Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Opieka nad dzieckiem po rozwodzie. Co daje porozumienie rodzicielskie

1
Podziel się:

Brak porozumienia podczas rozwodu uniemożliwia pozostawienie obojgu rodzicom pełnej władzy rodzicielskiej.

Opieka nad dzieckiem po rozwodzie. Co daje porozumienie rodzicielskie

Rozwodzący się małżonkowie, będący rodzicami małoletnich dzieci, mogą ukształtować rozstrzygnięcia o władzy rodzicielskiej, czy kontaktów z dziećmi. Sposobem jest np. wspólne przygotowanie przez nich porozumienia o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie.

Brak uregulowania przez ustawodawcę formy i treści takiego porozumienia, dla którego podstawą prawną jest art. 58 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Przyjmuje się, że sąd bada je tyko i wyłącznie pod kątem dobra małoletnich dzieci. Porozumienie to powinno zawierać pisemne i szczegółowe zestawienia sposobu i ram czasowych wykonywania praw i obowiązków względem dziecka.

Jeżeli rozwodzący się małżonkowie przedstawią porozumienie o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie, sąd ma obowiązek uwzględnienia tego porozumienia, po uprzednim zbadaniu, że jest ono zgodne z dobrem dziecka.

W porozumieniu tym zawarte winny być elementy władzy rodzicielskiej z uwzględnieniem wieku dziecka i jego sytuacji osobistej, ponadto sposoby utrzymywania kontaktów oraz uregulowane zasady rozwiązywania sporów, jakie w tej materii mogą pojawić się w przyszłości. Tak zawarty plan wychowawczy przedstawia się w toku sprawy o rozwód sądowi, który bada go oraz ocenia jego zgodność z prawem oraz z sytuacją małoletniego.

Zawarcie porozumienia jest podstawą do pozostawienia pełni władzy rodzicielskiej rodzicom. Stanie się tak, gdy oboje rodzice, przedstawią sądowi w toku sprawy porozumienie wychowawcze, o którym mowa wyżej, a także, że wystąpią okoliczności uzasadniające oczekiwanie, że będą oni współdziałać zgodnie w sprawach dziecka.

Trzeba jednak pamiętać, że pozostawienie pełnej władzy rodzicielskiej obojgu rodziców albo też każdemu z nich z osobna nie jest obowiązkowe, lecz fakultatywne. Sąd nie pozbawia jej rodzica, jeśli stwierdzi, że pozostawienie jej obojgu rodzicom jest zgodne z dobrem dziecka. Jeżeli rodzice nie wnoszą zgodnie o pozostawienie obojgu pełnej władzy rodzicielskiej, przygotowanie porozumienia nie jest obowiązkowe.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/141/136333.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/dziecko;jako;pracownik;to;trzeba;koniecznie;wiedziec,37,0,887077.html) *Dziecko jako pracownik? To trzeba koniecznie wiedzieć * Zanim zatrudnimy dziecko trzeba uzyskać zgodę rodziców i inspektora pracy. Wszystko zależy od jego wieku.

Ustawodawca przyjął, że jeśli rodzice, mimo rozstania, dla dziecka potrafią zawrzeć porozumienie wychowawcze, w odniesieniu do uregulowania elementów władzy rodzicielskiej i utrzymywania kontaktów z dzieckiem, są w bardziej uprzywilejowanej sytuacji, niż ci którzy pozostają w sporze, co do kwestii małoletnich.

Ci pierwsi, o ile porozumienie zbadane przez sąd jest zgodne z dobrem małoletniego, uzyskawszy akceptację sądu, funkcjonować będą w nowej sytuacji po rozstaniu, w oparciu o ten plan, bez potrzeby ingerencji sądu w ich władzę rodzicielską.

Brak porozumienia uniemożliwia pozostawienie obojgu rodzicom pełnej władzy rodzicielskiej, ponieważ dobro dziecka wymaga umiejętności szczegółowego i dokładnego współdziałania od osób, które mają wspólnie wykonywać pełną władzę rodzicielską.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/240/130544.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/kto;jest;uprawniony;do;zachowku;ze;spadku,18,0,839954.html) *Kto jest uprawniony do zachowku ze spadku * Uprawnionymi do zachowku są jedynie dzieci, małżonek oraz rodzice spadkodawcy, z tym, że rodzice nabędą do niego prawo jeśli spadkodawca nie zostawił dzieci.

Ponieważ w każdym przypadku sąd obowiązkowo kontroluje treść porozumienia z punktu widzenia jego zgodności z dobrem dziecka, w praktyce zdarza się, że skład orzekający nakazuje doprecyzowanie treści porozumienia pod kontrolą sądu.

Przygotowanie porozumienia wymaga nawiązania współpracy pomiędzy rodzicami, powinna ona polegać na bezpośrednich negocjacjach dotyczących ustalenia sposobu wykonywania władzy rodzicielskiej. Rodzice niejednokrotnie muszą przy formułowaniu tego planu skorzystać z pomocy adwokata lub radcy prawnego.

Rodzice w ramach pisemnego porozumienia powinni uregulować kolejno kwestie dotyczące:

  • wychowania,
  • troski o środowisko materialne dziecka,
  • troski o osobę dziecka oraz koordynacji rozwoju dziecka,
  • określenia miejsca jego pobytu,
  • regulowania trybu życia dziecka.

Ponadto powinni też uregulować kwestię kontaktów dziecka z tym rodzicem, u którego dziecko nie przebywa, na co dzień.

Ustalenia wymaga także:

  • czy dziećmi mogą zajmować się osoby trzecie;
  • kiedy i w jaki sposób dzieci będą przebywać z każdym z rodziców w okresie wakacji;
  • w jaki sposób każde z rodziców może zabierać dzieci za granicę;
  • kto będzie w posiadaniu dowodów osobistych i paszportów dzieci;
  • jakie święta i w jaki sposób dzieci będą obchodzić;
  • w jaki sposób podejmowane będą decyzje dotyczące dalszego wykształcenia i wyboru zawodu waszych dzieci;
  • w jaki sposób rodzice będą utrzymywać kontakty ze szkołą;
  • czy na szkolne wydarzenia rodzice będą chodzić razem, czy osobno;
  • w jaki sposób podejmowane będą decyzje dotyczące wyboru zajęć pozalekcyjnych, takich jak: zajęcia sportowe, kółka muzyczne, teatralne, plastyczne, kurs prawa jazdy i inne;
  • w jaki sposób rodzice będą zapewniać dzieciom opiekę podczas choroby któregoś z nich.

Istotne są również ustalenia dotyczące zdrowia dzieci: wybór lekarza, kierunku leczenia, itp. Można też określić czas, kiedy rodzice zamierzają zweryfikować zawarty plan i wprowadzić ewentualne zmiany.

Szczególny nacisk w pisemnym porozumieniu należy położyć na obowiązek wskazania konkretnych instytucji pomocnych w rozwiązywaniu sporów dotyczących wykonywania władzy rodzicielskiej, o ile takowe pojawią się w toku sprawowania wspólnej władzy rodzicielskiej po rozwodzie. Rodzice powinni, bowiem rozważyć, by w razie sporu, nie pojawiała się natychmiast konieczność kierowania sprawy na drogę sądową.

Należy także wskazać placówki specjalistyczne i inne podmioty lub też osoby, mogące prowadzić działalność doradczą lub mediacyjną wobec rozwiedzionych rodziców, w celu wskazywania konstruktywnych rozwiązań prawnych i psychologicznych, zgodnych z dobrem dziecka.

Więcej o regulacjach kodeksu rodzinnego czytaj w Money.pl
Wyższe alimenty? Zobacz jak je uzyskać Prawo przewiduje, że wysokość alimentów zależy zarówno od usprawiedliwionych potrzeb dziecka, jak i od możliwości zarobkowych rodziców.
Ograniczenia rodziców w zarządzaniu majątkiem dziecka Jeżeli dziecko jest właścicielem nieruchomości, którą rodzice chcą rozporządzić, muszą uzyskać na to zgodę sądu opiekuńczego.
Orzekanie winy w procesie rozwodowym Orzeczenie winy jest możliwe kiedy ustali się bezspornie, że małżonek swoim postępowaniem przyczynił się do ustania pożycia małżeńskiego.

Autorka jest adwokatem w Kancelarii Hejnar-Zawisza w Warszawie

giełda
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
ofel
3 lata temu
Sprawa rozwodowa nie należała do najłatwiejszych, ale miałam cudownego adwokata, pana Cejrowskiego pełnego empatii, no i niezwykle doświadczonego w prawie rodzinnym.