Zabezpieczenie kilku wierzytelności za pomocą jednej tylko hipoteki, jest możliwe już od ponad trzech miesięcy. Taką zmianę wprowadziło wejście w życie, 20 lutego, ustawy z 26 czerwca 2009 roku o zmianie ustawy o księgach wieczystych i hipotece oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2009 Nr 131 poz. 1075). Szczególnie istotne we wskazanym zakresie się artykuły 681-682nowelizacji.
W art. 681 przewidziano przypadek ustanowienia jednej hipoteki na rzecz wprawdzie tylko jednego wierzyciela, ale za to zabezpieczającej kilka wierzytelności z różnych stosunków prawnych. Trzeba podkreślić, że zgodnie z ustępem drugim artykułu, przy ustanawianiu jednej hipoteki dla kilku wierzytelności należy dokładnie opisać same stosunki prawne np. kilka umów kredytowych zawartych z tym samym bankiem.
Kluczowe jest ponadto wskazanie wynikających z nich wierzytelności np. o zwrot kwot kredytu wynikających z każdej umowy kredytowej. Wprowadzenie takich uregulowań prawnych uniemożliwiło wierzycielowi zaspokojenie z hipoteki innej wierzytelności niż te określone w umowie o jej ustanowienie.
Drugą możliwością, przewidzianą w art. 682, jest zabezpieczenie jedną hipoteką wierzytelności na rzecz kilku wierzycieli. Przy tego rodzaju hipotece występuje jednak istotne ograniczenie - wierzytelności zabezpieczone przy jej pomocy muszą służyć sfinansowaniu tego samego przedsięwzięcia np. wybudowaniu określonego obiektu, opisanego w umowie ustanawiającej hipotekę. Ponadto w umowie należy określić zakres zabezpieczenia poszczególnych wierzytelności.
Przy okazji nowelizacji pojawił się również dodatkowy podmiot - administrator hipoteki, powoływany przez wierzycieli. Administrator może być jednym z wierzycieli, albo osobą trzecią. Uprawniony jest do zawierania umowy o ustanowienie hipoteki, wykonywanie praw i obowiązków wierzyciela hipotecznego, we własnym imieniu, lecz na rachunek wierzycieli.
Czytaj w Money.pl | |
---|---|
[ ( http://static1.money.pl/i/h/168/t21672.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/podzial;hipoteki;-;co;zmienily;nowe;przepisy,157,0,771997.html) | Podział hipoteki - co zmieniły nowe przepisy Nie będzie możliwości żądania proporcjonalnego podziału hipoteki jeżeli sposób jej podziału został określony w umowie i ujawniony w księdze wieczystej. |
[ ( http://static1.money.pl/i/h/37/t86053.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/jak;wspolwlasciciele;decyduja;o;nalezacej;do;nich;rzeczy,237,0,777197.html) | Jak współwłaściciele decydują o należącej do nich rzeczy? Przy braku jednomyślności, współwłaściciel dysponujący co najmniej połową udziałów może żądać rozstrzygnięcia przez sąd. |
[ ( http://static1.money.pl/i/h/168/t21672.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/rewolucyjne;zmiany;w;hipotekach,175,0,767919.html) | Rewolucyjne zmiany w hipotekach 20 lutego wchodzi w życie nowelizacja przepisów o księgach wieczystych i hipotece, która wprowadza istotne zmiany. Zniknie np. podział na hipotekę zwykłą i kaucyjną. |
Autor jest radcą prawnym w Kancelarii Prawniczej Włodzimierz Głowacki i Wspólnicy sp.k.