Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Reorganizacja sądów. 7 lutego posiedzenie ws. odwołań

0
Podziel się:

Z początkiem roku 79 najmniejszych sądów rejonowych zostało zniesionych i stało się wydziałami zamiejscowymi większych jednostek.

Reorganizacja sądów. 7 lutego posiedzenie ws. odwołań
(Piotr Charchula/Reporter)

Na 7 lutego Sąd Najwyższy wyznaczył pierwsze posiedzenia w sprawie odwołań sędziów, dotyczących przeniesienia na inne miejsce służbowe po reorganizacji sądów rejonowych - poinformował zespół prasowy Sądu Najwyższego.

_ - Na razie wyznaczone zostały posiedzenia dotyczące trzech wniosków, ogółem wpłynęły 232 wnioski sędziów _ - powiedziała Teresa Pyźlak z zespołu prasowego SN. Wnioski będą rozpatrywane w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych SN.

Z początkiem roku 79 najmniejszych sądów rejonowych zostało zniesionych i stało się wydziałami zamiejscowymi większych jednostek. Reorganizację krytykują środowiska sędziowskie i samorządowe; przepisy, na podstawie których reforma została dokonana, zaskarżono też do Trybunału Konstytucyjnego. Wielu sędziów ze zniesionych sądów złożyło wnioski o przeniesienie w stan spoczynku lub odwołało się od decyzji o przeniesieniu do większych jednostek.

Głównym celem przeprowadzonej od nowego roku reorganizacji sądów rejonowych - jak wskazywał resort sprawiedliwości - jest doprowadzenie do bardziej zrównoważonego obciążenia pracą sędziów. W 79 małych sądach rejonowych połączonych z innymi orzekało ponad 550 sędziów.

Odwołania sędziów od decyzji ministra sprawiedliwości w sprawie przeniesienia sędziego ze zniesionego sądu na inne miejsce służbowe - czyli do sąsiedniego, większego sądu - wpływają do SN od kilku tygodni.

Zgodnie z Prawem o ustroju sądów powszechnych zgoda sędziego na przeniesienie na inne miejsce służbowe nie jest wymagana m.in. w przypadku _ zniesienia stanowiska wywołanego zmianą w organizacji sądownictwa lub zniesienia danego sądu lub wydziału zamiejscowego albo przeniesienia siedziby sądu _. Od takiej decyzji ministra sędziemu przysługuje odwołanie do SN.

Jednocześnie do resortu sprawiedliwości trafiło w ostatnich tygodniach blisko 100 wniosków w sprawie przejścia sędziów w stan spoczynku, niektóre są jeszcze rozpatrywane. Resort informował, że minister postanowił w większości nie przekazywać tych wniosków do rozpoznania Krajowej Radzie Sądownictwa.

W poniedziałek minister sprawiedliwości Jarosław Gowin mówił, że spośród nadesłanych wniosków _ na palcach jednej ręki można policzyć _ te, które pochodzą od sędziów będących w wieku uprawniającym do przejścia w stan spoczynku. _ - Wyrażałem zgodę w paru przypadkach, tam gdzie sędziowie mieli odpowiedni wiek, aby przejść w stan spoczynku; wnioski od osób młodszych bezwzględnie i ze stuprocentowym przekonaniem odrzucałem _ - powiedział minister.

Czytaj więcej w Money.pl
"Sędzia o krok za daleko". Będzie reakcja? Sędzia Igor Tuleya poszedł za daleko, wypowiedź była niestosowna - tak porównanie metod organów ścigania w sprawie dr. Mirosława G. do czasów stalinizmu ocenia minister sprawiedliwości Jarosław Gowin.
Sędzia świadomie łamie reguły? Prokuratura zdumiona Jest oświadczenie ws. wyroku sądu wobec Mirosława G. oraz aktywności medialnej sędziego.
Minister krótko: "O wybory jestem spokojny" Jarosław Gowin przypominał o przedłożonych już przez rząd zmianach w prawie karnym i cywilnym oraz reorganizacji sądownictwa.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)