Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

OBWE będzie śledzić sytuację za pomocą dronów

0
Podziel się:

Mają za zadanie kontrolowanie przestrzegania zawieszenia broni i ewentualnych ruchów poprzez ukraińsko-rosyjską granicę.

OBWE będzie śledzić sytuację za pomocą dronów
(Cpl Mark Webster/Defence Images/CC BY-NC 2.0/Flickr)

Na razie wystartowały dwa drony. W najbliższej przyszłości kolejne dwa. Mają za zadanie kontrolowanie przestrzegania zawieszenia broni i ewentualnych ruchów poprzez ukraińsko-rosyjską granicę. OBWE nie ma jednak pełnej gwarancji, że samoloty nie zostaną zestrzelone.

OBWE zaprezentowało samoloty bezzałogowe na polu pod Mariupolem, w miejscowości Mangusz . Zasilane benzyną, maksymalny czas pracy 6 godzin, maksymalna wysokość 12 tysięcy stóp. Zasięg - ponad sto kilometrów.

Zdalnie sterowane i wyposażone w kamery - wszystko po to, aby jak wyjaśniał Maks Hugh - przedstawiciel misji OBWE - kontrolować i monitorować te terytoria, które nie są dostępne dla zwyczajnych inspektorów misji.

Co mogą sprawdzić? Na przykład to, czy z terytorium Federacji Rosyjskiej nie jest transportowana broń i żołnierze, ale też to, czy tzw zawieszenie broni jest przestrzegane. To, że nie jest i tak wiadomo bez dronów OBWE.

Pozycje Ukraińców wciąż są ostrzeliwane przez prorosyjskich separatystów. Nikt też nie zagwarantuje, że samoloty OBWE nie zostaną zestrzelone. Jak zaznacza Justinus Gudaistis z misji OBWE - zawsze jest taka możliwość.

Jak dodaje, to tutaj w pobliżu zestrzelono malezyjski Boeing, a dla niektórych sił bezzałogowiec OBWE będzie to zawsze coś, co krąży w powietrzu.

Rosja blokuje misję OBWE?

Ukraina oskarża Rosję o blokowanie misji OBWE w Donbasie. Jak powiedział rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Andrij Łysenko, Moskwa uniemożliwiła realizację postanowienia ze szczytu w Mińsku o tym, żw wysłannicy OBWE będą monitorować sytuację na granicy.

Grupa zagranicznych obserwatorów rozpoczęła pracę na Ukrainie na przełomie lipca i sierpnia. Swoją siedzibę mają w Kamieńsku Szachtyńkim w obwodzie rostowskim. Wczoraj ich misję przedłużono jeszcze o miesiąc.

Na briefingu prasowym Andrij Łysenko powiedział, że z relacji obserwatorów OBWE wynika, iż Rosja wciąż wspiera separatystów w Donbasie.

Czytaj więcej w Money.pl
Ukraina otrzyma nowoczesną broń od NATO? To nie prawda OBWE opublikowało dziś protokół porozumień w Mińsku. Dokument nadaje szczególny status części obwodów.
Rozejm na Ukrainie? OBWE wydała komunikat Na spotkaniu grupy kontaktowej Rosja-Ukraina-OBWE w Mińsku rozmawiano o zawieszeniu broni oraz o kontroli granicy ukraińsko-rosyjskiej.
Rosja chce na granicach obserwatorów OBWE Ukraina) - Prezydent Rosji Władimir Putin zaproponował dopuszczenie obserwatorów OBWE i ukraińskich pograniczników na granicę Rosji z Ukrainą w punktach, gdzie po stronie ukraińskiej przejścia graniczne są pod kontrolą grup zbrojnych - oznajmił szef MSZ Siergiej Ławrow.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)