Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Inwestor w spółce. Warto wiedzieć, że...

0
Podziel się

Należy wynegocjować nie tylko warunki finansowe wejścia inwestora, ale także schemat jego wyjścia.

Inwestor w spółce. Warto wiedzieć, że...
bEpVLvud

Każda firma staje wobec sytuacji, że potrzebuje nowego wspólnika, który wniesie jakiś swój wkład, który jest niezbędny, żeby firma mogła się rozwijać. Inwestorem takim może być osoba fizyczna lub fundusz inwestycyjny.

Poza tym, że zdarza się, że przyjmujemy jako wspólnika inwestora z branży, przyjmujemy też niekiedy inwestora finansowego, czyli kogoś – osobę fizyczną albo prawną, kto chce wejść do spółki po to, żeby zarobić pieniądze. A więc jest to ktoś, kto wierzy w nasz biznes i wierzy w to, że jeśli zainwestuje w nas pieniądze, to zarobi na tym dużo. My zgadzamy się na wejście takiego inwestora, bo my również na tym zarobimy. Mianowicie, jeżeli w naszą spółkę zainwestowane zostaną odpowiednie środki finansowe, to wartość spółki tak bardzo wzrośnie, że powstanie bardzo duży zarobek po obu stronach.

Kto może zostać inwestorem?Inwestorem takim może być osoba fizyczna, posiadająca wolne środki i pragnąca je dobrze ulokować, żeby zapewnić sobie zysk, bądź najczęściej może nim być taki czy inny fundusz inwestycyjny grupujący środki osób poszukujących możliwości inwestowania swoich środków finansowych.

bEpVLvuf

Prawo spółek

Znika kontrowersyjny przepis o karaniu menedżerówInwestor finansowy inwestuje po to, żeby zarobić przede wszystkim na wzroście wartości spółki, to znaczy, że po tym, jak spółka rozwinie się i osiągnie pewien poziom, chce ją sprzedać. Niekiedy też inwestor, myślący o długofalowej inwestycji, chce zachować udziały po to, by otrzymywać zarobek na dywidendzie.

Wejście inwestora finansowego do spółki może być niesłychanie korzystne dla nas. Ważne jest jednak, by dopilnować wszystkich swoich interesów tak, by uniknąć konfliktów na tle późniejszego funkcjonowania spółki.

bEpVLvul

Co warto wynegocjować?Przede wszystkim, inwestorzy finansowi instytucjonalni zazwyczaj posiadają swoje procedury i swoje zasady funkcjonowania i do nich należy się dostosować. Ale istnieje sporo spraw, które można wynegocjować. Przede wszystkim wynegocjować należy kwestie finansowe, a więc ile i na jakich zasadach zostanie zainwestowane, a także jaki będzie schemat wyjścia inwestora. Może on bowiem sprzedać udziały innej osobie, innemu inwestorowi, na giełdzie; może też zrealizować swój zysk poprzez obniżenie kapitału.
Należy również wynegocjować nasze wynagrodzenie za kierowanie spółką.

Jedną z wartości, jaką posiada spółka, jest to, że jest ona kierowana przez nas, czyli osobę znającą zarówno spółkę, jak i rynek, na jakim spółka działa. Dlatego ta wiedza i te umiejętności muszą być przez nas sprzedane, tzn. musimy uzyskać dobre wynagrodzenie jako menedżer spółki. Takie wynagrodzenie jest ustalone w kontrakcie menedżerskim.

Jak z powyższego wynika, wejście inwestora finansowego może być niesłychanie korzystne dla nas, pod warunkiem jednak, że wszystkie sprawy z tym związane zostaną wykonane w sposób prawidłowy.

bEpVLvum
Więcej o prawie spółek czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/95/t115551.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/nieodplatne;pelnienie;funkcji;czlonka;rady;nadzorczej;a;przychod;spolki,222,0,886494.html) Nieodpłatne pełnienie funkcji członka rady nadzorczej a przychód spółki? Przyznanie wynagrodzenia takim osobom zależy od zapisów statutu bądź woli walnego zgromadzenia.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/197/t82373.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/wykreslenie;z;krs;spolki;z;dlugami;a;sytuacja;wierzycieli,200,0,880328.html) Wykreślenie z KRS spółki z długami a sytuacja wierzycieli W świetle przepisów wykreślenie spółki w takiej sytuacji jest nie tylko dopuszczalne, ale wręcz pożądane i celowe.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/139/t128907.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/zablokowanie;wpisu;nowego;akcjonariusza;do;ksiegi;akcyjnej,69,0,879173.html) Zablokowanie wpisu nowego akcjonariusza do księgi akcyjnej Zarząd spółki musi zawiadomić, dotychczasowego udziałowca o zamiarze wykreślenia go z księgi akcyjnej. Były akcjonariusz ma dwa tygodnie na sprzeciw.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/95/t115551.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/jak;przebiega;walne;zgromadzenie;wspolnikow;w;spolce;z;o;o;,221,0,872669.html) Jak przebiega walne zgromadzenie wspólników w spółce z o.o. To najwyższy organ uchwałodawczy, który decyduje o najważniejszych sprawach dotyczących działalności spółki.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/167/t34727.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/czy;polak;moze;byc;prezesem;rosyjskiej;spolki,166,0,870310.html) Czy Polak może być prezesem rosyjskiej spółki? Zatrudniając Polaka w spółce na terytorium Federacji Rosyjskiej, należy uzyskać zezwolenie na prawo zatrudnienia obcokrajowca.
bEpVLvuG
prawo spółek
porady
prawo
Źródło:
Kancelaria CSP
KOMENTARZE
(0)