Pracodawca jest obowiązany udzielić pracownikowi urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo. Co więcej, urlop powinien być udzielany zgodnie z planem urlopów bądź w terminie uzgodnionym z pracownikiem. W sytuacji powstania urlopu zaległego, pracodawca może wysłać pracownika na taki urlop, nawet gdy pracownik nie wyraża na to zgody.
Pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego, który powinien być wykorzystany w roku kalendarzowym, za który przysługuje. Określenie terminów wykorzystania urlopu wypoczynkowego przez poszczególnych pracowników należy traktować jako element organizacji pracy. Częstym zjawiskiem jest jednak niewykorzystywanie przez pracowników urlopów wypoczynkowych w zakreślonym przez art. 161 k.p. terminie.
W takim przypadku urlop wypoczynkowy staje się urlopem zaległym i powinien zostać udzielony pracownikowi najpóźniej do końca pierwszego kwartału następnego roku kalendarzowego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/41/t92201.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/urlop;wychowawczy;-;czy;mozna;dorabiac,13,0,597517.html) Urlop wychowawczy - czy można dorabiać?
Zasadą jest, że urlopy wypoczynkowe są udzielane zgodnie z planem urlopów lub w terminie uzgodnionym z pracownikiem. Należy zwrócić uwagę na fakt, że Kodeks pracy przewiduje odstępstwo od tej zasady. Zaległy urlop musi być udzielony do 31 marca roku następnego i to nawet bez zgody pracownika. Powyższe stanowisko znajduje odzwierciedlenie w orzecznictwie Sądu Najwyższe, stwierdzającym że pracodawca ma możliwość wysłania pracownika na urlop zaległy bez uzgadniania i planowania terminu (tak wyrok SN z 2 września 2003 r.,I PK 403/02).
Nieudzielenie zaległego urlopu wypoczynkowego w wyżej wskazanym terminie może stanowić wykroczenie przeciwko prawom pracownika (art. 282 § 2 k.p.) i wiązać się z karą grzywny od 1 tys. do 30 tys. zł. Należy zatem wskazać, że termin ten jest dochowany, gdy pracownik rozpoczął urlop przed upływem 31 marca danego roku kalendarzowego.
Upływ powyższego terminu do udzielenia zaległego urlopu, mimo że sprzeczne z przepisami prawa pracy, nie wiąże się z utratą przez pracownika zaległego urlopu. Pracodawca, że względu na fakt że jedynie urlop udzielony w naturze spełnia swój cel, powinien go udzielić w późniejszym terminie. Co więcej, pracownik po upływie pierwszego kwartału następnego roku kalendarzowego może sądownie dochodzić mu udzielenia zaległego urlopu.
Ostateczną granicą będzie termin przedawnienia roszczenia o urlop, która to zgodnie z art. 291 k.p. wynosi 3 lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne.
Czytaj w Money.pl | |
---|---|
[ ( http://static1.money.pl/i/h/104/t100456.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/urlop;na;zadanie;-;na;jakich;warunkach,34,0,676642.html) | Urlop na żądanie - na jakich warunkach? Pracodawca musi pamiętać, by wyraźnie poinformować pracownika, który złożył wniosek o urlop na żądanie lub o nieudzieleniu takiego urlopu. |
[ ( http://static1.money.pl/i/h/139/t19851.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/pierwszy;urlop;-;ile;przysluguje;nowemu;pracownikowi,111,0,773487.html) | Pierwszy urlop - ile przysługuje nowemu pracownikowi Po przepracowaniu pierwszego miesiąca zatrudniony ma prawo do jednej dwunastej urlopu przysługującego jej po przepracowaniu roku. |
[ ( http://static1.money.pl/i/h/168/t90280.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/ekwiwalent;za;niewykorzystany;urlop,156,0,582812.html) | Ekwiwalent za niewykorzystany urlop Szef i pracownik nie mogą postanowić, że zamiast urlopu pracownik otrzyma ekwiwalent. |
Autorka jest aplikantką radcowską w Chałas i Wspólnicy Kancelaria Prawna, Oddział w Gdańsku