Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jakie obowiązki ma pracodawca?

0
Podziel się:

Pracodawca m.in. musi odpowiednio przygotować miejsce pracy.

Jakie obowiązki ma pracodawca?

Przedsiębiorca zatrudniający pracownika musi pamiętać, że ustawodawca nałożył na niego szereg obowiązków. Jeszcze przed podjęciem pracy przez nowego pracownika należy się do tego przygotować. Po pierwsze pracodawca musi przygotować dla pracownika miejsce pracy.

Stanowisko powinno być odpowiednio oświetlone i urządzone zgodnie z zasadami ergonomii. W pierwszym dniu pracy pracownik powinien odbyć szkolenie z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy a także zostać poinformowany o warunkach pracy, o zakresie jego kompetencji i sposobie wykonywania pracy na przydzielonym mu stanowisku.

Jednocześnie pracodawca powinien zadbać o *adaptację pracownika w miejscu pracy, jeżeli podejmuje on pracę po ukończeniu szkoły. *Absolwent szkoły rozpoczynający pracę jest poddany wielu stresom. Trafia do zakładu pracy, w którym najczęściej nikogo nie zna a ponadto jest zmuszony skonfrontować wiedzę zdobytą w szkole z praktyką. Trzeba tu podkreślić, że również po rozpoczęciu pracy pracodawca ma obowiązek ułatwiania pracownikom podnoszenia kwalifikacji zawodowych, np. poprzez umożliwienie udziału w różnych szkoleniach czy warsztatach.

Gdy pracownik podjął pracę to podstawowym obowiązkiem pracodawcy staje się *terminowe płacenie wynagrodzenia za wykonaną pracę. *Ponadto pracownikowi należy założyć dokumentację pracowniczą, którą musi być prowadzona starannie. Błędy w prowadzeniu dokumentacji mogą skutkować karami nałożonymi przez Państwową Inspekcję Pracy lub inne organy np. ZUS.

[

Co zrobić gdy szef nie wypłacił pensji? ]( http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/co;zrobic;gdy;szef;nie;wyplacil;pensji,89,0,375641.html )
W trakcie wykonywania pracy pracodawca powinien zorganizować pracę, aby w maksymalny sposób wykorzystać czas pracy swojego pracownika. Jeżeli praca jest monotonna, np. przy linii montażowej, powinien zastanowić się nad utrzymaniem motywacji i skupienia pracownika na pracy. Jednocześnie praca powinna być wykonywana w taki sposób, aby wykorzystać uzdolnienia, kwalifikacje i predyspozycje pracownika.

Pracodawca powinien również zapewnić pracownikowi odpoczynek. Gdy pracownik pracuje dłużej niż 6 godzin należy udzielić mu 15 minutowej przerwy. Pracownik nie może też pracować ponad limity wskazane przez prawo. Z tego powodu pracodawca powinien prowadzić dokumentację czasu pracy tak aby nie naruszać jego prawa do odpoczynku.

Wielu pracodawców zapomina, że mają pewne obowiązki względem pracownika również w jego czasie wolnym. Na pracodawcy ciąży obowiązek zaspokajania, stosowanie do możliwości i warunków, bytowych, socjalnych i kulturalnych potrzeb pracowników. Może się to odbywać np. przez kupowanie biletów do teatru, kina lub klubu fitness.

Marcin Mucharski jest aplikantem radcowskim w kancelarii BSO Prawo & Podatki

| Czytaj w Money.pl | |
| --- | --- |
| [ ( http://static1.money.pl/i/h/249/t12793.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/porady-prawne/porady/prawo-pracy/artykul/zadanie;od;pracownika;informacji;o;dodatkowych;dochodach,83,0,218451.html) | Żądanie od pracownika informacji o dodatkowych dochodach |
| [ ( http://static1.money.pl/i/h/149/t10645.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/porady-prawne/porady/prawo-pracy/artykul/zgloszenie;pracownika;do;zus-u;po;terminie,200,0,190920.html) | Zgłoszenie pracownika do ZUS-u po terminie |
| [

]( http://msp.money.pl/wiadomosci/kadryp/artykul/dokumentacja;pracownicza,98,0,355170.html ) | Dokumentacja pracownicza Do istotnych zadań pracodawcy należy prowadzenie prawidłowej i pełnej dokumentacji pracowniczej. O tym, jakie dokumenty należy gromadzić w związku z zatrudnianiem pracowników decydują przepisy prawa pracy. |

wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)