Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
romowie w polsce
01.10.2014 13:26

Romowie w Polsce. NIK skontroluje jak wykonano rządowy program pomocy

W ramach postępowania będą kontrolowane urzędy wojewódzkie, urzędy gmin, organizacje pozarządowe. - Będziemy sprawdzali co zrobiły - poinformowała Izba.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter)

NIK rozpoczęła kontrolę realizacji rządowego programu wsparcia społeczności romskiej, który miał na celu zniwelowanie różnic między Romami a resztą społeczeństwa oraz zapewnienie im normalnego funkcjonowania w życiu społecznym. Kontrola potrwa do końca roku.

Jak poinformował rzecznik krakowskiej delegatury Najwyższej Izby Kontroli Dariusz Nowak, prowadzą ją jednostki Izby we Wrocławiu, Katowicach, Krakowie, Łodzi, Poznaniu i Warszawie.

W ramach postępowania będą kontrolowane urzędy wojewódzkie, urzędy gmin, organizacje pozarządowe. _ - Będziemy sprawdzali co zrobiły, ale także na co przeznaczono pieniądze i jak je wydano _ - zapowiedział Nowak.

NIK poinformowała, że w kontroli chodzi m.in. o ustalenie oraz ocenę, na ile skuteczna była realizacja programu romskiego, a także w jakim stopniu osiągnięto jego cel, czyli zapewnienie pełnego uczestnictwa Romów w życiu społeczeństwa obywatelskiego oraz zniwelowanie różnic dzielących tę grupę od reszty społeczeństwa. Szczególnie dotyczy to takich dziedzin, jak: edukacja, zatrudnienie, zdrowie, higiena, warunki lokalowe, umiejętność funkcjonowania Romów w społeczeństwie obywatelskim.

Z drugiej strony kontrola dotyczy ochrony praw mniejszości, przestrzegania praw obywatelskich, działania administracji publicznej w ramach określonych norm prawnych. Sprawdzane będą m.in. przypadki dyskryminacji mniejszości romskiej, w tym niereagowania władz szkolnych na szykanowanie dzieci romskich przez rówieśników, odmowy zatrudnienia lub awansu ze względu na pochodzenie romskie, czy też niezapewnienie tłumacza Romom, nieznającym dobrze języka polskiego, w postępowaniu sądowym.

10-letni program na rzecz społeczności romskiej w Polsce ustanowiony uchwałą Rady Ministrów z 19 sierpnia 20003 r. obejmował lata 2004-2013 i przestał obowiązywać z końcem 2013 r.

W jego założeniach programowych przyjęto, że środki budżetowe przeznaczone będą m.in. na działania z zakresu poprawy sytuacji bytowej i socjalnej, zdrowia, przeciwdziałania bezrobociu, bezpieczeństwa, kultury, upowszechniania wiedzy o społeczności romskiej oraz edukacji obywatelskiej Romów.

Na realizację programu z budżetu państwa przewidziano pierwotnie 100 mln zł (po 10 mln zł rocznie). Koordynatorem programu był minister właściwy ds. wyznań religijnych oraz mniejszości narodowych i etnicznych, czyli aktualnie Minister Administracji i Cyfryzacji (MAC), a wcześniej Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA).

Według NIK zbadanie skuteczności tego programu będzie przydatne w pracach nad przygotowywanym przez rząd nowym programie na lata 2014-2020.

_ - Przeprowadzenie kontroli na obszarze kilku województw oraz na różnych szczeblach administracji publicznej, pozwoli na ustalenie źródeł finansowania, zasadności wyboru zadań, uzyskanych efektów oraz wskazanie rozwiązań najbardziej pożądanych z punktu widzenia skuteczności przyjętych rozwiązań _ - powiedział Nowak.

Nowy, wieloletni _ Program integracji społeczności romskiej w Polsce na lata 2014-2020 _, miał wejść w życie od 1 stycznia 2014 r. i być kontynuacją Programu romskiego z lat 2004-2013, ale nie został jeszcze uchwalony, chociaż jego szczegóły MAC przedstawiło na swej stronie internetowej w ubiegłym roku. Na przeszkodzie stanęło stanowisko Ministerstwa Finansów, które uznało, iż od czasu przyjęcia poprzedniej edycji programu romskiego zmieniły się przepisy i nie ma już podstaw finansowania niektórych działań.

Czytaj więcej w Money.pl
Szybsza deportacja Romów z Niemiec Od początku tego roku do sierpnia o azyl w Niemczech wystąpiło prawie 100 tys. cudzoziemców.
Poseł ukarany grzywną za Hitlera i Romów Francuski poseł i burmistrz miasteczka Cholet, Gilles Bourdouleix oświadczył, że Hitler "nie zabił wystarczająco wielu" Romów.
Nowe prawa mniejszości narodowych. Jakie? Chodzi między innymi o wspieranie integracji społecznej i obywatelskiej środowisk mniejszości.
Tagi: romowie w polsce, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz