Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rozejm na Ukrainie. Otrzymają nowoczesną broń od NATO?

0
Podziel się:

OBWE opublikowało dziś protokół porozumień w Mińsku. Dokument nadaje szczególny status części obwodów.

Rozejm na Ukrainie. Otrzymają nowoczesną broń od NATO?
(PAP/Paweł Supernak)

Szczególny status części obwodów donieckiego i ługańskiego Ukrainy oraz amnestię dla uczestników walk na wschodzie Ukrainy zawiera protokół podpisany w Mińsku przez grupę kontaktową Ukraina-Rosja-OBWE. Tekst dokumentu został opublikowany na stronie OBWE. Z kolei Jurij Łucenko oświadczył dziś, że na szczycie NATO zapadły ustalenia dotyczące przysłania na Ukrainę doradców wojskowych oraz dostaw nowoczesnej broni. Polskie Ministerstwo Obrony Narodowej zdementowało jednak te doniesienia. Dementi wystosowały również ministerstwa obrony USA, Włoch i Norwegii.

Aktualizacja 19:00

Polski resort obrony zdementował w niedzielę informację Jurija Łucenki, doradcy prezydenta i szefa partii Blok Petra Poroszenki, który oświadczył, że na szczycie NATO zapadły ustalenia ws. przysłania na Ukrainę doradców wojskowych i dostaw nowoczesnej broni.

Łucenko podał, że takie decyzje podjęto na zakończonym w piątek szczycie NATO w walijskim Newport. _ Na szczycie NATO zapadły ustalenia dotyczące (przysłania na Ukrainę) doradców wojskowych oraz dostaw nowoczesnej broni z USA, Francji, Włoch, Polski i Norwegii _ - napisał Łucenko w swoim blogu na stronie gazety internetowej _ Ukrainska Prawda _.

_ Nie potwierdzam tych doniesień. Nie ma jakichkolwiek ustaleń ze szczytu NATO co do dostawy nowoczesnej broni z Polski na Ukrainę _ - skomentował wpis Łucenki rzecznik polskiego ministerstwa obrony płk Jacek Sońta. _ Informacje na temat dalszej współpracy NATO-Ukraina przedstawił publicznie sekretarz generalny sojuszu w Newport. Najwyraźniej doradca prezydenta Ukrainy mówił o swoich ewentualnych planach na przyszłość _ - powiedział PAP Sońta.

W podobnym tonie sprawę skomentował szef MON Tomasz Siemoniak. Minister napisał na Twitterze, że nie było takich ustaleń, a NATO wyraziło jedynie _ poparcie dla Ukrainy i wolę współpracy _.

Jak informuje agencja Reutera, doniesienia Łysenki zdementowały już USA. Anonimowy przedstawiciel administracji w Waszyngtonie przekazał, że USA nie proponowały Ukrainie dostaw _ śmiercionośnego sprzętu _ do walki z separatystami na wschodzie kraju.

Dementi wystosowały również ministerstwa obrony Włoch i Norwegii.

_ Te doniesienia są błędne. Włochy wraz z pozostałymi państwami członkowskimi UE i NATO przygotowują pakiet nieśmiercionośnej pomocy wojskowej dla Ukrainy, w tym kamizelek kuloodpornych i hełmów _ - podkreślił przedstawiciel włoskiego resortu w rozmowie z Reutersem.

Z kolei dpa cytuje rzecznika norweskiego ministerstwa obrony Larsa Gjemble, który oświadczył, że _ Norwegia nie planuje dostaw broni na Ukrainę w jakiejkolwiek formie _.

Na szczycie NATO postanowiono, że kraje członkowskie utworzą specjalny fundusz, na który przekażą około 15 mln euro na wsparcie dla Ukrainy. Kijów otrzyma też wsparcie finansowe od poszczególnych państw Sojuszu w ramach dwustronnych porozumień. Wsparcie ma się skoncentrować na takich dziedzinach jak bezpieczeństwo cybernetyczne, logistyka, struktury dowodzenia, kontrola i komunikacja, a także rehabilitacja weteranów.

NATO jako sojusz nie może dostarczyć Ukrainie sprzętu wojskowego, ale mogą to uczynić poszczególne kraje członkowskie - powiedział w Newport sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen.

Prezydent Bronisław Komorowski zadeklarował, że Polska jest gotowa spełnić oczekiwanie Ukrainy i po zakończeniu konfliktu może udzielić wsparcia w modernizacji ukraińskich sił zbrojnych.

OBWE publikuje protokół porozumień

Uczestnicy zgodzili się co do konieczności wykonania szeregu kroków, które sformułowano w 12 punktach. Pierwszy to natychmiastowe obustronne wstrzymanie użycia broni. Sygnatariusze ustalili, że stały monitoring nad przestrzeganiem tego zapisu powinna sprawować OBWE. Zgodzono się także niezwłocznie uwolnić wszystkich zakładników i nielegalnie przetrzymywane osoby.

W protokole mowa o przeprowadzeniu decentralizacji władzy m.in. poprzez przyjęcie na Ukrainie ustawy o szczególnym statusie niektórych rejonów (powiatów) obwodów donieckiego i ługańskiego. Ustalono również, że na obszarze tym należy przeprowadzić przedterminowe wybory do władz lokalnych.

Sygnatariusze zgodzili się, że należy _ zapewnić stały monitoring na granicy ukraińsko-rosyjskiej i weryfikację ze strony OBWE wraz z utworzeniem strefy bezpieczeństwa w przygranicznych rejonach Ukrainy i Federacji Rosyjskiej _ oraz wycofać _ nielegalne ugrupowania zbrojne, sprzęt wojskowy oraz bojowników i najemników _ z terytorium Ukrainy.

Inne punkty protokołu to przyjęcie _ ustawy o niedopuszczeniu do ścigania i skazywania osób w związku z wydarzeniami, które miały miejsce w niektórych rejonach obwodów donieckiego i ługańskiego _ oraz podjęcie kroków na rzecz poprawy sytuacji humanitarnej w Donbasie i przyjęcie programu ekonomicznego odrodzenia regionu.

Sygnatariusze zwracają też uwagę na konieczność kontynuowania _ inkluzywnego ogólnonarodowego dialogu _. Ostatni punkt protokołu mówi o zapewnieniu bezpieczeństwa osobistego uczestnikom konsultacji.

Protokół podpisali przedstawicielka OBWE ds. uregulowania sytuacji na Ukrainie Heidi Tagliavini, były prezydent Ukrainy Leonid Kuczma, ambasador Rosji w Kijowie Michaił Zurabow oraz przedstawiciele separatystów - premier samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) Ołeksandr Zacharczenko oraz szef władz samozwańczej Ługańskiej Republiki Ludowej (ŁRL) Igor Płotnicki.

Prezydenci Ukrainy i Rosji, Petro Poroszenko i Władimir Putin skonstatowali w sobotę, że zawieszenie ognia na wschodniej Ukrainie jest realizowane. Jednakże adiutant szefa ukraińskiego batalionu ochotniczego _ Ajdar _ Roman Romanowycz powiadomił, że już po ogłoszeniu zawieszenia broni w nocy z piątku na sobotę zginęło 11 żołnierzy batalionu. W nocy z soboty na niedzielę lokalny mariupolski portal internetowy _ 0629 _ podał zaś, że Rosjanie ostrzeliwują pozycje Ukraińców pod Mariupolem na południowym wschodzie Ukrainy. Później media poinformowały, że co najmniej jedna osoba zginęła, a jedna została ranna.

Czytaj więcej w Money.pl
Rozejm na Ukrainie? OBWE wydała komunikat Na spotkaniu grupy kontaktowej Rosja-Ukraina-OBWE w Mińsku rozmawiano o zawieszeniu broni oraz o kontroli granicy ukraińsko-rosyjskiej.
Rosja chce na granicach obserwatorów OBWE Ukraina) - Prezydent Rosji Władimir Putin zaproponował dopuszczenie obserwatorów OBWE i ukraińskich pograniczników na granicę Rosji z Ukrainą w punktach, gdzie po stronie ukraińskiej przejścia graniczne są pod kontrolą grup zbrojnych - oznajmił szef MSZ Siergiej Ławrow.
Pokój na Ukrainie zaprowadzą przez telefon? Zakończyły się telefoniczne konsultacje przywódców Rosji, Ukrainy, Francji i Niemiec.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)