Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sądownictwo w Polsce. Ministerstwo podało dane

0
Podziel się:

Łącznie w ubiegłym roku w sądach rozpatrywanych lub czekających na rozpatrzenie było 15 mln 940 tys. spraw.

Sądownictwo w Polsce. Ministerstwo podało dane
(PAP/Artur Reszko)

W zeszłym roku do sądów w naszym kraju wpłynęło ponad 14 mln spraw, z czego najwięcej, ponad osiem mln, stanowiły sprawy cywilne - poinformował resort sprawiedliwości. Liczba spraw wpływających do sądów konsekwentnie wzrasta od kilku lat.

Łącznie w ubiegłym roku w sądach rozpatrywanych lub czekających na rozpatrzenie było 15 mln 940 tys. spraw - 14 mln, które wpłynęły, i 1,9 mln pozostałych z lat poprzednich. Spośród nich załatwiono 14 mln 103 tys. spraw, 1 mln 837 tys. pozostało do rozpatrzenia na rok 2013.

Z 14 mln 40 tys. spraw, które trafiły do sądów w 2012 r., cywilnych było 8 mln 277 tys., karnych i wykroczeniowych 2 mln 650 tys., gospodarczych 1 mln 445 tys., rodzinnych 1 mln 347 tys., z zakresu ubezpieczeń społecznych 201 tys. oraz pracy 120 tys.

W porównaniu z rokiem 2011 do sądów wpłynęło łącznie o 456 tys. spraw więcej. Tendencja wzrostowa utrzymuje się od dłuższego czasu - w 2010 r. liczba nowych spraw nie przekroczyła 13 mln, zaś w 2008 r. było ich nieco ponad 11 mln.

W ocenie resortu wskaźniki wpływu spraw wskazują na _ poprawę załatwialności spraw w sądach mimo ciągłego wzrostu ich liczby _.

_ Pozytywnym zjawiskiem jest również zmniejszenie odsetka spraw rozpatrywanych przez sądy, w których czas trwania postępowania przekracza 12 miesięcy. Jeśli tendencja ta zostanie utrzymana, można sądzić, że nastąpi dalsza poprawa sprawności sądów powszechnych _ - oceniła naczelnik ministerialnego wydziału statystyki i analiz wymiaru sprawiedliwości Justyna Kowalczyk.

W ocenie sędziego Bartłomieja Przymusińskiego ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich _ Iustitia _ przedstawione dane nie budzą optymizmu. _ W swojej pracy widzę, że spraw jest coraz więcej, zaś terminy między kolejnymi rozprawami są coraz dłuższe _ - zaznaczył.

Przymusiński dodał, że w ciągu ostatnich kilku lat właściwie nie zmienia się liczba sędziów - obecnie jest ich około 9,9 tys. _ Wiele nowych spraw w ostatnich dwóch latach wygenerował e-sąd, chodzi np. o dochodzenie przedawnionych wierzytelności. Ponadto być może odwołania od decyzji rentowych i emerytalnych powinny być rozpoznawane w sądach administracyjnych, a nie powszechnych _ - zaznaczył sędzia.

Czytaj więcej w Money.pl
Będzie trzeba powtarzać sprawy sądowe? Przygotowana przez resort sprawiedliwości reforma sądownictwa nie będzie skutkować ponownym rozpoczynaniem prowadzonych spraw - zapewnił Jarosław Gowin.
CBA wykryło nadużycia w ministerstwie CBA podejrzeniu popełnienie przestępstwa przy zakupie budynków gdańskich sądów.
Planowali zamachy w Anglii. Jaki wyrok? W akcie oskarżenia postawiono im zarzuty m.in. przygotowywania się do zamachów terrorystycznych podczas wyjazdów na szkolenia w Pakistanie między 2010 a 2012 r.
prawo
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)