Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie

Money.plPrawoAktualnościOkiem eksperta

Dziedziczenie długów. Jak tego uniknąć

2012-05-08 08:50

Dziedziczenie długów. Jak tego uniknąć

Dziedziczenie długów. Jak tego uniknąć

1/2

Spadek kojarzy się na ogół z majątkiem, który osoba zmarła pozostawiła po sobie. Często jednak dziedziczeniu podlegają nie tylko aktywa zmarłego, ale także jego długi. Spadek bowiem to ogół praw, ale i obowiązków należących do spadkodawcy w chwili jego śmierci, które przechodzą na jego następców prawnych (zob. art. 922 Kodeksu cywilnego). Co więc najlepiej robić, kiedy nasz spadkodawca zostawi po sobie długi.

Najważniejsze, żeby pamiętać, że długi spadkodawcy nabywamy już w chwili jego śmierci. I nie ma tu znaczenia, czy nabywa się spadek w oparciu o ogólne reguły dziedziczenia określone w przepisach Kodeksu cywilnego (art. 922 i nast. K.c.) czy też na mocy testamentu (art. 924 k.c. i 925 K.c.).

Gdy wiemy, że zmarły nie miał dużego majątku i był mocno zadłużony, a nie chcemy lub nie możemy spłacić tych długów, warto odrzucić spadek. Gdy spadek miałby przypaść osobie małoletniej, jej rodzice muszą uprzednio uzyskać zgodę sądu opiekuńczego na odrzucenie spadku. Jeśli spadek zostaje odrzucony w toku postępowania spadkowego, nie ma podstaw do dochodzenia zapłaty od spadkobierców, którzy tego dokonali. Nie istnieją od tego żadne wyjątki.

Jeśli z jakichś powodów (np. wysokiego zadłużeni) nie chcemy otrzymać spadku, mamy możliwość zrzeczenia się dziedziczenia. Należy to zrobić jeszcze za życia spadkodawcy. Powinno to nastąpić przez zawarcie z nim umowy, która musi mieć formę aktu notarialnego (umowa o zrzeczenie się dziedziczenia - art. 1048 K.c.). Zrzeczenie się obejmie tu z mocy prawa także zstępnych spadkobiercy, a więc dzieci, z którymi zostanie on wyłączony od dziedziczenia. Sytuacja w chwili otwarcia spadku wygląda wtedy tak, jakby osoby, które uprzednio zrzekły się dziedziczenia, w ogóle nie dożyły tego momentu. O koszty umowy o zrzeczenie się dziedziczenia można pytać notariusza. Co do zasady nie powinno to przekroczyć 100 - 150 zł.

Z dobrodziejstwem inwentarza

Spadek można także przyjąć z tzw. dobrodziejstwem inwentarza. W takiej sytuacji sąd,na wniosek któregoś z wierzycieli lub spadkobiercy, zleci komornikowi sporządzenie spisu inwentarza. Chodzi o ustalenie, jaki majątek o jakiej wartości pozostawił zmarły oraz ile w chwili jego śmierci wynosiły długi i zobowiązania.

Czytaj więcej Dłużnik solidarny - kiedy odpowiada za cudzy dług? Zawarcie umowy obejmującej zapis na sąd polubowny przez jednego z dłużników solidarnych nie może wpływać na sytuację innych dłużników, niebędących jej stroną. Odpowiedzialność spadkobiercy zostaje ograniczona do wartości stanu czynnego spadku (czyli wartości należących do majątku aktywów - art. 1031 K.c.). Oznacza to więc, że spadkobierca odpowiada za długi spadkowe całym swoim majątkiem, ale tylko do wysokości długów osoby zmarłej. Zakazane jest przy tym ukrywanie przed komornikiem istnienia określonych przedmiotów czy praw należących do spadku, jeśli miałoby to na celu zmniejszyć stan spadku, a zatem i zakres odpowiedzialności spadkobierców.

Jeśli więc odziedziczymy dom o wartości 250 tys. zł i jednocześnie 300 tys. zł długu, odpowiadać będziemy do kwoty 250 tys. zł. Pozostała różnica pomiędzy odziedziczonymi pasywami i aktywami nie zostanie spłacona. Jeśli natomiast majątek będzie wyższy niż dług, spadkobierca odpowiada do wysokości długu.

Takie rozwiązanie jest korzystne, gdy nie jesteśmy do końca pewni, jak wyglądała sytuacja majątkowa spadkodawcy (np. czy był zadłużony), a z jakiś powodów chcielibyśmy dziedziczyć po nim. Choćby dlatego, że w skład spadku wchodzi nieruchomość, prawo do lokalu mieszkalnego lub inna wartościowa rzecz.

Na koniec wreszcie spadek można przyjąć wprost. To jednak łączy się z przyjęciem na siebie odpowiedzialności za wszelkie długi spadkowe bez jakiegokolwiek ograniczenia. Wierzyciele zmarłego stają się wtedy uprawnieni do dochodzenia od spadkobiercy spłaty wszystkich należności spadkodawcy. I to bez względu na ich źródło, czy wartość.

Na drugiej stronie o tym, jak dzieli się dług między spadkobierców


Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl


2015-08-14 15:03:31 86.1.20.* | Weronika433
Re: Dziedziczenie długów. Jak tego uniknąć [1]
Witam serdecznie. Moja sytuacja wygląda następująco: babcia ze strony matki zmarła 26 sierpnia 2014r, Ja od 4 lat mieszkam w Anglii, jestem w 7 miesiącu ciąży, 3 miesiąc na zwolnieniu chorobowym, nie mogę podróżować. Niedawno dowiedziałam się, że muszę się zrzec spadku, ponieważ babcia zostawiła po sobie długi. Jak mam tego dokonać? Nie mogę się zjawić w określonym terminie w Polsce i cała sytuacja mocno mnie martwi. Z góry dziękuję za odpowiedź.
2015-08-17 11:45:58 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Pojawia się kwestia ustanowienia pełnomocnika, lub poświadczenia podpisu na oświadczeniu o odrzuceniu spadku - w konsulacie RP.
2015-08-04 12:37:58 78.88.9.* | Haszka
Re: Dziedziczenie długów. Jak tego uniknąć [1]
Witam,brat mego męża ma długi.Jego żona i dzieci zrzekli się dziedziczenia po nim za życia.Czy mąż a dalej córka będą dziedziczyć po nim(w tym długi). Jeżeli tak to jak zabezpieczyć się przez długami szwagra?
2015-08-04 20:13:01 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
W tej sytuacji dziedziczyć będą po bracie męża - ich rodzice. Pani mąż zostanie powołany do dziedziczenia w sytuacji, gdy któreś z jego rodziców nie będzie dziedziczyć- na skutek tego, że nie dożyje śmierci brata męża lub odrzuci spadek.
2015-07-18 15:02:46 79.224.77.* | iwona 82
Re: Dziedziczenie długów. Jak tego uniknąć [1]
witam,moja matka zmarla w grudniu 2014 roku,nie mialam z nia kontaktu przez 10 lat,nawet nie wiedzialam ze umarla,nie ma mnie w kraju od lat,a teraz dostalam wiadomosc od rodzenstwa ze minal termin 6 miesiecy i zostal jakis dlug po matce,z tego co czytalam spoznilam sie z odrzuceniem spadku,czy mam jakas szanse jeszcze go odrzucic z wyzej podanych powodow?
2015-07-20 12:34:14 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Tak, o ile jest ten brak wiedzy i brak możliwości jej uzyskania do udowodnienia i nie wynika z braku staranności odrzucającego. No należy wziąć pod uwagę, że Pani spadkobiercy wchodzą w Pani miejsce w procesie dziedziczenia ustawowego, jeśli Pani odrzucenie będzie skuteczne.

Tyle z art. 1015 i 1020 KC
2015-06-23 10:52:24 89.231.17.* | Marcin MM
Pytanie o spadek [1]
Witam proszę o poradę dot. zrzeczenia się spadku. Kuzyn dziadka mojej żony zmarł parę lat temu pozostawiając po sobie dług. Od tego czasu zrzekło się już prawie 150 osób w tym moi teściowie i moja żona.Mamy 2 letniego syna I moje pytanie jest następujące: czy on mając teraz dwa lata a ten kuzyn dziadka zmarł 3 lub więcej lat temu - syn też musi się zrzec spadku? Czy obowiązuje termin 6 miesięczny od czasu gdy zrzekła się spadku moja żona z rodziną swoją. Czy jeżeli musiałby się zrzec mój syn to czy jako ojciec mogę zrobić to za niego czy muszę ustanowić się jego opiekunem w sądzie rodzinnym? wiem że to może dziwne ale czy jest gdzieś na forum opis krok po kroku gdzie się udać i co załatwiać krok po kroku? Z góry bardzo dziękuję za pomoc
2015-06-23 11:43:13 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Skoro spadkodawca nie żyje to chodzi Panu o dorzucenie spadku, a nie zrzeczenie się dziedziczenia.
Tak, termin to 6 miesięcy od powołania do dziedziczenia- co w tej sytuacji ( dla dwulatka) oznacza datę odrzucenia przez Pana żonę- jego matkę.
W imieniu małoletniego czyni to opiekun prawny, czyli rodzic. Wymagana jest zgoda sądu rodzinnego, więc należy zwrócić się do niego z wnioskiem o "udzielenie zezwolenia na dokonanie czynności przekraczającej zwykły zarząd majątkiem dziecka".
2015-05-26 08:51:33 213.189.34.* | Marta Kowalska
Re: Dziedziczenie długów. Jak tego uniknąć [0]
Witam,
czy mogłabym prosić o pomoc.
Spadek (z długami) po zmarłym ojcu został odrzucony przez dzieci, a na terenie domu w którym mieszkał ojciec (dom należy do dziecka) pozostało auto, które jest zadłużone w opłatach ubezpieczenia obowiązkowego, to gdzie taka osoba powinna się dowiedzieć co z tym pojazdem zrobić? Wartość zaległych składek przewyższa wartość pojazdu kilkukrotnie. Poza tym nie przeszedł on w spadku ponieważ został spadek odrzucony. Nie wiem w którą stronę iść. Byłabym wdzięczna za pomoc.
Z poważaniem, Marta
2015-05-06 12:24:02 goska_med
Re: Dziedziczenie długów. Jak tego uniknąć [0]
witam, może to nie jest odpowiednie miejsce do takich pytań ale spróbuję. dziś dowiedziałam się, że po moim zmarły ojcu pozostał dług z tytułu nadpłaty za dopłaty bezpośrednie z ARiMR. Zaznaczę, że ojciec zmarł w 2011 r a spadek został przejęty z dobrodziejstwem inwentarza i komornik nie doszukał się wówczas takiej należności. jak zostałam poinformowana ARiMR chce wystąpić na drogę sądową aby odzyskać te pieniądze a jest to kwota ponad 1 tyś. jak się do tego ustosunkować?
2015-04-28 08:58:20 89.72.250.* | chudy186
Witam.Żona wraz z pozostałymi siostrami i ojcem,dostała pismo z sądu w którym mowa o przyjęciu spadku(długów) pozostawionych przez zmarłego przed siedmioma laty brata.Czy jest jakaś szansa aby uniknąć odpowiedzialności za te długi?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
2015-05-05 10:07:34 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Tylko w przypadku tego spadkobiercy, który dowiedział się w ogóle o swoim powołaniu do spadku albo np. o odrzuceniu spadku przez spadkobiercę w miejsce którego wszedł w dziedziczenie mniej niż 6 miesięcy temu i sam odrzuci teraz spadek.

Okoliczność braku wiedzy i możliwości jej uzyskania musi być udowodniona- np. daleka emigracja bez łączności z rodziną.
2015-04-03 07:40:28 37.31.61.* | mdmarta
Re: Dziedziczenie długów. Jak tego uniknąć [1]
Witam
Mam takie pytanie. Ktoś z rodziny powiedział mi, że dziedziczę długi po moim kuzynie czy to prawda ?????? Jego dzieci zrzekły się spadku jeszcze za życia mojego kuzyna i moja siostra twierdzi, że my jako kuzynostwo te długi dziedziczymy.
2015-04-07 10:20:11 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Byłoby tak dopiero, gdyby w dniu śmierci kuzyna nie żył jeden z jego rodziców, a więc udział spadkowy uzyskałoby rodzeństwo kuzyna- a Pani weszłaby w miejsce siostry/brata (Pani rodzica).
2015-03-18 14:31:32 jsp2311
Re: Dziedziczenie długów. Jak tego uniknąć [2]
witam!mam taki problem- moj brat byl rozwiedziony i placil alimenty, po jakims czasie przestal placic i bratowa ?otrzymywala alimenty z funduszu alimentacyjnego. brat zadluzyl sie w funduszu alimentacyjnym na kwote 10000 zl. od 8 lat nie ma juz obowiazku alimentacyjnego .brat zmarl zostawiajac dlugi w funduszu alim. mial takze drugi filar w funduszu emerytalnym do ktorego mnie upoważnił.moje pytanie brzmi czy bede odpowiadac za dlugi brata w FA?
2015-03-18 18:43:52 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Akurat zadłużenie wobec FA wygasa wraz ze śmiercią dłużnika, więc nie przechodzi na jego spadkobierców.

Wynika to z art. 28, ust. 3 Ustawy z dnia 7 września 2007 o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, czyli tej która działanie FA reguluje.
2015-03-17 17:23:18 185.26.182.* | ola 466
Re: Dziedziczenie długów. Jak tego uniknąć [1]
zmarła moja mama pozostały długi co mam robić
2015-03-17 21:19:20 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Przecież JEST to napisane w artykule przewodnim do wątku:

http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/dziedziczenie;dlugow;jak;tego;uniknac,56,0,1080888.html
2015-02-25 22:43:51 78.88.186.* | Józek 206
Brat ma gospodarstwo z dlugami alimentacyjnymi i chce je przepisać na moje maloletnim wnuki
Jakie to będzie miało skutki dla wnuków?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
2015-02-26 12:57:01 78.8.136.* | Andrzej+K
Zmiany już weszły w życie, długów się nie dziedziczy. Poczytaj wiecej
[...]

### Post edytowany z powodu złamania regulaminu Forum Money.pl ###
2015-02-26 18:32:30 H Szatkowski  [ Tysiącznik na forum ]
Nieprawda. Nowelizacja KC jeszcze NIE jest ogłoszona w Dz.U.
Wejdzie w życie po 6 miesiącach od ogłoszenia i jej zapisy NIE obejmą spadków otwartych przed wejściem ustawy w życie.
2015-02-26 11:08:58 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
To obciążenie długami alimentacyjnymi jest wpisane do KW nieruchomości ?
2015-01-21 23:40:05 kaminskasabina
Witam zmarl mój byly mąż i przypuszczam ze mial dlugi z dóbr materialnych nie mial nic mieszkał z rodzicami, wystapilam do sądu rodzinnego zebym mogla reprezentowac maloletnia corke w sprawie odrzucenia spadku i mam na rozprawę dostarczyć co wchodzi w sklad majątku i teraz mam pytanie jezeli tylko dlugi bo majątku nie posiadal to otrzymam zgodę na odrzucenie ich czy też musi posiadać jakieś dobra materialne.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
2015-01-22 10:31:14 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Stan "salda" spadku nie wpływa na prawo spadkobiercy do przyjęcia/odrzucenia/przyjęcia z dobrodziejstwem inwentarza tego spadku.
2015-01-10 23:10:13 31.61.138.* | Barbara370
Mój tata ma długi i karty debetowe jest to kwota okolo 4tysiace jest praktycznie umierajacy caly dzien lezy przykuty do łóżka za życia zameldowal syna mojej siostry na stale.Natomiast komornik i rodzina każe mi czyli córce i jeszcze bratu mojego taty splacac ten dług .Co mamy robić.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
2015-01-09 05:50:31 37.128.19.* | Anna D
Mój ojciec ma ogromne długi zaciągnięte w bankach oraz z hazardu. Czy po jego śmierci mogę zrzec się długów czy muszę to zrobić przed jego śmiercią? Jeśli tak to co muszę zrobić gdzie się udać i jakie będą koszta? Podkreslam że podpisanie z nim umowy tak jak w artykule jest napisane jest mało prawdopodobne.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
2015-01-09 09:08:07 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
No więc odrzucić spadek lub przyjąć z dobrodziejstwem inwentarza po jego śmierci, co też napisano w artykule. Ta druga opcja będzie miała sens, jeśli 'aktywa' spadku np. nieruchomość będą więcej warte niż długi. Tyle, że czasem ustalenie tego 'salda' trwa dłużej niż okres w jakim można dokonać odrzucenia albo przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza.

Długi są częścią spadku. Nie można więc zrzec się (tylko) długów albo odrzucić (tylko) długi.

U notariusza albo w sądzie rejonowym właściwym dla miejsca Pani zamieszkania w czasie składania oświadczenia.

U notariusza- do 50 zł (+ VAT) taksa, nie wiem czy dochodzi jeszcze po 6 zł za każdą stronę samych wypisów.
2015-01-07 21:39:53 176.101.133.* | ANA 551
Re: Dziedziczenie długów. Jak tego uniknąć [1]
jesteśmy po rozwodzie 6 lat alimenty wypłacane przez fundusz alimentacyjny narosły do 40 tyś czy po śmierci ojca mimo iż ma odebrane prawa rodzicielskie dzieci beda musiały spłacić ten dług czy po śmierci mogą odrzucić spadek bez konsekwencji czy lepiej za życia ojca notarialnie zrzec się dziedziczenia jedna córka jest dorosłA druga małoletnia
2015-01-08 18:45:44 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Brak praw rodzicielskich ojca nie wpływa na kwestie dziedziczenia po nim przez dzieci.

Zatem jak w artykule przewodnim do wątku- odrzucić po jego śmierci albo zrzec się dziedziczenia za jego życia.

Ta druga opcja wymaga jednak obecności 'tatusia' lub jego pełnomocnika- a skoro nie płaci może też nie mieć odwagi by oko w oko się u notariusza spotkać.
2014-12-30 15:25:50 85.221.241.* | olga501
Moj maz ma 75 tys dlugu ktory zaciagal wylacznie na siebie. Dom mama przepisala na mnie przed swoja smiercia ale i tez przed moim slubem i ja jestem jedyna wlascicielka. Cale zycie nie pracowalam wychowywalam dzieci. Wiem ze nalezy mi sie renta gdy maz umrze. Pytanie mam takie. Czy jak zrzekne sie po jego smierci spadku, czyli jego dlugow, to czy przepadnie mi tez renta?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
2014-12-30 17:39:19 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
Prawo do renty rodzinnej z ZUS albo KRUS jest niezależne od spadkobrania po zmarłym. W przypadku wdowy będą mieć znaczenie:
- jej wiek
- fakt wychowywania dziecka, które po tym zmarłym też do renty będzie uprawnione
- pozostawanie ze zmarłym w dniu jego śmierci we wspólności majątkowej/posiadanie alimentów od niego w wyniku zasądzenia lub ugody sądowej.
2014-11-19 20:24:00 78.154.90.* | David550
Re: Dziedziczenie długów. Jak tego uniknąć [1]
Dziadek targnol sie na swoje zycie zostawiajac dlugi ok 100tys w roznych bankach( kredytow / pozyczek) , babcia byla wspolwlascielem auta. Chcialbym sie dowiedziec jak tu sprawa wyglada. Babcia nigdy nie pracowala zajmwowala sie dziecmi , dziadek zas dostawal emeryture (2.8tys). Banki choc kredyt ubezpieczony nie uznaja " targniecia na zycie". Prawdopodobnie babcia dostanie emeryture po dziadku ( 85%? ). Raty kredytow i pozyczek to z 2.5tys / msc wiec nie ma mozliwosci splaty tego (wiadomo czynsz / jedzenie i podstawowe sprawy ) Czy da sie tego jakos uniknac? Zrzeknac spadku " ktorym sa jedynie dlugi (w calosci ) i i wspolwlascicielstwo auta ) ? Czy stracimy auto czy na babcie jako wspolwascicielke przechodzi auto? Prosze o pomoc :)
2014-11-20 09:53:43 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Babcia jak rozumiem jest po 50, więc rzeczywiście dostanie...rentę rodzinną po dziadku, w takiej wysokości jak napisałeś.

Jak rozumiem (brak dochodów babci) kredyty te nie są kredytami wspólnymi dziadków- tzn. są zaciągnięte tylko przez dziadka. Zatem odrzucenie spadku przez babcię (oraz jej dzieci- was i kolejnych spadkobierców ustawowych, czyli dalej wnuki itd.) pozwoli się od długów dziadka uwolnić.

ALE w ten sposób pozbywa się babcia i kolejni odrzucający również współwłasności samochodu, ale i co gorsza udziału we własności mieszkania/domu który prawdopodobnie dziadkowie mają.

Ostatecznie udział po dziadku przypadnie...gminie.

Warto więc przekalkulować, czy połowa wartości nieruchomości (i samochodu) nie przewyższa jednak zadłużenia zmarłego- i przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza i jednak spłacić.
2014-10-18 18:39:51 37.248.254.* | anna12574
Re: Dziedziczenie długów. Jak tego uniknąć [1]
Mój tata zmarł 18 miesięcy temu.Teraz dostałam pismo że jako jego córka dziedziczę jego wszystkie długi.Czy jest jakaś szansa aby tego uniknąć???
2014-10-20 10:27:47 H Szatkowski  [ Tysiącznik na forum ]
Na odrzucenie spadku jest termin 6 miesięcy od daty, w jakiej spadkobierca dowiedział się o powołaniu do dziedziczenia.

W przypadku zstępnego musiałaby to być okoliczność, w której absolutnie dotąd nie mogła się Pani dowiedzieć o śmierci ojca, albo dopiero teraz dowiedziała się, że w ogóle zmarły był Pani ojcem.

W normalnych okolicznościach dla dzieci zmarłego termin ten biegnie po prostu od dnia śmierci spadkodawcy.
2014-09-23 20:17:39 5.172.252.* | karola755
Brat mojej babci byl zyrantem. Czy kiedys bank bedzie chcial odzyskac ode mnie pieniadze? Skoro zarowno zyrant jak i dluznik nie zyja. Zona dluznika bedzie splacac kredyt dopoki bedzie zyc. Co jesli umze? Skoro jedyny syn dluznika zrzekl sie spadku po ojcu.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
2014-09-22 10:26:02 94.40.46.* | julita13
Re: Dziedziczenie długów. Jak tego uniknąć [2]
mam rodzeństwo pełnoletnie,nasi rodzice mają dług na mieszkaniu w Agencji nieruchomości rolnych w kwocie 24tys 530zł nadal jesteśmy u rodziców zameldowani lecz ja np. nie mieszkam z nimi od 10 lat a siostra od 4lat,brat od roku (ma 19 lat)My z siostrą mamy zadłużenie o którym nas poinformowali na kwote (każda)9tys 200zł a brat na kwote 2200 zł co mamy zrobić?proszę o pomoc nie znamy sie na tym wcale.
2015-03-07 23:52:23 83.27.217.* | Ola154
Z czego wynika wasze zadluzenie? Jesli rodzice maja tylko dlugi to najlepiej isc z nimi za ich zycia do notariusza i spisac umowe zrzeczenia sie dziedziczenia w formie aktu notarialnego koniecznie, wtedy nie bedziecie miec zadnych dlugow, a jesli dlug niewielki to mozna przejac spadek z dobrodziejstwem inwentarza czyli przejac dlugi tylko do wysokosci majatku, ale komornik moze zajac wtedy nawet wasze mieszkanie jesli latwiej bedzie mu je splacic i zaspokoic zadania wierzycieli
2015-03-09 15:56:38 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
"Na czynszu"- wynika to z pytania, bo wynajmujący- Agencja obciążyła innych mieszkańców, niż strona umowy najmu.

Chodzi o regulację z art.688'1 KC- czyli solidarna odpowiedzialność stałych dorosłych mieszkańców za zadłużenie czynszowe. Tyle, że proporcjonalne do okresu tego zamieszkiwania.
-1 spadek
2014-08-18 20:54:14 5.174.93.* | elzbietaaa
Re: Dziedziczenie długów. Jak tego uniknąć [3]
Mąż zmarl 2012 roku wiedzialam ze ma pozyczke ktora nie splacal ja bylam zyrantem wiec nie moglam sie zrzec i nadal jestem nia obciazona ale dzieci sie zrzekly tylko wnuczek sie nie zrzekl ma trzy latka czy i on bedzie obardzony dlugami dziadka czy moze sie zrzec jak osiagnie pelnoletnosc
2014-08-19 10:48:55 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Dzieci się zrzekły dziedziczenia (za życia Męża), czy jednak odrzuciły spadek po jego śmierci - co bardziej prawdopodobne.

W tej drugiej sytuacji odrzucenie spadku przez przez Pani dzieci spowodowało powołanie do dziedziczenia przez wnuczka.
Należało więc odrzucić też spadek w jego imieniu. Skoro jest małoletni- muszą uczynić to jego rodzice za zgodą sądu rodzinnego. I mają na to termin 6 miesięcy od ww powołania, czyli od dnia swojego odrzucenia.
Szczęśliwie w związku z tym, że postępowania w sądzie trwają bieg owych 6 miesięcy zawiesza się na czas postępowania przed sądem (czyli od dnia złożenia wniosku do sądu do dnia uprawomocnienia wyroku).

Zatem zdecydowanie jako pełnoletni wnuk już niczego nie uczyni, a jeśli minęło ww 6 miesięcy odziedziczył po dziadku udział w długu ALE tylko do wysokości czynnej spadku jaki mu po dziadku przypadł, bo małoletni dziedziczy z dobrodziejstwem inwentarza.
2015-01-24 19:37:10 94.254.193.* | Kaaa...
Witam. Zmarła moja mama wszyscy zrzekli się spadku czyli ja dzieci i mąż. 3 lata później urodzilo mi się dziecko i zastanawiam się co w takiej sytuacji? Czy wnuczka odziedziczył długi czy ma się ich zrzec po osiągnięciu pełnoletnosci czy to ja powinnam się zrzec za nią? Dodam że córka ma teraz rok a mama zmarła 4 lata temu.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
-1 spadek
2015-01-26 10:58:45 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Wpis świadczy, że odrzuciliście spadek, a nie zrzekli się dziedziczenia. Dziecko, które przyszło na świat 3 lata potem zdecydowanie NIE było poczęte przed śmiercią spadkodawcy - czyli art. 927, par. 2 nie ma zastosowania. Nie jest ono spadkobiercą.
2014-06-24 15:38:45 87.99.121.* | sylwiasywlia34
Re: Dziedziczenie długów. Jak tego uniknąć [1]
witam mam takie pytanko jesli moja mama ma dluzo dlugow.... czy te dlugi przejda na mnie? dodam ze dom jest wlasnoscia mojego taty. jesli moja mama jest wspolwlasciceielm mojego samochodu czy komornik moze go zabrac? czy jesli komornik wejdzie do mieszkania by zajac majatek. zabierze moje rzeczy? typu tv itp? nie na wszystko mam paragon lub fakture.... prosze o pomoc
2014-06-24 20:18:54 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Jak to JEST przecież napisane w artykule przewodnim do wątku jak i w samym wątku- jest opcja zrzeczenia się dziedziczenia za jej życia albo odrzucenia spadku w ciągu pół roku od jej śmierci.
Fakt śmierci współwłaściciela zmienia udział we współwłasności lub osobę współwłaściciela co jest efektem działu spadku.

Ojciec- mąż dłużniczki odpowiada za długi żony w zakresie zależnym od rodzaju zobowiązania i istnienia wspólności majątkowej:

http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/odpowiedzialnosc;za;dlugi;podatkowe;bylego;malzonka,155,0,906907.html


http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/uwazaj;na;dlugi;wspolmalzonka;bo;za;nie;zaplacisz,160,-1,357024.html
2014-03-07 18:11:17 79.185.23.* | Sylwia staw
Re: Dziedziczenie długów [1]
Witam. Mój tata zmarł w 2009 roku, spadek po nim dostaliśmy ja mama i niepełnoletni brat, w lutym zgłosił się do nas bank o oddanie pożyczki po tacie, czy to jest możliwe że po prawie 5 latach bank sobie o nas przypomniał? i czemu nie zrobił tego wcześniej?
2014-08-17 13:01:16 159.205.130.* | Rolny
Nie zrobił tego wcześniej bo o ile mi wiadomo dokumenty są prawomocne przez właśnie ten okres czasu i o ile mi wiadomo nabił sobie stosowne odsetki, w interesie niestety waszym jest się o to dowiedzieć.
-1 spadek
2014-02-01 20:56:08 82.26.131.* | Ferek
Mojego dziadka brat umarl I ma 300 tys dlugu. I jak jego dzieci sie zrzekna to dlug przechodzi na dalsza rodzine? Jesli tak to czy ja musze juz teraz sie zrzec czy dopiero jak wczesniejsza rodzina sie zrzeknie a ja dostane jakies powiadomienie o tym ze mam cos do zapłaty?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
2014-02-03 12:39:56 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Skoro dziadka brat zmarł, to na zrzeczenia się dziedziczenia po nim jest za późno, obecnie jego spadkobiercy mogą odrzucić spadek lub przyjąć go z dobrodziejstwem inwentarza. O ile nie minął ów okres 6 miesięcy, w jakim mogą to uczynić.
Tak, odrzucenie spadku przez spadkobiercę ma skutek taki, jakoby otwarcia spadku nie dożył. W jego miejsce wchodzą do dziedziczenia jego spadkobiercy. Spadkobiercy ci mają na podjęcie swojej decyzji 6 miesięcy od czasu, gdy o tym odrzuceniu w efekcie którego stają się spadkobiercami się dowiedzieli.
2014-01-22 15:56:23 77.113.40.* | sdawedsa
Re: Dziedziczenie długów. Jak tego uniknąć [1]
co zrobic w przypadku, kiedy ktos dowiedzial sie o tym, ze musi splacic dlug krewnego, ktory zmarl kilka lat temu?
-1 spadek
2014-01-22 18:02:44 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
To zależy od tego jaki czas upłynął od dnia, kiedy dowiedziano się, że w ogóle po owym krewnym się dziedziczy. Jest bowiem 6 miesięcy na odrzucenie spadku lub przyjecie go z dobrodziejstwem inwentarza- w celu uniknięcia spłaty tych długów lub ich zmniejszenia.

Przy dziedziczeniu ustawowym termin ten biegnie od dnia, kiedy o śmierci spadkodawcy się dowiedzieliśmy, przy testamentowym, od dnia kiedy dowiedzieliśmy się, że zostaliśmy do dziedziczenia powołani.

Po upływie tego terminu uchylenie się od długów spadkowych tylko wtedy, gdy w sądzie udowodni się, że brak oświadczenia o odrzuceniu, oświadczenie o przyjęciu spadku wprost lub o przyjęciu z dobrodziejstwem inwentarza wynikał z błędu istotnego lub groźby osoby trzeciej.Błąd istotny i dotyczący zarazem treści czynności prawnej ma miejsce wtedy, gdy brak wiedzy o rzeczywistym stanie majątku spadkowego nie jest wynikiem zaniedbania spadkobiercy, który dochował należytej staranności w ustaleniu rzeczywistego stanu majątku spadkowego. To czy można mówić o błędzie istotnym i dotyczącym treści czynności prawnej zależy od okoliczności konkretnej sprawy i polega na ustaleniu, jakich aktów staranności można było wymagać od spadkobiercy, oraz jakie ewentualnie zaniechania w aktach staranności można przypisać spadkobiercy. Spadkobierca nie może powoływać się na błąd, jeżeli nie dochował należytej staranności wymaganej w danych okolicznościach, które miałyby na celu ustalenie rzeczywistego stanu spadku.

Uprawnienie do uchylenia się od skutków prawnych oświadczenia woli, które zostało złożone innej osobie pod wpływem błędu wygasa z upływem roku od jego wykrycia.


Jeśli powyższe nie zachodzi- należy pamiętać, że do chwili działu spadku wszyscy spadkobiercy odpowiadają za te długi solidarnie, a po dziale- proporcjonalnie do udziału.
2014-01-02 22:00:33 176.221.121.* | maja462
Re: Dziedziczenie długów. Jak tego uniknąć [2]
A jak się mają pożyczki /UBEZPIECZONE/ na kupno czy budowę domu jeżeli taki klient umiera i pozostają długi kredytowe?
Przecież kredyt jest ubezpieczony to UBEZPIECZENIE POWINNO POKRYĆ TE DŁUGI !!!

TO JEST KRADZIESZ W BIAŁY DZIEŃ. Przymusowe wyciąganie pieniędzy z kieszeni biednego POLAKA
(chodzi o ubezpieczenia KREDYTÓW)
2014-01-03 11:36:30 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
NIE jest tak zawsze. Wszystko zależy od OWU takiego ubezpieczenia oraz wysokości sumy ubezpieczenia w stosunku do wartości niespłaconego kredytu.
OWU może wykluczać pewne przypadki śmierci np. pewien rodzaj chorób lub okoliczności wypadku, suma zaś może nie pokryć niespłaconego kredytu.
-2 spadek
2012-07-06 22:19:00 87.207.161.* | aaammmooo
Re: Dziedziczenie długów. Jak tego uniknąć [1]
Nalezy jeszcze wspomniec o przedawnieniu długów. Przy spadkach jest to bardzo istotna kwestia.
2012-07-08 00:11:37 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Zwłaszcza, że postępowanie spadkowe ZAWIESZA bieg przedawnienia:

http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/zawieszenie;i;przerwanie;biegu;przedawnienia,218,0,678618.html
2012-07-06 19:53:21 95.40.78.* | jasio2442,
Re: Dziedziczenie długów. Jak tego uniknąć [1]
Czyli teraz nie warto byc na plusie bo wkażdej chwili możemy dostac spadek z dlugami niewiadomo od kogo ..jak masz długi wlasne to komornik nie będzie pukał do twoich drzwi.teraz wszyscy POwszystkich dziedziczą..
2012-07-06 20:08:26 95.40.78.* | RADA PRAWNA .24/
TAK TO PRAWDA OD PASIERBA ,WNUCZKA, SZWAGRA ,KUZYNA ,BRATA CÓRKI BYŁEJ MAMY TAJNIAKA poTACIE W DELEGACJI ,NIE MA SPOSOBU BY TEGO UNIKNĄC ,poKREWIEŃSTWO DO 7 poKOLENIA
-2 spadek
2012-06-05 13:46:00 188.29.204.* | Julia Krupa-Ignaczak
Re: Dziedziczenie długów. Jak tego uniknąć [0]
W artykule powyzszym jest niedokladne stwierdzenie.
,,Oznacza to więc, że spadkobierca odpowiada za długi spadkowe całym swoim majątkiem, ale tylko do wysokości długów osoby zmarłej.''

Chodzi o przyjecie z dobrodziejstwem inwentarza, czyli do wartosci stanu czynnego spadku, czyli do wartosci domu jak podaje autor w przykladzie.

edward
-6 spadek
2012-05-22 19:57:52 78.30.111.* | rer
Re: Dziedziczenie długów. Jak tego uniknąć [6]
Spadkobierca nie odpowiada za długi całym swoim majątkiem, tylko majątkiem spadkodawcy.
2012-05-22 20:03:11 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
O ile przyjmie go z dobrodziejstwem inwentarza.
2013-10-01 21:46:02 5.184.71.* | marcin821
A jeśli w sądzie już przyjąłem taki spadek z dobrodziejstwem inwentarza czy jest szansa tego uniknąć nawet zrzeczeniem ?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
2013-10-07 11:14:08 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Nie. Z dwu powodów- zrzeczenia dokonuje się za życia spadkodawcy, a decyzja o przyjęciu spadku jest wiążąca i co do zasady nieodwołalna.

Chodzi o to, że musiała by owa decyzja o przyjęciu spadku być powzięta jako decyzja wadliwa prawnie- czyli zgodnie z art. 1019 Kodeksu cywilnego -jeżeli oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku zostało złożone pod wpływem błędu lub groźby, stosuje się przepisy o wadach oświadczenia woli z następującymi zmianami:


uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia powinno nastąpić przed sądem;
spadkobierca powinien jednocześnie oświadczyć, czy i jak spadek przyjmuje, czy też go odrzuca.


Spadkobierca, który pod wpływem błędu lub groźby nie złożył żadnego oświadczenia w terminie, może w powyższy sposób uchylić się od skutków prawnych niezachowania terminu.
Poza powyższymi przypadkami oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku może być dotknięte bezwzględną nieważnością na podstawie art. 82 Kodeksu cywilnego. oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku złożone przez osobę, która znajdowała się w stanie wyłączającym świadome albo swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli jest bezwzględnie nieważne.
2014-02-07 14:55:22 176.108.132.* | mirek904
Otrzymałem darowinę od mojego ojca-działkę pod budowę zapisana aktem notarialnym na mnie i moje dziecko i bez żadnych obciążeń,ojciec żyje jednak wiem że ma swoje zadłużenia w bankach czy po śmierci ojca muszę spłacac kredyty ojca??
2014-02-07 15:50:09 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Dla samej zasady (opisanej w artykule przewodnim do wątku) dziedziczenia, a co za tym idzie spłaty długów zmarłego spadkodawcy, wcześniejsza od niego darowizna NIE ma znaczenia.
Tak samo wchodzi w grę zrzeczenie się dziedziczenia za życia ojca oraz odrzucenia spadku lub jego przyjęcia z dobrodziejstwem inwentarza po jego śmierci.

Natomiast niezależnie od powyższego wierzyciel ojca może dochodzić uznania darowizny za nieważną lub spłaty na zasadzie "skargi pualiańskiej" z art. 527 do 534 KC:

http://prawo.money.pl/kodeks/cywilny/tytul-x-ochrona-wierzyciela-w-razie-niewyplacalnosci-dluznika

a sam ojciec ponieść odpowiedzialność z art. 300 KK,jeśli jego zadłużenie jest na tyle duże, że grozi mu niewypłacalność/upadłość.