Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Poseł ukarany grzywną za wypowiedzi o Hitlerze i Romach

0
Podziel się:

Francuski poseł i burmistrz miasteczka Cholet, Gilles Bourdouleix oświadczył, że Hitler "nie zabił wystarczająco wielu" Romów.

Poseł ukarany grzywną za wypowiedzi o Hitlerze i Romach
(Richard Ying/Tangui Morlier/CC BY-SA 3.0/wikimedia commons)

Francuski poseł i burmistrz miasteczka Cholet, Gilles Bourdouleix, został dzis ukarany przez sąd apelacyjny grzywną w wys. 3 tys. euro za oświadczenie przed rokiem, że Hitler _ nie zabił wystarczająco wielu _ Romów.

54-letni poseł oznajmił to w lipcu ubiegłego roku, podczas sprzeczki z Romami, którzy nielegalnie zajmowali grunt miejski. Romowie ironicznie pozdrawiali go gestami _ Heil Hitler _, na co burmistrz powiedział jednemu z dziennikarzy: _ Być może Hitler nie zabił wystarczająco wielu Romów _.

Następnego dnia lokalna gazeta opublikowała reportaż, w którym zacytowała wypowiedzi posła. Wywołane tym oburzenie zmusiło go do odejścia z partii, centrowej UDI. Ówczesny francuski minister spraw wewnętrznych zaapelował o _ surową karę _ dla Bourdouleix.

W styczniu został on skazany za _ apologię zbrodni przeciw ludzkości _, jednak nałożenie grzywny w wysokości 3 tys. euro zostało wstrzymane. Prokuratura i Bourdouleix wnieśli apelację, a poseł bronił się, że jest niewinny, jeśli wziąć pod uwagę kontekst wypowiedzi. Zasugerował również, że nagranie, na którym znalazły się jego komentarze mogło zostać zmanipulowane.

Poseł był autorem kontrowersyjnych wypowiedzi o Romach już wcześniej - w listopadzie 2010 roku zagroził, że wjedzie ciężarówką w jedną z ich karawan, a w ubiegłym roku powiedział, że Francji grozi _ nowa inwazja _ Romów.

Nie jest to pierwszy przypadek spięć między francuskimi władzami i romską społecznością. W sierpniu 2013 r. działająca w południowej Francji na rzecz Romów grupa złożyła na policji zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez autorów strony _ Zaadoptuj Cygana _ na Facebooku za _ falę nienawiści _, jaką spowodował fanpage.

W tym samym miesiącu kontrowersje wywołał artykuł pod tytułem _ Romskie przedawkowanie _, który trafił na okładkę francuskiego tygodnika _ Valeurs actuelles _.

Szacuje się, że we Francji żyje 15-20 tys. Romów. Francja stosuje politykę wysiedlania ich z nielegalnych obozowisk, rozpoczętą w 2010 roku za rządów centroprawicy, mimo że jest ona krytykowana m.in. przez francuskie organizacje pozarządowe oraz ONZ.

Czytaj więcej w Money.pl
Napad na rodzinę romskiej nastolatki Sprawa rodziny Dibranich rozpoczęła się w chwili, gdy francuskie MSW odrzuciło ich wniosek o azyl, co wiązało się automatycznie z opuszczeniem terytorium Francji.
Protesty po atakach na francuską minister Paryż i inne miasta Francji były widownią demonstracji przeciwko rasizmowi. Ich powodem stały się mające rasistowskie podłoże ataki skrajnie prawicowego Frontu Narodowego na czarnoskórą minister sprawiedliwości Christiane Taubirę.
Policja zlikwidowała obozowisko Romów Mieszkało w nim ponad 500 Romów, w tym setki dzieci. Z wnioskiem o ewakuację wystąpiły francuskie koleje, właściciel terenu, na którym mieszkali Romowie.
Hollande ujął się za romską nastolatką, ale... Odesłanie jej do Kosowa wywołało we Francji kontrowersje i protesty.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)