Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Anna Frankowska
|

Pozew zbiorowy - kto na nim skorzysta?

0
Podziel się:

Z tego typu pozwem będą mogli wystąpić oszukani przez biura podróży, firmy farmaceutyczne czy banki.

Pozew zbiorowy - kto na nim skorzysta?

Co najmniej 10 osób będzie mogło wnieść do sądu jeden wspólny pozew. W przypadku wygranej każdy z powodów otrzyma jednakowe odszkodowanie.

Wprowadzenie pozwu zbiorowego ma spowodować szybsze i skuteczniejsze dochodzenie roszczeń. Często zdarza się, że wiele osób, zwłaszcza w drobnych sprawach o niskiej wartości przedmiotu sporu, rezygnuje z drogi sądowej ze względu na koszty postępowania. Odstrasza je też długi czas oczekiwania na rozstrzygnięcie sprawy.

Instytucja pozwu zbiorowego funkcjonuje już w Stanach Zjednoczonych, w Kanadzie oraz Australii. Podobne rozwiązania zostały przyjęte także w kilkunastu krajach UE (m.in. w Austrii, Francji, Holandii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Włoszech, i Szwecji).

Zgodnie z projektem pozew zbiorowy daje możliwość dochodzenia odszkodowań co najmniej dziesięciu osobom w jednym procesie. Z tego typu pozwem będą mogli wystąpić oszukani przez biura podróży, firmy farmaceutyczne czy banki.

_ - To pozwoli oszczędzić koszty postępowania i zmniejszy obciążenie sądów drobnymi sprawami, a co więcej z pewnością wpłynie na ujednolicenie orzecznictwa _ - mówi mecenas Anna Kozanecka - Żarnecka, z Kancelarii Chałas i Wspólnicy.

| Możliwość skorzystania z instytucji pozwu zbiorowego dotyczyć ma spraw cywilnych, w których dochodzone są roszczenia jednego rodzaju, oparte na jednakowej podstawie faktycznej lub prawnej, jeżeli istotne okoliczności faktyczne uzasadniające żądanie są wspólne dla wszystkich roszczeń. W postępowaniach grupowych właściwe są sądy okręgowe. |
| --- |

Według projektu poszkodowanych będzie musiał reprezentować adwokat lub radca prawny ewentualnie rzecznik konsumentów. Zdaniem ministerstwa ma to być gwarancją profesjonalnej pomocy prawnej.

_ - Powództwo w postępowaniu grupowym wytacza reprezentant grupy, którym może być członek grupy albo powiatowy (miejski) rzecznik praw konsumentów _ - tłumaczy Kozanecka- Żarnecka. _ - Jeśli reprezentantem nie jest rzecznik konsumentów, w postępowaniu grupowym obowiązuje tzw. przymus adwokacko-radcowski _ - dodaje.

Kolejną nowością jest to, że wynagrodzenie adwokata będzie mogło być ustalone jako prowizja od wywalczonej kwoty. Do tej pory nie było to możliwe.

O tym by poszkodowanych mógł reprezentować rzecznik konsumentów wnosił UOKiK. Nie wszystkie postulaty urzędu zostały jednak uwzględnione. - _ Reprezentantem pokrzywdzonych nie będą mogły być Federacja Konsumentów czy Stowarzyszenie Konsumentów Polskich _ - mówi Kondrad Gruner z UOKiK.

_ - Pozwy zbiorowe będzie można wnosić nie tylko w sprawach konsumenckich. Dlatego uważamy, że do występowania w charakterze reprezentanta grupy mogłyby znaleźć się także inne organizacje społeczne - np. reprezentujące interesy przedsiębiorców _ - mówi Gruner. - _ Byłoby to zgodne ze stanowiskiem Komisji Europejskiej. _Tak się jednak nie stanie.
_ Od pozwu grupowego pobiera się opłatę stosunkową w wysokości 2% wartości przedmiotu sporu, a zatem jest to opłata niższa niż w tradycyjnym postępowaniu w sprawach o prawa majątkowe, wynosząca 5% wartości przedmiotu sporu. Zgodnie z projektem ustawy będzie ona wynosiła 2% warto?ci przedmiotu sporu lub przedmiotu zaskarżenia, jednak nie mniej niż 30 zł oraz nie więcej niż 100 000 zł. _

_ - Niestety nie rezygnowano z obowiązku pokrywania kosztów sądowych gdy stronę reprezentuje rzecznik konsumentów. Mogłoby to bardziej zachęcić konsumentów do korzystania z dochodzenia swoich roszczeń _ - Gruner.

By grupa osób mogła dochodzić swoich praw w postępowaniu grupowym musi zaistnieć tożsamość okoliczności faktycznych i prawnych. Sąd będzie to badał. Jeśli sędzia dojdzie do przekonania, że te roszczenia nie mogą być dochodzone w postępowaniu grupowym, pozew zostanie oddalony. Po drodze trzeba będzie spełnić szereg wymogów formalnych. W efekcie zanim dojdzie do merytorycznego rozpoznania sprawy przez sąd może to zająć nawet kilka miesięcy.

_ - Po uprawomocnieniu się postanowienia o rozpoznaniu sprawy w postępowaniu grupowym, sąd ogłasza to w prasie o zasięgu krajowym. W ogłoszeniu tym musi znaleźć się m.in. informacja o możliwości przystąpienia do grupy w terminie nie dłuższym niż 2 miesiące _ wyjaśnia mecenas Kozanecka - Żarnecka z Kancelarii Chałas i Wspólnicy.

| Pozwany ma prawo do żądania od powoda zabezpieczenia kosztów procesu w postaci kaucji. Żądanie to może pozwany zgłosić najpóźniej przy pierwszej czynności procesowej. Projekt ustawy ogranicza wysokość kaucji, określając że nie może ona być wyższa niż 10% wartości przedmiotu sporu. Sąd wydaje postanowienie w przedmiocie kaucji, oznaczając w nim termin do jej złożenia. Jeśli termin ten upłynie bezskutecznie, sąd odrzuci pozew na wniosek pozwanego. |
| --- |

ZOBACZ TAKŻE:

Czytaj w Money.pl
*250 tys. dolarów odszkodowania. Bo kawa była za gorąca! * Każdego dnia w amerykańskich sądach składanych jest 50 tys. pozwów. Wiele z nich jest absurdalnych. Wkrótce ich liczba może znacznie wzrosnąć. Czytaj w Money.pl
wiadmomości
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)