Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jacek Lepiarz
|

Stosunki Niemcy-Rosja. Merkel o Putinie: destabilizuje Europę Wschodnią

0
Podziel się:

To, co zrobił prezydent Rosji, nie może pozostać bez odpowiedzi - mówi kanclerz Niemiec.

Stosunki Niemcy-Rosja. Merkel o Putinie: destabilizuje Europę Wschodnią
(PAP/EPA)

- Mołdawia, Gruzja i Ukraina są trzema krajami położonymi w naszym wschodnim sąsiedztwie, które podjęły własną suwerenną decyzję o podpisaniu umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Tym trzem krajom Rosja sprawia trudności - mówi Angela Merkel w rozmowie z niedzielnym wydaniem Die Welt.

Destabilizując sytuację w tych krajach, Moskwa nie cofa się, zdaniem Merkel, nawet przed naruszaniem ich terytorialnej integralności. _ - Mołdawia cierpi od lat w wyniku konfliktu o Naddniestrze. Podejmowaliśmy ogromne polityczne wysiłki, aby pomóc w rozwiązaniu konfliktu, lecz niestety nadaremnie _ - powiedziała szefowa niemieckiego rządu. Przypomniała, że w Gruzji trwa od lat _ zamrożony konflikt _ o Południową Osetię i Abchazję. Z kolei Ukraina _ musiała doświadczyć aneksji Krymu i walki we wschodniej części kraju _.

Jak zaznaczyła, odpowiedzią na te działania Rosji jest niemiecki wkład w zabezpieczenie przestrzeni powietrznej krajów bałtyckich, tworzenie nowych sił szybkiego reagowania oraz współpraca z Polską i Danią w ramach placówki dowódczej (kwatery głównej Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego) w Szczecinie.

Merkel odrzuciła sugestie swoich poprzedników - kanclerzy Helmuta Schmidta, Helmuta Kohla i Gerharda Schroedera, którzy wzywają do bardziej pojednawczej polityki wobec Kremla. - _ Jestem przekonana, że wspólna europejska odpowiedź na działania Rosji jest słuszna _ - podkreśliła kanclerz. Jak zaznaczyła, pogwałcenie przez Rosję zagwarantowanej traktatowo w Memorandum z Budapesztu w 1994 roku terytorialnej integralności i suwerenności Ukrainy _ nie może pozostać bez odpowiedzi _.

Czytaj więcej w Money.pl
"On jest winny rozlewu krwi na Ukrainie" Szef redakcji _ Sueddeutsche Zeitung _ nie ma wątpliwości, że choć Zachód popełnił liczne błędy, to wina leży po stronie Kremla.
Mają mówić o pokoju, na razie wzmożony ostrzał Prorosyjscy separatyści w ciągu minionej doby 87 razy ostrzeliwali pozycje wojsk ukraińskich. Ukraińcy odpowiadali ogniem 72 razy.
Ewa Kopacz wywiezie Polaków z Donbasu? Chodzi o sto osób legitymujących się Kartą Polaka, które chcą opuścić objęty konfliktem zbrojnym kraj.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)