmiana była postulowana przez organizacje.

Instytucje prowadzące hospicja zgłaszały obawy, że w związku z obecnymi przepisami ustawy o działalności leczniczej nie będą mogły legalnie korzystać z pracy wolontariuszy, pieniędzy pochodzących z darowizn oraz z odpisu 1 proc. podatku.

_ - Hospicja muszą mieć możliwość świadczenia bardzo ważnej społecznie funkcji, którą dzisiaj pełnią. Z pewnością trzeba poprawić prawo, tak aby hospicja miały zapewnione stabilne warunki funkcjonowania. Na pewno zrobimy wszystko, aby po 1 lipca hospicja funkcjonowały nadal bez zakłóceń _ - podkreślił minister zdrowia Bartosz Arłukowicz.

O sytuacji w służbie zdrowia czytaj w Money.pl
1,2 mln zł odszkodowania od szpitala Posłowie ustalili górny pułap odszkodowania, jakiego będzie mógł się domagać pacjent poszkodowany przez szpital.
Te leki nie będą refundowane. Apel chorych Według specjalistów, Polska jest jedynym krajem, gdzie podaje się irracjonalne argumenty przeciwko refundacji.
Lekarze zastrajkują? Ultimatum i gwizdy dla Arłukowicza Bukiel: _ Nie dotrzymał słowa, rozważamy trzy scenariusze _.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)