Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wybory w Donbasie. Rosja zablokowała deklarację w ONZ

0
Podziel się:

Zgłoszony z inicjatywy Litwy projekt mówił, że wybory w nieuznawanych przez Ukrainę tzw. republikach ludowych - Donieckiej (DRL) i Ługańskiej (ŁRL) - są sprzeczne z porozumieniami z Mińska zawartymi 5 września.

Wybory w Donbasie. Rosja zablokowała deklarację w ONZ
(PAP/EPA)

Rosja zablokowała projekt deklaracji Rady Bezpieczeństwa ONZ potępiającej separatystyczne wybory przeprowadzone przedwczoraj na wschodzie Ukrainy - poinformował wczoraj ambasador Ukrainy przy ONZ Jurij Serhejew.

Przedstawiciele 15 krajów członkowskich Rady Bezpieczeństwa pracowali nad przyjęciem tej deklaracji w piątek, a następnie w ciągu weekendu, ale sprzeciw wyraziła Rosja - powiedział.

Zgłoszony z inicjatywy Litwy projekt mówił, że wybory w nieuznawanych przez Ukrainę tzw. republikach ludowych - Donieckiej (DRL) i Ługańskiej (ŁRL) - są sprzeczne z porozumieniami z Mińska zawartymi 5 września. Misja rosyjska w ONZ nie ustosunkowała się do tej sprawy.

Władze samozwańczych republik ogłosiły wybory na kontrolowanych przed siebie terenach pod koniec września, zapowiadając, że na ich terytorium nie będzie przeprowadzonych 26 października wyborów do parlamentu Ukrainy. Oświadczyły wówczas też, że nie godzą się na wybory lokalne, które ukraińskie władze zaplanowały na 7 grudnia.

Wybory w samozwańczych republikach ostro skrytykowano na Zachodzie i w Kijowie. Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko oświadczył, że wybory w _ okupowanych rejonach (powiatach) obwodu donieckiego i ługańskiego _ to farsa, która odbyła się pod lufami karabinów. Podkreślił, że łamią one ustalenia pokojowe z Mińska.

W ubiegłym tygodniu, po deklaracji Moskwy o zamiarze uznania rezultatów tych wyborów, sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun wyraził głębokie ubolewanie z powodu ich organizacji.

Czytaj więcej w Money.pl
"Wybory w Donbasie to farsa pod lufami" _ Sam fakt przeprowadzenia wyborów w skrajnie trudnych, wojennych warunkach świadczy o tym, że mieszkańcy tych republik popierają urzędujące władze, uważając je za swoje _.
ONZ krytykuje separatystów. Sprawdź, za co Ukraina) - Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun skrytykował w środę wybory, które mają przeprowadzić prorosyjscy separatyści na wschodniej Ukrainie; wg niego wybory te są sprzeczne z konstytucją Ukrainy - poinformował rzecznik szefa ONZ Stephane Dujarric.
Poroszenko zwołuje Radę Bezpieczeństwa Rada rozpatrzy m.in. skasowanie ustaw o szczególnym statusie niektórych powiatów w obwodach donieckim i ługańskim.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)