Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
walka z terroryzmem
24.01.2015 14:32

Walka z terroryzmem. USA ograniczają działania antyterrorystyczne w Jemenie

To efekt opanowania tego kraju przez dysponujących wsparciem Iranu szyickich rebeliantów Huti.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Stany Zjednoczone wstrzymały niektóre prowadzone w Jemenie operacje antyterrorystyczne przeciwko bojownikom Al-Kaidy po opanowaniu tego kraju przez dysponujących wsparciem Iranu szyickich rebeliantów Huti - poinformowały w piątek władze USA.

Według ich dwóch cytowanych przez agencję Reuters przedstawicieli, czwartkowy upadek popieranego przez Waszyngton jemeńskiego rządu _ sparaliżował _ amerykańską kampanię antyterrorystyczną, skierowaną przeciwko Al-Kaidzie Półwyspu Arabskiego (AQAP) - szczególnie niebezpiecznemu odgałęzieniu tej formacji.

Trzej reprezentanci władz USA powiedzieli, że wstrzymano między innymi ataki samolotów bezzałogowych, co jest następstwem nagłej rezygnacji prezydenta, premiera i całego rządu Jemenu w atmosferze obaw o staczanie się tego najuboższego państwa arabskiego ku wojnie domowej.

W bazie lotniczej Al-Annad na południu Jemenu mieści się obsługiwana przez liczny personel placówka wywiadowcza USA, śledząca działalność AQAP. W atakach z użyciem samolotów bezzałogowych Amerykanie zabili dziesiątki domniemanych bojowników i przywódców tej organizacji, ale narastający obecnie w kraju chaos może ułatwić islamistom planowanie i dokonywanie zamachów na cele zachodnie.

Wypowiadając się na zasadzie nieujawniania swej tożsamości inni przedstawiciele władz USA zaznaczyli, że sytuacja w Jemenie jest płynna, a wstrzymanie działań antyterrorystycznych ma charakter czasowy.

Upadek jemeńskiego prezydenta Abd ar-Raba Mansura al-Hadiego i jego rządu może zmusić USA do zrewidowania ich polityki wobec Jemenu, z którym - jak deklarował to jeszcze cztery miesiące temu Barack Obama - pomyślnie realizowano partnerstwo w zwalczaniu islamistycznych wywrotowców. Jako szyici Huti są wrogami sunnickiej AQAP, ale w trakcie wieców ich zwolenników w stolicy Jemenu Sanie w piątek transparenty głosiły _ Śmierć Ameryce, śmierć Izraelowi _.

Czytaj więcej w Money.pl
Zatrzymano Francuzów powiązanych z Al-Kaidą Do zorganizowania zeszłotygodniowych zamachów w Paryżu przyznała się jemeńska komórka Al-Kaidy.
"Zagrożenie terroryzmem bardzo poważne" - _ Państwa europejskie powinny zacieśnić współpracę w celu ochrony przed dżihadystami _ - radzi szef Europolu.
43 ofiary zamachu bombowego w stolicy Do ataku doszło na placu Tahrir, który znajduje się w strefie kontrolowanej przez szyickich rebeliantów z ruchu Huti.
Tagi: walka z terroryzmem, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz