Miejsce wykonywania pracy jest zgodnie z art. 22 § 1 kodeksu pracy istotnym elementem każdego stosunku pracy, a jego oznaczenie w umowie o pracę powinno być jak najbardziej precyzyjne. Kodeks pracy co prawda w żadnym miejscu nie definiuje ani pojęcia podróży służbowej, ani pojęcia delegacji, jednakże w niektórych artykułach określa pewne sprawy związane bezpośrednio z tymi właśnie pojęciami.
W art. 77 ze zn. 5 przykładowo kodeks pracy reguluje sposób ustalania wynagrodzenia za pracę przy podróży służbowej, z kolei w art. 29 ze zn. 1 formułuje to, co winna zawierać umowa pracownika skierowanego do pracy na terytorium państwa nie będącego członkiem UE, natomiast w art. 67 ze zn. 1 i zn. 3 k.p. reguluje warunki zatrudnienia pracowników z UE skierowanych do pracy na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.
Etat czy współpraca?
Sama analizy tych artykułów narzuca już prosty wniosek, że przez delegację powinno się rozumieć trwalszy i bardziej długotrwały sposób wykonywania pracy niż w przypadku podróży służbowej, gdyż skierowanie pracownika do pracy w sensie art. 29 ze zn. 1, jak i art. 67 ze zn. 1 i zn. 3 k.p., a zatem swego rodzaju delegacja tego pracownika, nie może odbywać się na zasadzie krótkotrwałego tylko wyznaczenia innego niż dotychczasowego miejsca pracy, skoro mamy tutaj do czynienia ze skierowaniem z innego państwa do Polski i odwrotnie. Tego rodzaju pracownicy objęci są unormowaniami Dyrektywy 96/71/WE Parlamenty Europejskiego i Rady z 16 grudnia 1996 roku w sprawie delegowania pracowników w ramach świadczenia usług, która w art. 2 definiuje pracownika delegowanego, jako pracownika, który przez ograniczony czas wykonuje pracę w innym państwie członkowskim niż to, w którym normalnie pracuje.
Słusznie zatem w wyroku z 13 grudnia 2009 roku (II PK 138/09) przyjął Sąd Najwyższy, stwierdzając, że typowa podróż służbowa charakteryzuje się tym, że w kompleksie obowiązków pracownika stanowi zjawisko nietypowe, okazjonalne. Obejmuje ona czas dojazdu do miejsca wykonywania pracy, świadczenia pracy oraz powrotu do stałego miejsca zatrudnienia lub innego miejsca wskazanego przez pracodawcę (np. miejscowości zamieszkania lub pobytu pracownika). Przy czym podróż służbowa, jak wynika z literalnego brzmienia art. 77 ze zn. 5, odbywa się z polecenia pracodawcy, a delegacja poprzez skierowanie.
Należy zatem jednoznacznie stwierdzić, że delegacja jest czasową zmianą miejsca wykonywania pracy o charakterze stałym, nie zaś podróżą służbową.
Inne artykuły o prawie pracy czytaj w Money.pl | |
---|---|
[ ( http://static1.money.pl/i/h/0/t79360.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/jak;dlugo;trzeba;odpracowywac;szkolenie;fundowane;przez;firme,237,0,925165.html) | Jak długo trzeba odpracowywać szkolenie fundowane przez firmę Pracodawca może zobowiązać pracownika do pozostawania w zatrudnieniu przez maksymalnie 3 lata od zakończenia szkolenia. |
[ ( http://static1.money.pl/i/h/139/t19851.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/najnowsze;zmiany;w;kodeksie;pracy;odciaza;pracodawcow,219,0,923355.html) | Najnowsze zmiany w Kodeksie Pracy odciążą pracodawców Od 1 stycznia 2012 roku pracodawca będzie mógł udzielić pracownikowi zaległego urlopu do 30 września. |
[ ( http://static1.money.pl/i/h/30/t98846.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/co;daje;rownowazny;system;czasu;pracy,2,0,863234.html) | Co daje równoważny system czasu pracy Równoważny system czasu pracy pozwala zachować w całym okresie rozliczeniowym jednolity poziom pensji pracownika, wypłacanej według stałej stawki. |
Małgorzata Moskwa jest prawnikiem, a Radosław Skowron - partnerem w kancelarii Kaczor Klimczyk Pucher Wypiór