Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dziedziczenie przez dziadków oraz pasierbów. Kiedy możliwe?

2
Podziel się:

Pasierb jest ostatnią w hierarchii osobą uprawnioną do dziedziczenia spadku, wprowadzoną w nowelizacji Kodeksu cywilnego.

Dziedziczenie przez dziadków oraz pasierbów. Kiedy możliwe?

Nowelizacja prawa spadkowego z 2009 roku wciąż wzbudza wiele pytań oraz wątpliwości. Szczególnie w kwestii nowego katalogu osób uprawnionych do dziedziczenia z ustawy, to jest dziadków oraz pasierbów spadkodawcy.

Powyższa zmiana została wprowadzona do Kodeksu cywilnego ustawą z 2 kwietnia 2009 roku o zmianie ustawy - Kodeks cywilny. Regulacja weszła w życie w 28 czerwca 2009 r.

Prawo spadkowe, uregulowane w Księdze IV Kodeksu cywilnego, wyodrębnia grupy osób uprawnionych do dziedziczenia z ustawy. Hierarchia poszczególnych grup związana jest ze stopniem pokrewieństwa ze spadkodawcą i rozpoczyna się od osób mu najbliższych.

W pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek. Dziedziczą oni w częściach równych. Część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku. Jeżeli dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego dzieciom w częściach równych.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/64/135744.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/dziedziczenie;dlugow;jak;tego;uniknac,56,0,1080888.html) *Dziedziczenie długów. Jak tego uniknąć * Śmierć dłużnika nie sprawia, że jego długi przestają rosnąć. Wierzyciele mogą bowiem nadal naliczać należne im odsetki.

W braku zstępnych spadkodawcy powołani są do spadku z ustawy jego małżonek i rodzice. Udział spadkowy każdego z rodziców, które dziedziczy w zbiegu z małżonkiem spadkodawcy, wynosi jedną czwartą całości spadku. W braku zstępnych i małżonka spadkodawcy cały spadek przypada jego rodzicom w częściach równych. Jeżeli jedno z rodziców spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada rodzeństwu spadkodawcy w częściach równych. Jeżeli którekolwiek z rodzeństwa spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku pozostawiając zstępnych, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego zstępnym. Jeżeli jedno z rodziców nie dożyło otwarcia spadku i brak jest rodzeństwa spadkodawcy lub ich zstępnych, udział spadkowy rodzica dziedziczącego w zbiegu z małżonkiem spadkodawcy wynosi połowę spadku.

W braku zstępnych spadkodawcy, jego rodziców, rodzeństwa i ich zstępnych, cały spadek przypada małżonkowi spadkodawcy.

W braku zstępnych, małżonka, rodziców, rodzeństwa i zstępnych rodzeństwa spadkodawcy cały spadek przypada dziadkom spadkodawcy. Dziedziczą oni w częściach równych. Regulacja ta stanowi swoiste _ novum _w prawie spadkowym, wprowadzone ustawą z 2 kwietnia 2009 roku. Przepis ten jest niezależny od innych uprawnień dziadków, jakie przewiduje Kodeks cywilny, w szczególności dotyczących otrzymania w razie popadnięcia w niedostatek.

Przy braku małżonka spadkodawcy i krewnych, powołanych do dziedziczenia z ustawy, spadek przypada w częściach równych tym dzieciom małżonka spadkodawcy, których żadne z rodziców nie dożyło chwili otwarcia spadku. Regulacja niniejsza umożliwia dziedziczenie z ustawy pasierbów spadkodawcy. Warunkiem jest jednak śmierć obojga rodziców pasierba. Dziedziczenie pasierba, wprowadzone ustawą z 2 kwietnia 2009 roku nowelizująca Kodeks cywilny stanowi jednocześnie ostatnią w hierarchii grupę osób uprawnionych do dziedziczenia z ustawy.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/240/130544.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/czym;bedzie;zapis;windykacyjny;w;testamencie,111,0,862575.html) *Czym będzie zapis windykacyjny w testamencie * Jesienią wejdzie w życie nowa instytucja prawna - zapis windykacyjny, czyli natychmiastową realizację woli zmarłego spadkodawcy.

Przy braku małżonka spadkodawcy, jego krewnych i dzieci małżonka spadkodawcy, powołanych do dziedziczenia z ustawy, spadek przypada gminie ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy jako spadkobiercy ustawowemu. Wprowadzenie dziedziczenia jednostki samorządu terytorialnego wykona z konieczności zapewnienia objęcia spadku przez jakikolwiek podmiot. W przeciwnym razie, w przypadku śmierci spadkobiercy oraz braku rodziny, spadek pozostawałby niczyj. Taka sytuacja rodziłaby dalekie, niekorzystne następstwa, w szczególności na gruncie obrotu nieruchomościami.

Mimo tak sformułowanej gradacji dziedziczenia przepisy prawa spadkowego należą do jednych z najbardziej złożonych i skomplikowanych. Ich wykładnia nierzadko powoduje trudności także sądom orzekającym w tego typu sprawach. Z uwagi na powyższe dla osoby napotykającej problemy spadkowe bądź zmuszonej do przeprowadzenia postępowania spadkowego przed sądem z pewnością nieodzowna będzie pomoc adwokata, który pomoże z powodzeniem przejść przez skomplikowany tryb postępowania.

Czytaj więcej w Money.pl Money.pl
Spadek i darowizna. Zobacz, od czego zależy wartość podatku Określenie wartości nabytych rzeczy i praw potrzebne jest zarówno do określenia wysokości podatku jak też ustalenia czy podatek należy rozliczyć.
Jak prawidłowo sporządzić testament Dokument zawierający dyspozycje dotyczące majątku po śmierci spadkodawcy musi być spisany w ściśle określonej formie.
Sądy będą droższe. Zobacz, czy cię stać Więcej zapłacisz za nabycie spadku czy kserowanie dokumentów znajdujących się w aktach sprawy. Tańsze będą rozwody i separacje.

Karolina Służewska-Woźnicka jest adwokatem, a Jakub Krupka aplikantem adwokackim w Celichowski Spółka Partnerska Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Kancelaria CSP
KOMENTARZE
(2)
marta
3 lata temu
Nauczmy się wreszcie spisywać notarialne testamenty .Nie pozostawiajmy po sobie skłóconych rodzin .
Spadkobierca
3 lata temu
W 2003zmarł mój Ojczym zostawił testament Sąd wydał Postanowienie iż jestem jedynym spadkobiercą -kto miał prawo do tego spadku?