Notowania

kasy fiskalne
31.01.2015 07:30

Kasa fiskalna - czy prawnik zawsze musi ją mieć?

Jeśli prawnik będzie świadczył usługi wyłącznie na rzecz kontrahentów biznesowych albo kancelarii, z którą współpracuje - nie będzie miał obowiązku zainstalowania kasy fiskalnej.

Podziel się
Dodaj komentarz

Nowe regulacje dotyczących kas fiskalnych wzbudzają wyjątkowo dużo emocji, zwłaszcza w kwestii objęcia nimi nowych grup podatników, a w szczególności prawników.

Nowe rozporządzenie obejmuje obowiązkiem ewidencjonowania, bez względu na wysokość osiąganych obrotów, podatników świadczących następujące usługi: naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów (w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania), w zakresie wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów, w zakresie badań i przeglądów technicznych pojazdów, w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów, prawniczych, z wyłączeniem notariuszy, doradztwa podatkowego, związanych z wyżywieniem (PKWiU 56), wyłącznie: świadczonych przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo, usług przygotowywania żywności dla odbiorców zewnętrznych (katering) oraz fryzjerskich, kosmetycznych i kosmetologicznych.

Większość z nich już od 1 marca 2015 r. będzie zmuszona zainstalować w swoich gabinetach kasy fiskalne. Nieco inaczej w mojej ocenie wygląda sytuacja prawników.

Należy bowiem zauważyć, iż obowiązek stosowania kasy rejestrującej w celu ewidencjonowania sprzedaży towarów lub usług wynika bezpośrednio z art. 111 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Powyższy przepis określa generalną zasadę, z której wynika, iż obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej dotyczy wszystkich podatników, którzy dokonują sprzedaży na rzecz określonych w nim odbiorców, tj. osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Zatem podstawowym kryterium decydującym o obowiązku stosowania ewidencji za pomocą kas rejestrujących jest status nabywcy wykonywanych przez podatnika świadczeń.

Zatem w sytuacji gdy prawnik będzie świadczył usługi wyłącznie na rzecz kontrahentów biznesowych czy też na rzecz kancelarii, z którą współpracuje nie będzie miał obowiązku zainstalowania kasy fiskalnej.

Również świadczenie przez prawników usług na zlecenie sądów (np. zastępstwo procesowe z urzędu) nie skutkuje koniecznością instalacji kasy rejestrującej.

Wynika to z tego, że wykonywane usług na zlecenie sądów, nie stanowi odpłatnego świadczenia usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej czy rolników ryczałtowych. Zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania cywilnego to sąd postanawia o ustanowieniu prawnika z urzędu. Ustanowienie prawnika przez sąd jest równoznaczne z udzieleniem pełnomocnictwa procesowego.

Nie podlega obowiązkowi prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kasy rejestrującej świadczenie usług w części, w jakiej te czynności są opłacane przez inne podmioty niż osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej. Instytucja pomocy prawnej z urzędu gwarantuje, iż faktyczny nabywca tej usługi za nią nie płaci. Osoba fizyczna jest zwolniona od ponoszenia kosztów pomocy prawnej, a koszt pomocy prawnej _ przerzucany _ jest na Skarb Państwa.

Objęcie pomocy prawnej z urzędu obowiązkiem rejestrowania sprzedaży byłoby sprzeczne z podstawowym celem prowadzenia kas fiskalnych, czyli przeciwdziałaniu przypadkom zaniżania obrotów. Przyjęta konstrukcja rozliczenia wynagrodzenia uniemożliwia bowiem tego typu praktyki.

Potwierdzenie tego stanowiska można znaleźć w interpretacjach wydawanych przez organy podatkowe np. Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 23 stycznia 2013 r. (IPTPP4/443-745/12-2/UNR).

Czytaj więcej w Money.pl
Kto będzie musiał mieć kasę fiskalną w 2015? Po 1 marca 2015 r. usługi wykonane przez mechaników, lekarzy i prawników na rzecz osób fizycznych będą podlegały obowiązkowi zaewidencjonowania na kasie rejestrującej.
Kasy fiskalne. Zmiany dotkną 70 tysięcy Polaków Rząd liczy na dodatkowe 170 mln złotych w kasie państwa. Zapłacą pacjenci oraz klienci prawników, księgowych, mechaników samochodowych, fryzjerów, kosmetyczek i restauracji.
Liczysz na przedawnienie podatku? Uważaj! Ustawodawca - mimo upływu terminu przedawnienia - przewidział możliwość odnowienia obowiązku podatkowego.

Autor jest doradcą podatkowym w Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy

Tagi: kasy fiskalne, prawnik, prawo podatkowe, wiadmomości, kraj, porady, gospodarka, porady prawne, prawo, wiadmości, okiem eksperta, najważniejsze
Źródło:
CHWP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz