Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Cofnięcie warunków przyłączenia do sieci energetycznej

0
Podziel się:

Odmowa przyłączenia do sieci może być spowodowana brakiem technicznych oraz ekonomicznych warunków przyłączenia do sieci.

Cofnięcie warunków przyłączenia do sieci energetycznej

*Zagadnienie to jest szczególnie ważne dla przedsiębiorstw realizujących inwestycje oraz deweloperów. *

Może się bowiem okazać, iż po wybudowaniu zakładu produkcyjnego lub osiedla mieszkaniowego (lub jednego z jego etapów) przedsiębiorstwo energetyczne cofnie wydane przez siebie warunki przyłączenia do sieci energetycznej i odmówi wydania nowych, co uniemożliwi zawarcie umowy o przyłączenie do sieci. W takim wypadku inwestor nie ma możliwości oddania budynku do użytkowania ponieważ budynek nie jest podłączony do mediów. Z mniejszym problemem będziemy mieli do czynienia, gdy przedsiębiorstwo energetyczne jedynie modyfikuje warunki przyłączenia. Wówczas inwestor będzie zobowiązany do dostosowania się do nowych warunków, nierzadko jednak bardzo kosztownych.

Czy można odmówić przyłączenia do sieci?

Zgodnie z ustawą prawo energetyczne z dnia 10 kwietnia 1997 (DZ.U. 06.89.625) odmowa przyłączenia do sieci może być spowodowana, co do zasady, tylko dwoma przesłankami, tj.: brak technicznych oraz ekonomicznych warunków przyłączenia do sieci.
Brak warunków technicznych odnosi się np. do sytuacji gdy linie energetyczne są
[

]( http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/slup;energetyczny;na;dzialce;bez;zgody;wlasciela,51,0,249651.html )Słup energetyczny na działce- kiedy może być problemem?
przestarzałe i nie są w stanie dostarczyć wystarczającej ilości energii lub przebiegają w znacznym oddaleniu od inwestycji. W takich wypadkach przedsiębiorstwo energetyczne powinno, zgodnie z prawem, wybudować nowe linie energetyczne lub zwiększyć moce przesyłowe już istniejących. Dostarczenie energii elektrycznej jest usługą powszechną do której każdy ma prawo, dlatego jeżeli w określonym miejscu pojawia się popyt na energię elektryczną przedsiębiorstwo energetyczne ma obowiązek ją dostarczyć. Nie oznacza to jednak, że obowiązek ten jest nieograniczony, jeżeli ktoś bowiem wybuduje dom w środku lasu, kilkanaście kilometrów od najbliższej linii energetycznej musi liczyć się z odmową, która w tym wypadku wydaje się być uzasadniona.

Przyłączenie nowych lokalizacji do sieci wiąże się z poniesieniem wydatków ekonomicznych. Zakłady energetyczne, których infrastruktura jest najczęściej mocno przestarzała, nie są bowiem w stanie zapewnić budowy nowych linii, a także zadawalającej poprawy już istniejącej, z powodów czysto ekonomicznych. Żadne bowiem przedsiębiorstwo prywatne czy też państwowe nie ma środków na unowocześnienie linii przesyłowych na terenie całego kraju.

Konsekwencje cofnięcia warunków przyłączenia

Przedsiębiorstwo energetyczne, wobec wystąpienia przesłanek o których mowa powyżej, może wydać warunki przyłączenia sieci, a następnie je cofnąć jeżeli stwierdzi, że nie jest w stanie zapewnić dostarczenia tej energii. Może to być spowodowane problemami finansowymi lub innymi przeszkodami np. nie wybudowaniem nowych linii energetycznych lub niezwolnieniem mocy przesyłowych przez inne zakłady.

W takim wypadku, przedsiębiorstwo energetyczne cofnie wydane warunki przyłączenia, bez których nie jest możliwe podpisanie umowy o przyłączenie do sieci. Prawo nie precyzuje dokładnie co inwestor może w takiej sytuacji zrobić. Przedsiębiorstwo energetyczne ma jednak obowiązek każdorazowo, zawiadomić Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki o odmowie przyłączenia do sieci oraz podać uzasadnienie. Prezes Urzędu może orzec zawarcie umowy jeżeli dojdzie do przekonania, że odmowa była nieuzasadniona. Jednakże ten nadzór często zawodzi ponieważ Urząd bazuje na dokumentacji i uzasadnieniu dostarczonym przez przedsiębiorstwo energetyczne.

Inwestor może dochodzić roszczeń odszkodowawczych za poniesione straty na drodze cywilnej. Sytuacja taka będzie miała miejsce gdy wskutek, między innymi, bezpodstawnego cofnięcia warunków przyłączenia inwestor poniesie szkodę. Niestety nie zmieni to jego sytuacji, w której dysponuje inwestycją niepodłączoną do energii elektrycznej i której nadal nie może ukończyć lub oddać do użytkowania. W tym wypadku należy jak najszybciej przedsięwziąć odpowiednie kroki mające na celu minimalizację szkód i uzyskanie nowych warunków przyłączenia.

Podsumowanie

Odmowa przyłączenia lub cofnięcie warunków przyłączenia do sieci może pokrzyżować plany i spowodować duże szkody po stronie inwestorów. Ważnym jest zapewnienie sobie obsługi prawnej, technicznej która pozwoli na zminimalizowanie lub wykluczenie skutków takich nieprzewidywalnych sytuacji.

Autor jest prawnikiem z Kancelarii BSO Prawo & Podatki we Wrocławiu

prawo
wiadmości
okiem eksperta
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)