Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Komisja do spraw Macierewicza nie jest dobrym pomysłem?

0
Podziel się:

Oceniając raport z likwidacji WSI Tomasz Siemoniak powiedział, że nikt w najczarniejszych snach nie mógł przewidzieć, że znajdą się w nim takie sensacje.

Komisja do spraw Macierewicza nie jest dobrym pomysłem?
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

_ Jestem ostrożny wobec pomysłu powołania takiej komisji śledczej. Nie można wykluczyć, że jej powołanie wpłynęłoby negatywnie na bezpieczeństwo państwa _ - powiedział szef MON Tomasz Siemoniak.

Siemoniak ocenił, że z punktu widzenia służb specjalnych rok 2006 _ to jest prawie że wczoraj _, więc ostrożnie podchodzi do pomysłu powołania takiej komisji. _ - Uważam, że z punktu widzenia wpływu na bezpieczeństwo państwa trzeba go rozważać, a nie z punktu widzenia jakiegoś doraźnego sukcesu czy doraźnego show _ - powiedział.

Zaznaczył, że _ nie można wykluczyć, że powołanie komisji wpłynęłoby negatywnie na bezpieczeństwo państwa _. - _ Bardzo istotny jest tu wczorajszy głos premiera i jego racjonalne stanowisko, że głównym kryterium jest bezpieczeństwo państwa. Już dość złego czy dziwnego się stało, żeby to jeszcze bardziej powiększać _ - powiedział.

Szef MON podkreślił, że w 2006 r. sam zagłosowałby za likwidacją Wojskowych Służb Informacyjnych, ale nie za publikacją raportu z ich likwidacji. Oceniając raport, powiedział, że _ nikt w najczarniejszych snach nie mógł przewidzieć _, że znajdą się w nim _ sensacje i niesprawdzone wiadomości _.

Pytany w RMF o sprawę tłumaczenia raportu na język rosyjski Siemoniak powiedział, że została ona zbadana, a stosowna informacja zostanie przedstawiona sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych. Informację taką otrzymał już premier.

_ - Można oceniać zasadność tego działania, można się zastanawiać, dlaczego tego tłumaczenia nie ma w naszych służbach, natomiast raport był w momencie podania do tłumaczenia jawny. Oczywiście, można się zastanawiać, czy akurat było to działanie racjonalne, czy nieracjonalne, ale nie ma w tym jakiejś wielkiej sensacji _ - powiedział.

Prokurator generalny Andrzej Seremet pytany w czwartek w radiu Tok FM o potrzebę powołania sejmowej komisji śledczej odpowiedział, że nie ma _ żadnych obaw, żeby komisja powstała _. _ - Zastanawiam się tylko nad jej sensem. Jeśli zgadzamy się co do faktów, to pozostaje kwestia ustaleń co do prawa. Czyli komisja miałaby zajmować się dogmatyką i wykładnią prawa i stwierdzeniem, że prokurator błędnie wykładał prawo. Wydaje mi się to zadziwiające _ - zaznaczył.

Szef prokuratury przypomniał również, że decyzja stołecznej prokuratury apelacyjnej o umorzeniu śledztwa w sprawie nieprawidłowości przy tworzeniu raportu z weryfikacji WSI jest nieprawomocna. _ - Zamiast komisji właściwszym organem do stwierdzenia, czy rozumowanie prokuratora było trafne, jest sąd. Poczekajmy na rozstrzygnięcie sądu _ - powiedział.

Z kolei minister sprawiedliwości Marek Biernacki powiedział w radiowej Jedynce, że jest _ troszeczkę zbulwersowany _ ostatnią wypowiedzią prokuratora generalnego. Tłumacząc decyzję Prokuratury Apelacyjnej o umorzeniu śledztwa ws. Macierewicza Andrzej Seremet powiedział, że komisja weryfikacyjna była organem państwowym, ale jej szef, Macierewicz, nie był w niej zatrudniony, wobec czego nie był funkcjonariuszem publicznym.

Biernacki zwrócił uwagę, że odwrotnie sprawę tę interpretują sądy cywilne. _ - Prokurator generalny i prokuratorzy nie powinni kontestować orzeczeń sądów. A to jest w jakiś sposób kontestacja orzeczeń sądów i szeregu prawomocnych wyroków _ - ocenił szef MS.

Złożenie wniosku o powołanie komisji śledczej ds. działań Macierewicza jako wiceministra obrony i szefa SKW zapowiedział Twój Ruch. Według TR komisja śledcza miałaby zbadać jakość stanowienia prawa, pracę prokuratury, proces weryfikacji oficerów służb w okresie, gdy Macierewicz sprawował funkcję wiceministra obrony (m.in. kierował komisją weryfikacyjną dla żołnierzy WSI) oraz szefa SKW.

Premier Donald Tusk powiedział, że nie podjął jeszcze decyzji ws. wniosku o komisję śledczą ds. działań Macierewicza. Zaznaczył przy tym, że na pewno nie dopuści, _ by tego typu przedsięwzięcie osłabiło państwo polskie _.

Czytaj więcej w Money.pl
"Wokół WSI narosło tysiąc mitów i legend" Bronisław Komorowski uważa, że słowa Jarosława Kaczyńskiego o nadejściu czasu rozliczenia zwolenników komisji śledczej w sprawie WSI, to próba zastraszenia.
Raport o WSI Macierewicz przetłumaczył na rosyjski W dokumencie ujawnił dane osób, które według niego, nielegalnie współpracowały ze specsłużbami. Jest odpowiedź wiceprezesa PiS.
"Atak" na zespół Macierewicza trafi do sądu Działanie to nosiło znamiona przygotowanego i profesjonalnego ataku na działalność instytucji Sejmu - komentuje Macierewicz.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)