Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Amber Gold
21.05.2015 10:21

To nie koniec afery Amber Gold. Proces prezesa Marcina P., oskarżonego o nadużycia skarbowe, nie ruszył

Przed Sądem Rejonowym w Gdańsku nie ruszył w czwartek proces b. prezesa Amber Gold Marcina P.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter Poland)

Przed Sądem Rejonowym w Gdańsku nie ruszył proces b. prezesa Amber Gold Marcina P., oskarżonego o brak terminowych wpłat do Urzędu Skarbowego zaliczek na podatek dochodowy. Przedsiębiorca nie został dowieziony z aresztu z Piotrkowa Trybunalskiego.

Jak poinformował sędzia Adam Dominik, zgody na przewiezienie oskarżonego z aresztu na sprawę sądową w Gdańsku nie wyraziła Prokuratura Okręgowa w Łodzi, prowadząca główne śledztwo ws. afery Amber Gold. Do sądu wpłynęło też pismo biegłego psychiatry stwierdzające, że Marcin P. z powodów zdrowotnych do 2 czerwca nie może uczestniczyć w rozprawach.

W tej sytuacji gdański sąd postanowił zwrócić się do Sądu Najwyższego o wyznaczenie do prowadzenia procesu innego sądu w kraju, znajdującego się bliżej aresztu, w którym przebywa Marcin P.

Jak poinformowała Grażyna Starosielec z Prokuratury Rejonowej Gdańsk-Śródmieście, Marcinowi P. zarzucono, że w okresie od lutego 2010 do sierpnia 2012 r. nie przekazywał w ustawowym terminie do Urzędu Skarbowego pobranych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych z tytułu wypłaconych wynagrodzeń pracownikom Amber Gold. Łączna kwota tych niewpłaconych zaliczek wyniosła ponad milion złotych.

Grozi za to kara od grzywny do trzech lat więzienia.

Marcin P. przebywa w areszcie od sierpnia 2012 r. Wraz ze swoją żoną - Katarzyną P. - jest podejrzany o to, że "działając wspólnie i w porozumieniu" w ramach tzw. piramidy finansowej doprowadzili w sumie ok. 18 tys. osób do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie prawie 851 mln zł. Przyjęto, że oboje działali w celu osiągnięcia korzyści majątkowej i uczynili z tej działalności stałe źródło dochodu.

Przedsiębiorca jest podejrzany w sumie o popełnienie 24 przestępstw, jego żonie zarzucono 17. Obok oszustwa znacznej wartości zarzuca się im m.in.: prowadzenie bez zezwolenia działalności bankowej, poświadczenie nieprawdy w oświadczeniach o podwyższeniu kapitału zakładowego kilku spółek, naruszenie ustawy o rachunkowości oraz kodeksu spółek handlowych.

Pieniądze z lokat klientów były wydawane na różne cele. Na działalność lotniczą, w tym finansowanie linii OLT Express, przeznaczono prawie 300 mln zł. Ponad 214 mln zł wydano na bieżącą działalność spółki, w tym m.in. na zakup nieruchomości czy reklamę. Ustalono, że prezes Amber Gold Marcin P. i jego żona wypłacili sobie w sumie 18,8 mln zł pensji.

Śledztwo ws. Amber Gold jest przedłużone do końca sierpnia, ale łódzka prokuratura chce w czerwcu skierować akt oskarżenia do gdańskiego sądu.

Amber Gold to firma, która miała inwestować w złoto i inne kruszce. Działała od 2009 r., a klientów kusiła wysokim oprocentowaniem inwestycji - przekraczającym nawet 10 proc. w skali roku - które znacznie przewyższało oprocentowanie lokat bankowych. 13 sierpnia 2012 r. firma ogłosiła likwidację, tysiącom swoich klientów nie wypłaciła powierzonych jej pieniędzy i odsetek od nich.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: Amber Gold, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz