Polski oficer z misji OBWE już w domu [WIDEO]

Polski oficer z misji OBWE już w domu

Fot. PAP/EPA

Polski inspektor OBWE, uwolniony przez rosyjskich separatystów w Słowiańsku, jest już w do domu.

Po majora Krzysztofa Kobielskiego poleciał do Kijowa specjalny samolot wojskowy, którym przyleciał już do kraju. Nie jest wykluczone, że dziś spotka się z nim minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak.

- Nie byliśmy źle traktowani, choć było wiele momentów, w których czuliśmy zagrożenie - powiedział mjr Krzysztof Kobielski. Obserwatorzy zostali zwolnieni przez separatystów ze Słowiańska.

Obserwatorzy wojskowi OBWE czuwali nad przestrzeganiem porozumienia zawartego w połowie kwietnia w Genewie przez szefów dyplomacji USA, UE, Ukrainy i Rosji. Zostali uprowadzeni w okolicy Słowiańska 25 kwietnia.

Grupa składała się z siedmiu wojskowych - trzech Niemców, Polaka, Czecha, Szweda, Duńczyka - niemieckiego tłumacza oraz pięciu ukraińskich oficerów. Dwa dni po porwaniu ze względu na stan zdrowia uwolniono Szweda.

Jak mówił w sobotę w TVN24 mjr Kobielski, obserwatorzy zostali zatrzymani w czasie realizacji planowanych zadań. Wyjaśnił, że w planie było dojechanie pod Słowiańsk, ale nie do samego miasta. Jak mówił, po drodze misja minęła kilka otwartych punktów kontrolnych, zatrzymała się przed samym Słowiańskiem na krótki briefing i wtedy nadjechał patrol, który ich zatrzymał.

Kobielski nie chciał komentować oświadczeń przywódcy separatystów ze Słowiańska Wiaczesława Ponomariowa, który ogłaszał, że członkowie misji OBWE są gośćmi. Zwrócił jednak uwagę, że trudno czuć się gościem, kiedy wokół nieustannie znajdują się uzbrojeni ludzie.

Podkreślił, że przez cały czas byli odcięci od źródeł informacji, nie mieli nawet zegarków. Dopiero w sobotę rano usłyszeli rozmowę telefoniczną lidera separatystów Ponomariowa, który mówił, że może obserwatorów uwolnić.

Czytaj więcej w Money.pl
"Rosja musi uczynić o wiele więcej"
Moskwa powinna wycofać poparcie dla separatystów, którzy okupują budynki rządowe na wschodzie Ukrainy - mówi sekretarz stanu USA.
Polak z misji OBWE: "Były momenty zagrożenia"
Obserwatorzy zostali dziś zwolnieni przez separatystów ze Słowiańska.
Dla Merkel Ukraina wiciąż jest niepodległa
Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała, że Rosja nie ma prawa mieszać się w wewnętrzne sprawy Ukrainy.
Lider separatystów o uwolnieniu porwanycj
W rękach prorosyjskich terrorystów, którzy kontrolują Słowiańsk, znajduje się sześciu członków misji obserwacyjnej OBWE, w tym Polak.
ukraina, obwe, krzysztof kobielski
IAR
Czytaj także
Polecane galerie