Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

CBOS: Polacy nadal darzą dużym zaufaniem wojsko i policję

0
Podziel się

Spadła też liczba negatywnych ocen pracy sądów i prokuratur.

CBOS: Polacy nadal darzą dużym zaufaniem wojsko i policję
(włodi/CC/flickr)
bEhjQlKJ

W ciągu ostatniego pół roku spadł odsetek badanych negatywnie oceniających działalność prokuraturyi sądów - wynika z badania CBOS. Dużym zaufaniem nadal cieszą się wojsko i policja. Nieznacznie poprawiły się opinie o IPN i Trybunale Konstytucyjnym.

Odsetek osób mających złą opinię o sądach spadł we wrześniu w porównaniu z marcem z 43 do 38 proc., zaś krytycznie oceniających prokuraturę - z 34 do 25 proc. Sądy nadal są częściej oceniane źle niż dobrze (34 proc. wskazań pozytywnych, 38 proc. negatywnych). W przeciwieństwie do prokuratury, w ocenie której dominują opinie pozytywne - 37 proc. dobrych wobec 25 proc. negatywnych.

Z sondażu wynika, że podobnie jak w latach ubiegłych, 70 proc. ankietowanych dobrze postrzega funkcjonowanie wojska. Negatywnie o armii wyraża się tylko co czternasty badany (7 proc.). Równie wysokie poparcie ma policja - 71 proc. badanych ma dobrą opinię na temat jej funkcjonowania, a 21 proc. wyraża dezaprobatę.

bEhjQlKL

We wrześniu nieznacznie poprawiły się w porównaniu z marcem opinie o działalności Instytutu Pamięci Narodowej - odnotowano 4-punktowy wzrost wskazań pozytywnych i taki sam spadek negatywnych. Dobrze IPN ocenia obecnie dwie piąte badanych (42 proc.), natomiast co czwarty (23 proc.) ma zastrzeżenia. 35 proc. ankietowanych nie ma na ten temat opinii.

W ostatnich miesiącach obniżył się również poziom dezaprobaty wobec Trybunału Konstytucyjnego (o 7 punktów) i Rzecznika Praw Obywatelskich (o 16 punktów).

Według CBOS, w przypadku RPO znaczny spadek odsetka ocen negatywnych i taki sam wzrost liczby osób nie mających zdania na temat jego pracy wynika najprawdopodobniej ze zmiany na stanowisku szefa tego urzędu. Obecnie co trzeci badany (34 proc.) dobrze ocenia działalność RPO, a co dziesiąty (10 proc.) ją krytykuje. Ponad połowa (56 proc.) ankietowanych nie ma na ten temat zdania.

W sondażu zadowolenie z funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego wyraża ponad dwie piąte ankietowanych (44 proc.), a co dziesiąty badany (10 proc.) jest niezadowolony.

bEhjQlKR

W przypadku Najwyższej Izby Kontroli w ostatnich miesiącach nie nastąpiły znaczące zmiany ocen. Nadal opinie pozytywne (39 proc.) przeważają nad negatywnymi (17 proc.).

Badanie wykazało, że pewnym zmianom uległa ostatnio ocena działalności związków zawodowych. Najprawdopodobniej w związku z obchodzoną rocznicą wydarzeń sierpniowych, przy okazji której przypomniano historię Solidarności, odsetek osób pozytywnie oceniających działania NSZZ _ Solidarność _wzrósł z 24 proc. do 30 proc., zaś mających negatywną opinię zwiększył się z 35 do 43 proc.

Oceny działalności związków zawodowych skupionych w OPZZ nie zmieniły się we wrześniu znacząco w porównaniu z pomiarem w lipcu.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/89/t77913.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/mon;zaplaci;za;balagan;w;reformie;sadownictwa,5,0,653317.html) MON zapłaci za bałagan w reformie sądownictwa Sędziowie przejdą w stan spoczynku i będą dostawać 60 tys. zł rocznie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/144/t97424.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/rzad;nie;bedzie;juz;oszczedzac;na;policji,17,0,647953.html) Rząd nie będzie już oszczędzać na policji -_ Nie wystarczy dobre wyszkolenie i rzetelność _- mówi szef MSWiA Jerzy Miller.
bEhjQlLm
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)