Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Na Ukrainie rozpoczęto prace nad demarkacją strefy buforowej

0
Podziel się:

Siły rządowe i separatyści mają wycofać artylerię i inny ciężki sprzęt

Na Ukrainie rozpoczęto prace nad demarkacją strefy buforowej
(PAP/EPA)

Przedstawiciele władz wojskowych Ukrainy i Rosji spotkali się, by wyznaczyć granice proponowanej strefy buforowej na wschodzie Ukrainy, skąd siły rządowe i separatyści mają wycofać artylerię i inny ciężki sprzęt - poinformowali ukraińscy wojskowi.

Według nich trójstronna grupa, w której znajduje się 76 rosyjskich wojskowych, a także przedstawiciele OBWE, spotkała się na północ od Doniecka na wschodzie Ukrainy.

Wysłannicy z Ukrainy, Rosji i OBWE ustalili 19 września na spotkaniu w stolicy Białorusi Mińsku utworzenie strefy buforowej.

Zawarte memorandum przewiduje wycofanie się każdej ze stron konfliktu na wschodniej Ukrainie, tak aby między siłami rządowymi a prorosyjskimi separatystami powstała 30-kilometrowa strefa zdemilitaryzowana.

Dokument mówi o zakazie użycia jakiejkolwiek broni oraz prowadzenia działań ofensywnych. Wprowadzono też zakaz rozmieszczania broni ciężkiej i sprzętu wojskowego w rejonach zamieszkanych, a także stawiania nowych min i zapór inżynieryjnych.

Zapory, które zainstalowano wcześniej, mają zostać usunięte. Nadzór nad przestrzeganiem porozumienia sprawuje misja monitoringowa OBWE.

Uznano, że zdemilitaryzowana strefa wzmocni obowiązujący od 5 września kruchy rozejm.

Czytaj więcej w Money.pl
Ukraina otrzyma nowoczesną broń od NATO? To nie prawda OBWE opublikowało dziś protokół porozumień w Mińsku. Dokument nadaje szczególny status części obwodów.
Rozejm na Ukrainie? OBWE wydała komunikat Na spotkaniu grupy kontaktowej Rosja-Ukraina-OBWE w Mińsku rozmawiano o zawieszeniu broni oraz o kontroli granicy ukraińsko-rosyjskiej.
Rosja chce na granicach obserwatorów OBWE Ukraina) - Prezydent Rosji Władimir Putin zaproponował dopuszczenie obserwatorów OBWE i ukraińskich pograniczników na granicę Rosji z Ukrainą w punktach, gdzie po stronie ukraińskiej przejścia graniczne są pod kontrolą grup zbrojnych - oznajmił szef MSZ Siergiej Ławrow.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)