Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polski oficer z misji OBWE już w domu

0
Podziel się:

Nie jest wykluczone, że dziś spotka się z nim minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak.

Polski oficer z misji OBWE już w domu
(PAP/EPA)

Polski inspektor OBWE, uwolniony przez rosyjskich separatystów w Słowiańsku, jest już w do domu.

Po majora Krzysztofa Kobielskiego poleciał do Kijowa specjalny samolot wojskowy, którym przyleciał już do kraju. Nie jest wykluczone, że dziś spotka się z nim minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak.

- _ Nie byliśmy źle traktowani, choć było wiele momentów, w których czuliśmy zagrożenie _ - powiedział mjr Krzysztof Kobielski. Obserwatorzy zostali zwolnieni przez separatystów ze Słowiańska.

Obserwatorzy wojskowi OBWE czuwali nad przestrzeganiem porozumienia zawartego w połowie kwietnia w Genewie przez szefów dyplomacji USA, UE, Ukrainy i Rosji. Zostali uprowadzeni w okolicy Słowiańska 25 kwietnia.

Grupa składała się z siedmiu wojskowych - trzech Niemców, Polaka, Czecha, Szweda, Duńczyka - niemieckiego tłumacza oraz pięciu ukraińskich oficerów. Dwa dni po porwaniu ze względu na stan zdrowia uwolniono Szweda.

Jak mówił w sobotę w TVN24 mjr Kobielski, obserwatorzy zostali zatrzymani w czasie realizacji planowanych zadań. Wyjaśnił, że w planie było dojechanie pod Słowiańsk, ale nie do samego miasta. Jak mówił, po drodze misja minęła kilka otwartych punktów kontrolnych, zatrzymała się przed samym Słowiańskiem na krótki briefing i wtedy nadjechał patrol, który ich zatrzymał.

Kobielski nie chciał komentować oświadczeń przywódcy separatystów ze Słowiańska Wiaczesława Ponomariowa, który ogłaszał, że członkowie misji OBWE są _ gośćmi _. Zwrócił jednak uwagę, że trudno czuć się gościem, kiedy wokół nieustannie znajdują się uzbrojeni ludzie.

Podkreślił, że przez cały czas byli odcięci od źródeł informacji, nie mieli nawet zegarków. Dopiero w sobotę rano usłyszeli rozmowę telefoniczną lidera separatystów Ponomariowa, który mówił, że może obserwatorów uwolnić.

Czytaj więcej w Money.pl
"Rosja musi uczynić o wiele więcej" Moskwa powinna wycofać poparcie dla separatystów, którzy okupują budynki rządowe na wschodzie Ukrainy - mówi sekretarz stanu USA.
Polak z misji OBWE: "Były momenty zagrożenia" Obserwatorzy zostali dziś zwolnieni przez separatystów ze Słowiańska.
Dla Merkel Ukraina wiciąż jest niepodległa Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała, że Rosja nie ma prawa mieszać się w wewnętrzne sprawy Ukrainy.
Lider separatystów o uwolnieniu porwanycj W rękach prorosyjskich terrorystów, którzy kontrolują Słowiańsk, znajduje się sześciu członków misji obserwacyjnej OBWE, w tym Polak.
wiadmomości
kraj
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)