Notowania

sąd
18.03.2013 14:31

Sędziowie chcą stworzyć dom seniora dla kolegów

Rozpoczęto ustalenia w sprawie stworzenia domu seniora dla sędziów w podeszłym wieku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Absolut_photos/Dreamstime)

*Rozpoczęto ustalenia w sprawie stworzenia domu seniora dla sędziów w podeszłym wieku, którzy z różnych przyczyn nie mogą liczyć na wsparcie np. rodziny. Inicjatywa, koordynowana przez Krajową Radę Sądownictwa, została poparta przez stowarzyszenia sędziowskie. *

- _ Sędziowie to duża grupa zawodowa, jest wielu sędziów w podeszłym wieku; docierają do nas sygnały, że część osób starszych jest samotnych, bez rodziny, więc istnieje potrzeba stworzenia miejsca dla tych osób _ - powiedział sędzia Waldemar Żurek z Krajowej Rady Sądownictwa.

Pierwsze ustalenia dotyczące utworzenia tego typu placówki zostały podjęte podczas ubiegłotygodniowego spotkania przedstawicieli organizacji sędziowskich w KRS. - _ Omówione zostały problemy związane z realizacją tej idei oraz powołaniem fundacji, która koordynowałaby stronę organizacyjną i finansową przedsięwzięcia _ - poinformowała w poniedziałek Rada.

Sędzia Żurek dodał, że Rada zdecydowała o rozesłaniu od poniedziałku do wszystkich sądów oraz sędziów w stanie spoczynku ankiety, w której zawarto pytania na temat inicjatywy. - _ Pytamy, czy istnieje w środowisku wola zakupu cegiełek na rzecz takiego przedsięwzięcia, zaś w przypadku utworzenia fundacji chęć przeznaczania jednego procenta podatku dla domu seniora _ - zaznaczył. W kwietniu - po zebraniu i opracowaniu wyników ankiet - ma odbyć się kolejne spotkanie, na którym podjęte mogą zostać konkretne decyzje na temat sposobu realizacji projektu.

Nie jest jeszcze przesądzona - jak dodał sędzia - lokalizacja domu seniora i czy będzie to jedno, czy też więcej miejsc w kraju. _ - Mamy informacje z resortu sprawiedliwości, że na przykład istnieją dawne ośrodki wczasowe ministerstwa, które zostały przekazane Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury i wystawione na przetarg. Mamy jednak świadomość, że takie miejsce trudno dostosować, być może taniej będzie wybudować coś od podstaw _ - ocenił.

_ - Pobyt w domu byłby odpłatny, ale oczywiście cała instytucja miałaby charakter non profit i byłaby pod odpowiednim nadzorem i na odpowiednim poziomie _ - powiedział Żurek.

Do inicjatywy - oprócz KRS - przyłączyły się: Stowarzyszenie Sędziów Polskich _ Iustitia _, Stowarzyszenie Sędziów _ Themis _, Stowarzyszenie Sędziów Sądów Rodzinnych oraz stowarzyszenia sędziów w stanie spoczynku. Obecnie w naszym kraju jest około 10 tys. sędziów.

Czytaj więcej w Money.pl
Reorganizacja sądów. Wyznaczyli terminy Z początkiem roku 79 najmniejszych sądów rejonowych zostało zniesionych i stało się wydziałami zamiejscowymi większych jednostek.
Sędzia pisała sms do kobiety. Wyrzucili ją za to Rzecznik dyscyplinarny postawił sędzi zarzut uchybienia godności sprawowanego urzędu.
14 milionów spraw w sądach. Oto dane Łącznie w ubiegłym roku w sądach rozpatrywanych lub czekających na rozpatrzenie było 15 mln 940 tys. spraw.
Tagi: sąd, prawo na lewo, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz