Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zamach w Jemenie. Około 30 zabitych i ponad 50 rannych w ataku samobójczym

0
Podziel się:

Nikt nie przyznał się dotąd do ataku. Media zwracają jednak uwagę, że w przeszłości podobne zamachy przeprowadzała jemeńska filia Al-Kaidy.

Zamach w Jemenie. Około 30 zabitych i ponad 50 rannych w ataku samobójczym
(PAP/EPA)

W stolicy Jemenu Sanie zamachowiec samobójca wysadził się w powietrze w mikrobusie wyładowanym materiałami wybuchowymi. Do zamachu doszło w pobliżu szkoły policyjnej; zginęło ok. 30 osób, a ponad 50 zostało rannych - przekazali świadkowie i źródła policyjne.

Wśród ofiar śmiertelnych zamachu są kandydaci do szkoły policyjnej oraz jej słuchacze. Nikt nie przyznał się dotąd do ataku. Media zwracają jednak uwagę, że w przeszłości podobne zamachy przeprowadzała jemeńska filia Al-Kaidy, organizacja znana pod nazwą Al-Kaida Półwyspu Arabskiego (AQAP).

25-milionowy Jemen, jeden z najuboższych krajów arabskich, nadal nie może odzyskać wewnętrznej stabilności po wieloletnich rządach obalonego w 2011 roku przez społeczną rewoltę dyktatorskiego prezydenta Alego Abd Allaha Salaha. Konsolidację państwa utrudniają wywrotowa działalność terrorystów i ujawniający się na południu separatyzm plemienny.

Zachód i państwa regionu obawiają się, że pogłębienie się niestabilności kraju może osłabić rząd i umożliwić AQAP planowanie ataków poza granicami Jemenu.

31 grudnia zamachowiec samobójca zabił co najmniej 26 osób i ranił blisko 50 w mieście Ibb w południowo-zachodnim Jemenie; do ataku doszło podczas urządzonych przez szyitów uroczystości dla upamiętnienia narodzin proroka Mahometa.

Czytaj więcej w Money.pl
43 ofiary zamachu bombowego w stolicy Do ataku doszło na placu Tahrir, który znajduje się w strefie kontrolowanej przez szyickich rebeliantów z ruchu Huti.
Rusza proces zamachowca z Bostonu Jeżeli sąd uzna Dżohara Carnajewa winnym, to grozi mu kara śmierci.
Tragedia w mieście Ibb. Zginęły 23 osoby Podczas urządzonych przez szyitów uroczystości dla upamiętnienia narodzin proroka Mahometa doszło do zamachu.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)