Notowania

julia pitera
28.03.2012 16:39

Pitera musi przeprosić PiS za pedofilię

Sąd uznał, że doszło do bezprawnego naruszenia dobra osobistego PiS, jakim jest prawo innych osób do dobrego mniemania o tej partii.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

Posłanka PO ma przeprosić Prawo i Sprawiedliwość za swe słowa z 2011 r., że podejrzewany o pedofilię ówczesny stołeczny radny Łukasz Muszyński _ jest w PiS _ - orzekł Sąd Okręgowy w Warszawie. Przeprosiny mają się ukazać m.in. w TVN.

Sąd nieprawomocnie uwzględnił pozew partii o ochronę jej dóbr osobistych wobec Julii Pitery. Jej adwokat nie wyklucza apelacji i podkreśla, że ochrona prawna partii politycznej jest mniejsza niż innych osób.

Przyczyną procesu była wypowiedź byłej pełnomocnik ds. walki z korupcją ze stycznia 2011 r. w TVN, że Muszyński _ jest w PiS _. Za podanie nieprawdy PiS wniósł, aby sąd nakazał Piterze przeprosiny w TVN, w _ Gazecie Wyborczej _ i na stronie internetowej posłanki.

Reprezentujący w sądzie PiS mec. Bartosz Kownacki (zarazem poseł SP) argumentował, że słowa Pitery godziły w wizerunek PiS jako partii konserwatywnej i walczącej z przestępczością, zwłaszcza tego rodzaju. Adwokat przyznał, że Muszyński, wybrany z list PO, wspierał PiS w głosowaniach w radzie dzielnicy Praga-Północ, ale nie upoważnia to do stwierdzeń, że _ jest on w PiS _.

Pełnomocnik Pitery mec. Grzegorz Wójtowicz wnosił o oddalenie pozwu. Mówił, że nie doszło do naruszenia dóbr powoda, bo pozwana mówiła tylko, że radny należy do _ określonego środowiska _.

Sąd uznał, że doszło do bezprawnego naruszenia dobra osobistego PiS, jakim jest prawo innych osób do dobrego mniemania o tej partii. - _ Słowa pozwanej były niezgodne z faktami _ - mówił w uzasadnieniu wyroku sędzia Paweł Pyzio. Dodał, że nie wystąpiły żadne okoliczności, które mogłyby świadczyć o braku bezprawności działań pozwanej.

Po uprawomocnieniu się wyroku Pitera ma przeprosić PiS za to, że w nieuprawniony sposób stwierdziła, że Muszyński _ wybrany z listy PO, jest w PiS _. Przeprosiny mają się pojawić na stronie internetowej Pitery, na 1. i 3. stronie stołecznego dodatku _ GW _ oraz w formie ogłoszenia odczytanego zarazem przez lektora tuż przed godz. 21.00 w TVN (może to kosztować nawet kilkadziesiąt tys. zł). Sędzia podkreślił, że ta forma przeprosin _ przywróci stan sprzed naruszenia _.

Mec. Wójtowicz powiedział, że wystąpi o pisemne uzasadnienie wyroku (bez czego nie można złożyć apelacji). Dodał, że sąd nie uwzględnił argumentów pozwanej, że partia ma mniejszą ochronę dóbr osobistych i że musi być ona gotowa na szerszą krytykę. Sama Pitera nie chciała się wypowiadać.

Mec. Kownacki zwrócił uwagę, że partia bez skutku występowała do Pitery przed procesem o polubowne załatwienie sprawy, a obecnie sąd uwzględnił, z drobnym szczegółem, cały pozew wobec niej.

W maju 2011 r. stołeczny sąd skazał Muszyńskiego na półtora roku więzienia w zawieszeniu na cztery lata. Był on oskarżony o zmuszanie nastolatka do czynności seksualnych pod groźbą szantażu oraz posiadania dziecięcej pornografii. Jego mandat radnego wygasł po uprawomocnieniu się wyroku.

Czytaj więcej w Money.pl
Zabójca z biura PiS przyznał się do winy Ryszard Cyba w październiku ubiegłego roku w łódzkiej siedzibie PiS zastrzelił Marka Rosiaka i ranił nożem drugiego pracownika - Pawła Kowalskiego.
Minister wygral proces. Nie musi przepraszać Proces bezspornie wykazał antysemickie poglądy Jana Kobylańskiego, wobec czego określenie go przez Radosława Sikorskiego antysemitą i typem spod ciemnej gwiazdy może być określane jako łagodne.
Tagi: julia pitera, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz