Notowania

pozwy zbiorowe
16.12.2009 07:00

Pracownicy nie wytoczą pozwów zbiorowych

Pracownicy i drobni przedsiębiorcy nie wniosą pozwu zbiorowego - to zmiany przyjęte przez komisję sejmową.

Podziel się
Dodaj komentarz
(MarcusPhoto1/iStockphoto)

Poprawki Senatu precyzujące Ustawę o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym, wprowadzającą do polskiego prawa instytucję pozwów zbiorowych, zarekomendowała sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka.

Sejm, na posiedzeniu plenarnym, zajmie się poprawkami Senatu do ustawy prawdopodobnie jeszcze w tym tygodniu.

Ustawa, uchwalona na początku listopada, ma pozwolić osobom, które odniosły szkodę w jednym zdarzeniu, dochodzić roszczeń w jednym, zbiorowym postępowaniu. Pozew zbiorowy będzie mogło złożyć przynajmniej 10 osób.

Warunkiem złożenia takiego pozwu będzie oparcie go na jednakowej podstawie - mogłyby go złożyć np. osoby poszkodowane w wyniku korzystania z tego samego leku, usług tej samej firmy lub związane umową o przewóz i uczestniczące w tym samym wypadku komunikacyjnym.

Komisja zgodziła się m.in. z poprawką przyjętą przez Senat, która precyzuje, że _ ustawa ma zastosowanie w sprawach o roszczenia o ochronę konsumentów z tytułu odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny oraz z tytułu czynszów niedozwolonych z wyjątkiem roszczeń o ochronę dóbr osobistych _.

Jak powiedział Witold Pahl (PO), ograniczenie przepisów do spraw przede wszystkim o charakterze konsumenckim na obecnym etapie należy uznać za słuszne.

_ - Najpierw trzeba zobaczyć, jak instytucja pozwów zbiorowych będzie funkcjonować w naszym systemie sprawiedliwości i ewentualnie w przyszłości rozważyć jej rozszerzenie _ - dodał.

W ocenie ministerstwa sprawiedliwości, postępowanie grupowe ułatwi dostęp do sądu np. w przypadku małych roszczeń, gdy składanie pozwów indywidualnych nie jest opłacalne. Ponadto wejście w życie ustawy ma odciążyć sądy od rozpatrywania wielu podobnych spraw i zmniejszyć koszty postępowań.

Według proponowanych rozwiązań, zbiorowe powództwo powinien złożyć reprezentant grupy, którym mógłby być jeden z jej członków lub lokalny rzecznik konsumentów. Członkowie grupy musieliby się także zgodzić na ujednolicenie wysokości należnego każdemu z nich odszkodowania.

Ze względu na rangę spraw rozpatrywanych w nowym typie postępowania mogłyby być one prowadzone jedynie przed sądami okręgowymi i rozpoznawane w składzie trzech sędziów zawodowych. Wszczęcie postępowania grupowego nie wykluczałoby jednak indywidualnego dochodzenia roszczeń przez osoby, które nie przystąpiłyby do grupy.

Ustawa zakłada, że uczestnicy sami muszą zgłosić pozew i wybrać reprezentanta, ma to pozwolić na uniknięcie znanych z USA praktyk, gdzie prawnicy mogą wytaczać powództwa w imieniu bliżej nieokreślonej grupy poszkodowanych.

Wynagrodzenie prawnika reprezentującego grupę - jak uzupełniono w trakcie prac legislacyjnych - nie będzie mogło przekroczyć 20 procent zasądzonej przez sąd kwoty.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Można dochodzić odszkodowania za stratę bliskich ]( http://prawo.money.pl/aktualnosci/wazne-terminy/artykul/mozna;dochodzic;odszkodowania;za;strate;bliskich,253,0,359165.html )
* [ Będą odszkodowania za stratę bliskich osób ]( http://news.money.pl/artykul/beda;odszkodowania;za;strate;bliskich;osob,112,0,359024.html )
* [ USA: Ofiary zamachów w Izraelu pozywają bank ]( http://news.money.pl/artykul/usa;ofiary;zamachow;w;izraelu;pozywaja;bank,215,0,341719.html )
* [ 20 mln zł za katastrofę hali w Katowicach ]( http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/20%3Bmln%3Bzl%3Bza%3Bkatastrofe%3Bhali%3Bw%3Bkatowicach,104,0,422760.html )
Czytaj w Money.pl
*250 tys. dolarów odszkodowania. Bo kawa była za gorąca! * Każdego dnia w amerykańskich sądach składanych jest 50 tys. pozwów. Wiele z nich jest absurdalnych. Wkrótce ich liczba może znacznie wzrosnąć. Czytaj w Money.pl
Tagi: pozwy zbiorowe, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz