Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Problemy przy przekształceniu jednoosobowej działalności w spółkę

0
Podziel się:

Na skutek braku sukcesji podatkowej spółka kapitałowa napotka problem rozliczenia poniesionych kosztów związanych z przychodami, które były opodatkowane w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej.

Problemy przy przekształceniu jednoosobowej działalności w spółkę

Przepisy, które pozwalają na przekształcenie działalności gospodarczej prowadzonej przez osobę fizyczną w spółkę kapitałową, z uwagi na brak możliwości płynnego dokonania przekształcenia, mogą okazać się martwe.

Idea wprowadzenia przedmiotowej regulacji jest bardzo słuszna. Z zasady rozpoczęcie działalności jest zainicjowanie od jej najprostszej formy - jednoosobowej działalności gospodarczej, jednakże w miarę rozwoju rośnie również ryzyko związane z jej prowadzeniem.

Ryzyko nie jest niczym ograniczane, zatem przedsiębiorca odpowiada całym swoim majątkiem. Przekształcenie działalności w spółkę kapitałową powoduje rozgraniczenie majątku przedsiębiorcy i majątku spółki.

Założeniem przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej jest następstwo prawne. Oznacza to, że spółka powstała z przekształcenia wstępuje z mocy przepisów w prawa i obowiązki przedsiębiorcy. Tym samym nie ma konieczności uzyskiwania zgody kontrahentów na dokonanie cesji umów, eliminuje się tym samym problem renegocjacji zawartych kontraktów i wszelkie ryzyko z tym związane.

Zobacz inne informacje o spółkach:

Ustawodawca nie podszedł jednak konsekwentnie do sukcesji praw i obowiązków podatkowych. Wraz ze zmianą od 1 lipca regulacji Kodeksu spółek handlowych nie dokonano w przedmiotowym zakresie nowelizacji Ordynacji podatkowej. W rezultacie przypisy podatkowe nie przewidują sukcesji praw i obowiązków podatkowych.

Oznacza to w praktyce, że sprzedane przez przedsiębiorcę towary lub usługi powinny być rozliczone przed dokonaniem przekształcenia. Jest to dość problematyczne dla przedsiębiorcy, który zwykle ma siedmiodniowy termin na udokumentowanie transakcji fakturą VAT. Wykluczone są także korekty faktur dotyczące sprzedaży dokonanej przed przekształceniem przez spółkę kapitałową. Przedsiębiorca powinien także dokonać rozliczenia całego podatku naliczonego przed dokonaniem przekształcenia, ponieważ po powyższej operacji odliczenie podatku naliczonego przez spółkę nie będzie już możliwe.

Na skutek braku sukcesji podatkowej spółka kapitałowa napotka problem rozliczenia poniesionych kosztów związanych z przychodami, które były opodatkowane w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, np. koszty naprawy urządzenia przez spółkę kapitałową, w przypadku gdy przychód ze sprzedaży urządzenia został osiągnięty i opodatkowany przed przekształceniem działalności w tą spółkę.

Prawo spółek

Wśród kolejnych negatywnych konsekwencji podatkowych przedmiotowego przekształcenia można wymienić brak możliwości rozliczania strat przedsiębiorcy sprzed przekształcenia przez spółkę kapitałową. Przyjmuje się, iż wszelkie przekształcenia podmiotowe powinny być neutralne dla przedsiębiorców wykonujących takie o operacje.

Niestety w omawianym przypadku nie tylko nie przewidziano ułatwień w zakresie rozliczenia podatku naliczonego oraz kosztów podatkowych, ale dodatkowo występuje obowiązek uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych. Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych nie przewiduje żadnego zwolnienia, zatem po przekształceniu działalności w spółkę należny jest podatek w wysokości 0,5 proc. kapitału zakładowego.

Z biznesowego punktu widzenia przekształcenie znajduje uzasadnienie, ponieważ nie ma obowiązku ponownego negocjowania zawartych przez przedsiębiorcę umów. Z podatkowego punktu widzenia przekształcenie jest niedopracowane i wiąże się z faktycznym zakończeniem i ponownym otwarciem działalności gospodarczej. Konieczne są zatem stosowne zmiany w ordynacji podatkowej, aby można było mówić o możliwości przekształcenia jednoosobowej działalności w spółkę w ścisłym tego słowa znaczeniu.

Inne artykuły o spółkach znajdziesz w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/139/t128907.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/zablokowanie;wpisu;nowego;akcjonariusza;do;ksiegi;akcyjnej,69,0,879173.html) Zablokowanie wpisu nowego akcjonariusza do księgi akcyjnej Zarząd spółki musi zawiadomić, dotychczasowego udziałowca o zamiarze wykreślenia go z księgi akcyjnej. Były akcjonariusz ma dwa tygodnie na sprzeciw.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/197/t82373.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/wykreslenie;z;krs;spolki;z;dlugami;a;sytuacja;wierzycieli,200,0,880328.html) Wykreślenie z KRS spółki z długami a sytuacja wierzycieli W świetle przepisów wykreślenie spółki w takiej sytuacji jest nie tylko dopuszczalne, ale wręcz pożądane i celowe.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/171/t125355.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/inwestor;w;spolce;warto;wiedziec;ze;,96,0,917600.html) Inwestor w spółce. Warto wiedzieć, że... Należy wynegocjować nie tylko warunki finansowe wejścia inwestora, ale także schemat jego wyjścia.

Autor jest doradcą podatkowym w Chałas i Wspólnicy Kancelaria Prawna

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)