Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Walka z Państwem Islamskim. Biały Dom śle apele do Turcji

0
Podziel się:

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ostrzegł, że ani protesty Kurdów, ani krytyka ze strony opozycji nie wpłyną na jego stanowisko w sprawie interwencji wojskowej w Syrii.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan (kprm.gov.pl)

USA chcą, aby Turcja możliwie najszybciej wsparła Kurdów w w Iraku i Syrii. Ta jednak takie wsparcie uzależnia od spełnienia szeregu warunków.

Reuters podkreśla, że sprawa tureckiego wsparcia nabrała szczególnego znaczenia po wybuchu walk w rejonie syryjskiego miasta Kobane, położonego tuż przy granicy z Turcją i desperacko bronionego przez Kurdów przed dżihadystami z IS.

W piątek doradczyni ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta USA Baracka Obamy, Lisa Monaco, spotkała się z szefem tureckiego wywiadu Hakanem Fidanem.

W komunikacie opublikowanym przez Biały Dom stwierdzono, że Monaco _ wyraziła uznanie dla wsparcia Turcji dla operacji wojskowych USA w Syrii i Iraku oraz podkreśliła wagę przyspieszenia takiego wsparcia w ramach strategii osłabienia i ostatecznego zniszczenia IS _.

Tymczasem prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ostrzegł, że ani protesty Kurdów, ani krytyka ze strony opozycji nie wpłyną na jego stanowisko w sprawie interwencji wojskowej w Syrii. Uzależnia ją od spełnienia jego warunków, głównie od utworzenia w Syrii strefy zakazu lotów a także wydzielenia na terytorium Syrii strefy bezpieczeństwa, w której można by umieścić syryjskich uchodźców, i przyjęcia programu szkolenia i wyposażania w broń lokalnej milicji syryjskiej.

ONZ zwróciła się w piątek publicznie do Turcji, aby pozwoliła kurdyjskim uzbrojonym bojownikom spieszącym na pomoc Kobane przekroczyć granicę turecko-syryjską.

Czytaj więcej w Money.pl
Turcja apeluje do USA Turcja przyjęła dotychczas ponad 180 tys. syryjskich Kurdów, którzy uciekli z Kobane, ale nie przyłączyła się do koalicji atakującej z powietrza dżihadystów w Syrii.
Ostre starcia w Turcji. Boją się islamistów Policja starła się w Stambule i sześciu innych miastach z setkami demonstrantów.
Coraz ostrzejsze walki przy granicy z Turcją Do coraz gwałtowniejszych walk między dżihadystami z Państwa Islamskiego (IS) a bojownikami kurdyjskimi dochodzi w pobliżu Kobane (Ajn al-Arab) przy granicy Syrii z Turcją.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)