Na skróty

Money.plPrawoPorady prawnePoradyPrawo pracy

Zgłoszenie pracownika do ZUS-u po terminie

2006-10-10 12:24

Zgłoszenie pracownika do ZUS-u po terminie

Czy za zgłoszenie pracownika do ZUS-u po terminie, w którym to powinnam zrobić (3 miesiące?) grozi mi odpowiedzialność karna?

Na tak postawione pytanie należy odpowiedzieć:

  1. Za zgłoszenie pracownika do Zakładu ubezpieczeń Społecznych po terminie (siedem dni) ustawodawca nie przewidział pociągnięcia do odpowiedzialności karnej osoby zobowiązanej ustawowo do dokonania zgłoszenia.
  2. Przewidziana została natomiast kara grzywny.


Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 13 października 1998 roku o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U.1998.137.887)



Uzasadnienie:

Ustawa z dnia 13 października 1998 roku w artykule 6 § 1 przedstawia katalog podmiotów podlegających obowiązkowemu ubezpieczeniu. Wśród podmiotów wymienionych w art. 6 § 1 znajdują się osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczpospolitej Polskiej są pracownikami. W art. 36 wyżej wymienionej ustawy czytamy: ,,Każda osoba objęta obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi podlega zgłoszeniu do ubezpieczeń społecznych".

Obowiązek zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych osób określonych w art. 6 ust. 1 pkt 1-4, 6-9a, 11, 12, 18a-21, ust. 2 i ust. 2a, duchownych będących członkami zakonów lub klasztorów oraz osób współpracujących, o których mowa w art. 8 ust. 11, należy do płatnika składek.

W ustawie tej ustawodawca określił także termin w jakim podmiot zgłaszający zobowiązany jest dokonać zgłoszenia. Termin ten jest siedmiodniowy.

Za niedokonanie zgłoszenia w ustawowym terminie 7 dni w art. 98§1 pkt 2 ustawodawca przewidział karę grzywny w wysokości do 5000 zł (słownie: piec tysięcy złotych).

tagi

terminy, prawo, zus, kodeks pracy, porady, pracownik odpowiedzialność karna
Najnowsze wiadomości
Przykładowe porady
  • Prezes dwóch spółek może zawierać umowy sam ze sobą?Przepisy nie są do końca jednoznaczne, ale rozwiązaniem problemu może być powołanie drugiego członka zarządu, który umowę podpisze.
  • Prawo do zasiłku dla bezrobotnychPytanie: Mój syn pracował 3,5 roku na pól etatu z wynagrodzeniem 1250 brutto. Teraz zakład sie likwiduje i syn dostał wypowiedzenie umowy. Czy w takiej sytuacji przysługuje mu zasiłek dla bezrobotnych...
  • Raje podatkowe. Posłowie chcą wyjaśnieńPolitycy zgadzają się, że należy wyjaśnić sprawę nieopublikowania ustawy o opodatkowaniu działających w nich firmach.
  • Polisa OC przy darowiźniePytanie: Moja żona otrzymała używany samochód osobowy w prezencie od swojego ojca na podstawie umowy darowizny. Samochód został przerejestrowany na moją żonę i ubezpieczony w tej samej firmie w której...
  • Potrącenia komornicze z zasiłkuPytanie: Pracownik otrzymuje zasiłek chorobowy i posiada zajęcia komornicze. Kwestionuje prawidłowość dokonanych potrąceń z kwot netto zasiłku a nie brutto oraz branie pod uwagę przez pracodawcę kwoty...
Przydatne linki