Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Pracownicy nie wytoczą pozwów zbiorowych

0
Podziel się

Pracownicy i drobni przedsiębiorcy nie wniosą pozwu zbiorowego - to zmiany przyjęte przez komisję sejmową.

Pracownicy nie wytoczą pozwów zbiorowych
(MarcusPhoto1/iStockphoto)
bEhblYet

Poprawki Senatu precyzujące Ustawę o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym, wprowadzającą do polskiego prawa instytucję pozwów zbiorowych, zarekomendowała sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka.

Sejm, na posiedzeniu plenarnym, zajmie się poprawkami Senatu do ustawy prawdopodobnie jeszcze w tym tygodniu.

Ustawa, uchwalona na początku listopada, ma pozwolić osobom, które odniosły szkodę w jednym zdarzeniu, dochodzić roszczeń w jednym, zbiorowym postępowaniu. Pozew zbiorowy będzie mogło złożyć przynajmniej 10 osób.

bEhblYev

Warunkiem złożenia takiego pozwu będzie oparcie go na jednakowej podstawie - mogłyby go złożyć np. osoby poszkodowane w wyniku korzystania z tego samego leku, usług tej samej firmy lub związane umową o przewóz i uczestniczące w tym samym wypadku komunikacyjnym.

Komisja zgodziła się m.in. z poprawką przyjętą przez Senat, która precyzuje, że _ ustawa ma zastosowanie w sprawach o roszczenia o ochronę konsumentów z tytułu odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny oraz z tytułu czynszów niedozwolonych z wyjątkiem roszczeń o ochronę dóbr osobistych _.

Jak powiedział Witold Pahl (PO), ograniczenie przepisów do spraw przede wszystkim o charakterze konsumenckim na obecnym etapie należy uznać za słuszne.

_ - Najpierw trzeba zobaczyć, jak instytucja pozwów zbiorowych będzie funkcjonować w naszym systemie sprawiedliwości i ewentualnie w przyszłości rozważyć jej rozszerzenie _ - dodał.

bEhblYeB

W ocenie ministerstwa sprawiedliwości, postępowanie grupowe ułatwi dostęp do sądu np. w przypadku małych roszczeń, gdy składanie pozwów indywidualnych nie jest opłacalne. Ponadto wejście w życie ustawy ma odciążyć sądy od rozpatrywania wielu podobnych spraw i zmniejszyć koszty postępowań.

Według proponowanych rozwiązań, zbiorowe powództwo powinien złożyć reprezentant grupy, którym mógłby być jeden z jej członków lub lokalny rzecznik konsumentów. Członkowie grupy musieliby się także zgodzić na ujednolicenie wysokości należnego każdemu z nich odszkodowania.

Ze względu na rangę spraw rozpatrywanych w nowym typie postępowania mogłyby być one prowadzone jedynie przed sądami okręgowymi i rozpoznawane w składzie trzech sędziów zawodowych. Wszczęcie postępowania grupowego nie wykluczałoby jednak indywidualnego dochodzenia roszczeń przez osoby, które nie przystąpiłyby do grupy.

Ustawa zakłada, że uczestnicy sami muszą zgłosić pozew i wybrać reprezentanta, ma to pozwolić na uniknięcie znanych z USA praktyk, gdzie prawnicy mogą wytaczać powództwa w imieniu bliżej nieokreślonej grupy poszkodowanych.

bEhblYeC

Wynagrodzenie prawnika reprezentującego grupę - jak uzupełniono w trakcie prac legislacyjnych - nie będzie mogło przekroczyć 20 procent zasądzonej przez sąd kwoty.

ZOBACZ TAKŻE:

Czytaj w Money.pl
*250 tys. dolarów odszkodowania. Bo kawa była za gorąca! * Każdego dnia w amerykańskich sądach składanych jest 50 tys. pozwów. Wiele z nich jest absurdalnych. Wkrótce ich liczba może znacznie wzrosnąć. Czytaj w Money.pl
bEhblYeW
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)