Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
prawo spółek
02.02.2012 09:30

Jakie korzyści może dać podział spółki

Koncentrowanie całego majątku w jednej spółce powoduje, że w przypadku problemów w biznesie, może dojść do utraty wszystkiego.

Podziel się
Dodaj komentarz

Bardzo często się zdarza, że forma działalności gospodarczej nie odpowiada potrzebom osoby, która działalność prowadzi. Najczęściej jest tak dlatego, że w trakcie prowadzenia firmy zabrakło czasu na dostosowanie jej formy do zmieniających się warunków, w szczególności jeśli skala działalności wzrosła.

Najczęściej tego rodzaju sytuacje zdarzają się w przypadku prowadzenia jednoosobowej działalności na podstawie zgłoszenia do Ewidencji Działalności Gospodarczej lub też w formie spółki cywilnej albo w formie jednoosobowej spółki z o.o.

Dlaczego forma prowadzonej działalności gospodarczej może nie być prawidłowa? Z kilku powodów. Po pierwsze, właściciele doszli do takiego wieku, że chcą się wycofać z działalności, albo też chcą swoją firmę przekazać komuś (np. dzieciom) albo też sprzedać.

W takim przypadku forma jednoosobowej działalności gospodarczej lub spółki cywilnej jest mało wygodna, gdyż bez przekształcenia w inną formę jest niemożliwe, a w każdym razie bardzo trudne jest jej sprzedanie albo też dopuszczenie do niej innego wspólnika. Wtedy należy przekształcić działalność lub spółkę w spółkę prawa handlowego (spółkę z o.o., akcyjną, komandytowo-akcyjną). Dopiero po takim przekształceniu sprzedaż firmy będzie możliwa.

Po drugie, trzymanie całej działalności w jednej spółce jest niekorzystne z różnych względów. Po wzroście działalności w wyniku rozwoju firmy powstają trudności w zarządzaniu. Trzeba więc firmę podzielić w taki sposób, żeby móc nią zarządzać. Powoduje to konieczność dostosowania formy, w jakiej prowadzona jest firma do jej rozmiarów, co pozwoli na zorganizowanie prawidłowego zarządzania.

Istnieje też niebezpieczeństwo, że koncentrowanie całego majątku w jednej spółce spowoduje, że jakieś niepowodzenie może doprowadzić do utraty wszystkiego. Jest tak w przypadku prowadzenia całej działalności w postaci jednej spółki. W przypadku jednoosobowej działalności, albo spółki cywilnej odpowiadamy majątkiem osobistym za wszystkie zobowiązania, a więc ryzykujemy dodatkowo utratą majątku prywatnego zgromadzonego za zyski z działalności gospodarczej.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/237/201709.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/kto;moze;zastapic;wspolnika;na;zgromadzeniu,177,0,1004977.html) *Kto może zastąpić wspólnika na zgromadzeniu * Członek zarządu i pracownik spółki, nie mogą być pełnomocnikami na zgromadzeniu wspólników, ale osoby związane z firmą umowami cywilnoprawnymi - tak.

Dlatego warto jest stworzyć rodzaj koncernu, w którym np. majątek produkcyjny (jak nieruchomości, najcenniejsze maszyny, patenty itd.) gromadzimy w jednej spółce, i korzystamy biernie z ich eksploatacji. Sama natomiast działalność prowadzona jest w drugiej spółce i jej problemy związane ze znacznie większym ryzykiem nie wpływają na utratę majątku zgormadzonego w innej strukturze.

Łatwiej też jest sprzedać samą działalność (bo i cena jest niższa), a podstawowy majątek produkcyjny może być wykorzystany przez kogokolwiek, może być więc podstawą do życia na emeryturze.

Nie należy też zapominać o tym, że jednoosobowa spółka, w dodatku jeszcze mająca jednoosobowy zarząd w osobie jedynego wspólnika, w przypadku, gdy temu wspólnikowi coś się przydarzy, znajdzie się w stanie paraliżu i niesłychanie trudno będzie zapewnić jej prawidłowe funkcjonowanie choćby przez okres niedyspozycji jedynego wspólnika/zarządcy spółki. Nie mówiąc już o tym, że problemy związane ze śmiercią takiej osoby są niesłychanie trudne i mogą doprowadzić do katastrofy.

Są też względy podatkowe przemawiające za przekształceniem. Warto wziąć pod uwagę, że są formy (jak spółka komandytowa lub komandytowo-akcyjna), które mogą zapewnić daleko posunięte bezpieczeństwo osoby prowadzącej działalność przy korzystnym opodatkowaniu, tj. przy opodatkowaniu dochodów tylko w oparciu o PIT. Jednak z drugiej strony warto pamiętać, że dla potrzeb osobistych potrzebujemy tylko pewnego poziomu dochodów, natomiast resztę chcemy i tak inwestować. Dlatego być może dla działalności, a przynajmniej jej części korzystniejsza może być forma spółki kapitałowej (z o.o. lub SA), gdyż łatwiej jest w tej formie inwestować zgromadzone w niej zyski.

Co zatem należy zrobić? Należy zastanowić się, czy forma, w jakiej prowadzona jest działalność odpowiada naszym oczekiwaniom co do przyszłości. Należy zastanowić się, czy w przyszłości nie zechcemy inwestować w jakimś kierunku, jak chcemy firmą skutecznie zarządzać i co chcemy z nią w przyszłości zrobić.

W wyniku takiej analizy należy sprawdzić, jaka forma będzie najkorzystniejsza, zbadać sposób, koszty i podatkowe skutki przekształcenia. Warto pamiętać, że często koszty poniesione na obsługę przedsięwzięcia zwrócą się w krótkim czasie w postaci oszczędności na zarządzaniu, lepszego wykorzystania majątku, oraz bezpieczeństwie, nie mówiąc już o podatkach, stosunkowo szybko.

Inne artykuły o regulacjach dotyczących spółek czytaj w Money.pl
Prezes odpowie, mimo że spółka nie poniosła straty Odpowiedzialności karnej spodziewać się może ten, kto będąc członkiem zarządu spółki, swoim zachowaniem naraża ją na niebezpieczeństwo.
Wspólnik występuje ze spółki - jakie powoduje to problemy? Najprostszym sposobem ustania członkostwa w spółce jawnej jest przeniesienie ogółu praw i obowiązków wspólnika na osobę trzecią.
Zgromadzenie wspólników w jednoosobowej spółce z o.o. W takiej spółce zgromadzenie wspólników zwołuje zarząd, ale częściej uchwały są podejmowane przez jedynego wspólnika bez zwołania zgromadzenia.

Autor jest adwokatem w w Kancelarii Celichowski Szyndler i Partnerzy

Tagi: prawo spółek, porady, porady prawne, prawo, wiadmości, okiem eksperta
Źródło:
Kancelaria CSP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz