Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wojna na ukrainie
05.12.2014 06:00

Wojna na Ukrainie. Polacy z Donbasu wołają o pomoc

Dramatyczne "Ratunku!" - tym razem skierowane do ministra spraw zagranicznych i posłów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Piotr Bławicki / East News)
Grzegorz Schetyna minister spraw zagranicznych

Dramatyczne _ Ratunku! _ - tym razem skierowane do ministra spraw zagranicznych i posłów. Przedstawiciele Polaków z Donbasu najpierw skierowali list do senackiej komisji spraw emigracji i łączności z Polakami za granicą.

Przedstawiciele Polaków z Donbasu najpierw skierowali list do senackiej komisji spraw emigracji i łączności z Polakami za granicą. Wczoraj zaapelowali do premier Ewy Kopacz o objęcie repatriacją do kraju Polaków z Obwodu Donieckiego oraz Ługańskiego na Ukrainie. O swojej sytuacji mówili też w Sejmie.

Jesteśmy w stanie pomóc Polakom ze wschodniej Ukrainy w repatriacji - zapewniał minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna.

Grzegorz Schetyna dodaje, że potrzebuje konkretnej listy osób, które chcą opuścić zagrożone regiony. _ Musimy mieć potwierdzoną liczbę Polaków, którzy chcą wyjechać do kraju i opuścić miejsce konfliktu zbrojnego. Jeżeli będzie taka lista, podejmiemy natychmiast działania _ - powiedział szef dyplomacji.

Grzegorz Schetyna wysłuchał dziś na sejmowej komisji łączności z Polakami za granicą informacji na temat sytuacji Polaków we wschodniej Ukrainie. Przedstawicielom Polonii tłumaczył, że w ich sprawie musi działać międzyresortowy zespół, w tym MSZ i MSW, urząd repatriacji, urząd do spraw cudzoziemców.

Rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski dodaje, że resort każdemu pomaga indywidualnie w momencie, kiedy się do nich o to zwróci.Do tej pory MSZ nie zanotowało jednak takich sygnałów ze wschodniej Ukrainy. Rzecznik zachęca, by osoby, które chcą wrócić do kraju, zwróciły się w tej sprawie do konsulatu w Charkowie.

W apelu skierowanym do premier Kopacz działacze polonijni postulują o objęcie repatriacją do Polski Polaków z Obwodu Donieckiego oraz Ługańskiego na Ukrainie. Jak wskazują, w obwodach tych mieszka kilka tysięcy osób polskiego pochodzenia. Wśród nich - jak podkreślają - 400 posiada Kartę Polaka, blisko 100 chce wrócić do kraju. Apelują także o pomoc dla około 40 osób posiadających Kartę Polaka, które uciekły z Donbasu i przebywają obecnie w Polsce oraz o wsparcie finansowe tych, którzy zdecydują się zostać na terenie Donbasu.

Czytaj więcej w Money.pl
Polski ksiądz porwany na Ukrainie Ksiądz Wąsowicz został zatrzymany przy wyjeździe z miejscowości Gorłówka i wywieziony w nieznanym kierunku.
Śledztwo ws. uprowadzenia Polaków na Ukrainie Ponieważ bezprawne pozbawienie wolności polskiego obserwatora trwało ponad tydzień, czyn taki jest zagrożony karą do 10 lat pozbawienia wolności.
Polacy na Ukrainie apelują o repatriację O pomoc dla osób polskiego pochodzenia zaapelował dziś prezes fundacji Wolność i Demokracja.
Tagi: wojna na ukrainie, ukraina, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz