Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Mniejszości narodowe i etniczne w Polsce. Prezydent podpisał nowelizację

0
Podziel się:

Chodzi między innymi o wspieranie integracji społecznej i obywatelskiej środowisk mniejszości.

Mniejszości narodowe i etniczne w Polsce. Prezydent podpisał nowelizację
(Patryk Ptak/REPORTER)

W znowelizowanym dokumencie położony został nacisk między innymi na wspieranie integracji społecznej i obywatelskiej środowisk mniejszości.

O podpisaniu ustawy poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Uchwalona przez Sejm w końcu maja nowelizacja ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym ma przede wszystkim umożliwić kontynuację rządowego programu na rzecz społeczności romskiej w latach 2014-2020. Romowie bowiem to jedyna - według autorów nowelizacji - mniejszość etniczna, zagrożona wykluczeniem społecznym.

Wprowadzany przez nowelizację termin _ integracja społeczna _, którego dotyczyła jedna z przyjętych przez Sejm poprawek Senatu, wzbudzał w toku wcześniejszych prac najwięcej kontrowersji wśród przedstawicieli mniejszości narodowych.

Niektórzy z nich obawiali się, czy wpisanie do ustawy takiego terminu nie będzie zmuszać mniejszości do asymilacji. Przedstawiciele rządu odpowiadali, że termin _ integracja społeczna _ należy rozumieć jako zachowanie przez mniejszość swojej odrębności, przy jednoczesnej umiejętności porozumiewania się z większością.

W myśl pierwotnej wersji ustawy przyjętej w kwietniu przez Sejm _ integracja społeczna _ miała oznaczać działania, które _ zwiększają partycypację mniejszości w ważnych aspektach życia społecznego, w szczególności takich jak system oświaty, wychowania, rynek pracy, system zabezpieczenia społecznego, warunki bytowe oraz opieka zdrowotna _.

Zaproponowana przez Senat i zaakceptowana przez Sejm wersja tego zapisu zakłada, że przez _ integrację społeczną _ rozumie się _ działania na rzecz poprawy ważnych aspektów życia społecznego osób należących do mniejszości, w szczególności warunków bytowych oraz dostępu do systemu oświaty, rynku pracy, systemu zabezpieczenia społecznego, a także opieki zdrowotnej _. Poprawkę posłowie zaakceptowali niemal jednogłośnie.

Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia jej w Dzienniku Ustaw.

Czytaj więcej w Money.pl
To pierwsza Romka w PE ze Szwecji Pochodząca z Goeteborga 57-letnia Post działa na rzecz praw człowieka, przez wiele lat była rzecznikiem społeczności romskiej w Szwecji i w Europie.
Romom w Polsce będzie się żyło lepiej? Nowela ma umożliwić kontynuację programu na rzecz społeczności romskiej w latach 2014-2020.
Policja zlikwidowała obozowisko Romów Mieszkało w nim ponad 500 Romów, w tym setki dzieci. Z wnioskiem o ewakuację wystąpiły francuskie koleje, właściciel terenu, na którym mieszkali Romowie.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)