Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Najnowsze zmiany w Kodeksie Pracy odciążą pracodawców

0
Podziel się:

Od 1 stycznia 2012 roku pracodawca będzie mógł udzielić pracownikowi zaległego urlopu do 30 września.

Najnowsze zmiany w Kodeksie Pracy odciążą pracodawców

W związku z celami wyznaczonymi w Krajowym Programie Reform na lata 2008-2011, 16 września 2011 Sejm uchwalił ustawę o redukcji niektórych obowiązków obywateli i przedsiębiorców wprowadzającą m.in. szereg zmian w Kodeksie pracy. Zmiany, które wejdą w życie 1 stycznia 2012 roku, dotyczą przede wszystkim kwestii urlopu wypoczynkowego oraz obowiązków pracodawcy w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.

Zgodnie z art. 168 Kodeksu pracy w obecnym brzmieniu, pracodawca jest obowiązany udzielić pracownikowi niewykorzystanego urlopu najpóźniej do końca pierwszego kwartału następnego roku kalendarzowego. Ze względu na ten stosunkowo krótki termin, który zwłaszcza w mniejszych firmach może doprowadzić do dezorganizacji pracy w przypadku obowiązku udzielenia zaległych urlopów kilku pracownikom, Sejm postanowił przyjąć nowelizację, która wydłuża ten okres.

Od 1 stycznia następnego roku pracodawca będzie mógł udzielić pracownikowi zaległego urlopu do 30 września. Dzięki tej zmianie pracodawcy zyskają większą swobodę w ustalaniu planu urlopów, a pracownicy - możliwość wykorzystania zaległego urlopu w okresie wiosennym i letnim.

Kolejna zmiana wprowadzona przez omawianą ustawę objęła art. 213 § 1 Kodeksu pracy, regulujący obowiązki pracodawcy w zakresie budowy i przebudowy obiektów, w których przewiduje się pomieszczenia pracy. Do chwili obecnej pracodawca obowiązany był uzyskać dla projektów budowy lub przebudowy obiektów pozytywną opinię uprawnionych rzeczoznawców do spraw BHP w zakresie spełniania przez projekt wymogów bezpieczeństwa i higieny pracy.

**Pierwszy urlop

Od 1 stycznia pracodawca nie będzie już musiał uzyskiwać pozytywnej opinii rzeczoznawcy, nadal jednak zobligowany jest do przeprowadzenia wskazanych w tym przepisie robót na podstawie projektów uwzględniających wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy.

Konsekwencją zwolnienia pracodawcy z powyższego obowiązku uzyskiwania opinii rzeczoznawcy wyrażonego w art. 213 § 1 tego kodeksu jest zmiana w zakresie odpowiedzialności karnej pracodawców w zakresie naruszenia obowiązków bezpieczeństwa i higieny pracy. Wraz ze zwolnieniem pracodawcy z obowiązku uzyskania pozytywnej opinii rzeczoznawców, ustawodawca musiał dokonać depenalizacji zachowania polegającego na wykonywaniu wskazanych w omawianym przepisie robót w oparciu o projekt, który nie uzyskał pozytywnej opinii rzeczoznawcy BHP.

Warto wskazać, że ta sama ustawa wprowadza również zmiany w zakresie przedawnienia należności z tytułu składek na ubezpieczenie zdrowotne wobec ZUS oraz uproszczenia dla pracodawców - płatników w zakresie przechowywania dokumentacji ubezpieczeniowej i przekazywania informacji do ZUS.

Najnowsze zmiany wprowadzone ustawą o redukcji niektórych obowiązków obywateli i przedsiębiorców z pewnością ocenić należy jako pozytywne dla pracodawców, a zatem dla rozwoju gospodarki. Wydłużenie czasu do wykorzystania zaległego urlopu pozwoli pracodawcom na większą elastyczność w kształtowaniu czasu pracy - co w konsekwencji powinno mieć pozytywny wpływ na pracę firmy.

Zwolnienie z kosztownego obowiązku uzyskania opinii rzeczoznawcy przy prowadzonych pracach budowlanych pozwoli zaś pracodawcy zaoszczędzić koszty, które będzie mógł on przeznaczyć na rozwój firmy.

Więcej o przepisach dotyczących urlopów czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/113/t95345.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/komu;nalezy;sie;urlop;szkoleniowy,36,0,846372.html) Komu należy się urlop szkoleniowy? Prawo do urlopu szkoleniowego nie przysługuje pracownikowi, który nie podnosi kwalifikacji na studiach, lecz odbywa kurs kwalifikacyjny.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/216/t98008.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/zobacz;kiedy;szef;moze;przerwac;twoj;urlop,234,0,809962.html) Zobacz kiedy szef może przerwać twój urlop Pracownik może dochodzić zwrotu kosztów związanych z wakacjami, a nawet odszkodowania.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/118/t98166.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/zalegly;urlop;-;bez;zgody;pracownika,162,0,797346.html) Zaległy urlop - bez zgody pracownika Zaległy urlop musi być udzielony do 31 marca roku następnego i to nawet bez zgody i planowania terminu z pracownikiem.

Autorka jest aplikantką radcowską w Kancelarii Prawnej BSO Prawo & Podatki

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)