Na skróty

Money.plPrawoAktualnościOkiem eksperta

Zwolnienie dyscyplinarne - pracodawco zastanów się!

2008-07-21 13:33
Zwolnienie dyscyplinarne - pracodawco zastanów się!
1/2

Rozwiązanie umowy z winy pracownika jest nadzwyczajnym trybem rozwiązania umowy o pracę. Pracodawcy powinni go stosować tylko w szczególnych okolicznościach i z dużą ostrożnością.

Przyczyny rozwiązania umowy o pracę z winy pracownika

Umowa o pracę może zostać rozwiązana bez wypowiedzenia z winy pracownika w trzech sytuacjach. Są nimi: ciężkie naruszenie przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych, popełnienie przez pracownika w czasie trwania umowy o pracę przestępstwa, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie go oraz zawiniona utrata uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym przez pracownika stanowisku.

Aby móc zakwalifikować zachowania pracownika, jako ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych konieczne jest, aby naruszenie było zawinione a przynajmniej, aby zachowanie pracownika cechowało rażące niedbalstwo.

Przykładami ciężkiego naruszenia obowiązków, które zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego uzasadniają zastosowanie wobec pracownika zwolnienia dyscyplinarnego są m.in. spożywanie alkoholu w miejscu pracy, stawienie się w stanie nietrzeźwości w pracy, nieusprawiedliwiona nieobecność pracownika, zakłócanie spokoju i porządku w miejscu pracy, lekceważące i aroganckie wypowiedzi wobec pełnomocnika pracodawcy, bezpodstawna odmowa wykonania polecenia pracodawcy dotyczącego pracy, samowolne zabranie dokumentów należących do pracodawcy czy naruszanie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy przez pracownika odpowiedzialnego za ich przestrzeganie.

Podana lista jest jedynie przykładowa i nie wyczerpuje ona wszystkich sytuacji, w których tryb zwolnienia dyscyplinarnego jest uzasadniony. Ponadto pracodawcy powinni pamiętać, że każdy przypadek muszą analizować w sposób indywidualny.

Na przykład, nie każda nieusprawiedliwiona nieobecność musi w rezultacie uzasadniać zwolnienie dyscyplinarne. Jeżeli bowiem pracownik był nieobecny w pracy i nie dostarczył na czas zwolnienia lekarskiego, naruszając zasady usprawiedliwiania nieobecności w pracy to zazwyczaj nie stanowi to podstawy do zwolnienia dyscyplinarnego.

ZOBACZ TAKŻE:

Pracodawca podejmując decyzję o zwolnieniu dyscyplinarnym, nie musi brać pod uwagę przebiegu dotychczasowego zatrudnienia. Decyzje o zasadności zastosowania tego trybu będzie uzasadniać jednostkowy czyn pracownika. Oznacza to, że jeżeli pracownik ciężko naruszy swoje obowiązki ze swojej winy, pracodawca może go zwolnić dyscyplinarnie nawet, jeżeli wcześniejsze zachowanie pracownika było prawidłowe.

Kolejną sytuacją, w której można zastosować tryb zwolnienia dyscyplinarnego jest popełnienie przez pracownika przestępstwa w trakcie trwania umowy o pracę. Przestępstwo musi być oczywiste lub osądzone prawomocnym wyrokiem sądowym oraz uniemożliwiać dalsze zatrudnianie pracownika. Ponieważ ocena oczywistości przestępstwa jest pozostawiona pracodawcy, należy stosować tę przesłankę z wyjątkową ostrożnością. Sąd Najwyższy uznał bowiem, że nawet zastosowanie wobec pracownika aresztu tymczasowego nie przesądza o tym, że popełnienie przestępstwa jest oczywiste.

Ostatnią przyczyną zwolnienia dyscyplinarnego jest zawiniona utrata uprawnień koniecznych do wykonywania pracy. Oczywiście najczęstszym przykładem będzie tu zawiniona utrata prawo jazdy przez kierowcę zawodowego.




Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl


2014-03-27 20:41:37 91.94.213.* | justyna422
Re: Zwolnienie dyscyplinarne - pracodawco zastanów się! [1]
witam, zwolniłam się z pracy z dnia na dzień. prawdopodobnie będzie dyscyplinarka. tydzień po tym zwolnieniu dowiedziałam się że jestem w ciąży. co teraz mam zrobić? czy pracodawca cofnie zwolnienie i będzie płacił?
2014-03-28 13:07:55 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Co znaczy "zwolniłam się" ? Z opisu wynika, że porzuciła Pani pracę. Czy też jednak złożyła Pani normalne wypowiedzenie ?

Co do zasady zwolnienie dyscyplinarne pracownicy w ciąży wymaga zgody organizacji związkowej u pracodawcy. Jeśli takowej nie ma- może zwolnić co wynika z Uchwały SN z dnia 18 marca 2008 r. (sygn. akt II PZP 2/08)
2014-02-15 13:24:56 46.169.74.* | sara12345678
Na okresie wypowiedzenia dowiedzialam sie ze jetem w ciazy. Czy to cos zmienia?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
2014-02-17 10:54:01 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Wątek jest o zwolnieniu dyscyplinarnym, a więc bez wypowiedzenia.

Przy wypowiedzeniu umowy o pracę- pracownica ciężarna korzysta z ochrony stosunku pracy z art. 177. Czyli wypowiedzenie musi być wycofane przez pracodawcę, chyba że to umowa próbna zawarta na nie dłużej niż 1 miesiąc.

Nie dotyczy to upadłości/likwidacji pracodawcy.

Oczywiście mówimy o wypowiedzeniu złożonym przez pracodawcę.
2014-02-08 12:48:37 77.114.1.* | sara12345678
Z dniem dzisiejszym dostalam wypowiedzenie. Powod jaki uslyszalam to nie wydanie paragonu choc kazda ze stron wie ze to byl ttlko pretekst. Na wpowiedzeniu mam date 3.01 natomiast podpisalam z data 08.01. Czy jest szansa bym przez okres dwutygodniowy mogla na czyms zyzkac? Przez dwa tygodnie jestem na urlopie tak jak jest napisane na wypowiedzeniu. Prosze o pomo i porade
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
2014-02-10 10:55:52 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Nie bardzo rozumie co zyskać. Skoro dwutygodniowe to rozumiem, że umowa terminowa, więc powodu wypowiedzenia się nie podaje. Więc nie ma podstaw się od niego odwoływać.

Niezależnie od biegu wypowiedzenia służy Pani nadal owa możliwość dania pracodawcy dyscyplinarki z powodu naruszenia jego obowiązków w związku z akceptowaniem mobbingu o której pisałem wcześniej. Od której pewnie się odwoła. Jeśli jednak sąd pracy nie podważy jej zasadności uzyskałaby Pani odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za dwa tygodnie. Ze względów emocjonalnych - nie wiem czy warto.
2014-02-05 12:19:32 78.8.91.* | sara12345678
Serdecznie dziekuje. Wyczerpujaca odpowiedz! Dam znac jak potoczyly sie sprawy!
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
2014-02-04 19:33:18 78.133.191.* | sara12345678
Witam.. Od 8 miesiecy pracuje w sklepie kosmetycznym. Z poczatku atmosfera byla rewelacyjna, lec z czasem wszystko przewrocilo sie do gory nogami. Problem polega w moich "kolezankach". Czuje sie przez nie mobingowana, brak relacji nie informowanie mnie o waznych sprawach dot.firmy, wysmiewanie sie, oskarzanie mnie o kradzieze, zwroty typu "zamknij ryj" "mam ciebie dosc" "mam nadzieje ze niedlugo juz ciebie tu nie bedzie" wlewanie mi szamponu do kubka i wszelkiego rodzaju docinki. Kierownik regionalny bym o tym informowany i jedynie co powiedziala to ze zwolni caly zespol jak sytuacja sie nie poprawi. Jestwm Dobrym pracownikem osiagam rewelacyjne wyniki sprzedazy. Niestety ostatnim incydentem bylo nie wydanie paragonu przez co dostalam notatke i potracenie z premii uznaniowej. Prosze o pomoc boje sie ze przez dziewczyny strace prace a tego bym nie chciala. tez praca w takiej atmosferze jest nie do zniesienia .moje zdrowie na tym bardzo pod upadlo.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
2014-02-05 10:10:59 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Niewydanie paragonu to poważna sprawa- ze względów podatkowych- przy kwotach w takim sklepie- wykroczenie karno-skarbowe. Należy mieć nadzieję, że skoro do zwolnienia nie doszło z tego powodu- to już nie dojdzie, ale pracodawca ma na to miesiąc od zajścia. Co ważne- niezależnie od tego, że ukarał porządkowo- bo w rozumieniu KP dyscyplinarka nie jest karą.

Natomiast zdecydowanie jako pracodawca ma obowiązek przeciwdziałać mobbingowi- z art. 94'3. Nieważne, że stroną dokonującą są inni pracownicy, a nie zwierzchnicy.

Gdyby zwolniła się Pani z tego powodu- służyłoby Pani roszczenie o odszkodowanie od pracodawcy m.in. za rozstrój zdrowia, straty 'moralne'.
Z kolei posiadanie wiedzy o mobbingu przez pracodawcę i niepodejmowanie kroków by jemu przeciwdziałać- jako naruszenie jego obowiązków- daje podstawę do dania pracodawcy 'dyscyplinarki' z art. 55, par. 1'1 (tj. rozwiązania bez wypowiedzenia) z prawem do odszkodowania w wysokości równej wynagrodzeniu za okres wypowiedzenia jaki by obowiązywał Panią przy zwykłym zwolnieniu.

Jest to też kwestia dla PIP.
Tyle teoria. Co w praktyce- zależy w ogóle od klimatu w pracy/ postępowania pracodawcy. Tj. np. tego, czy zawiadomiony oficjalnie, na piśmie- przejmie się swoimi obowiązkami i zacznie działać, czy to zlekceważy. Innymi słowy czy da się po dobroci- czy środkami prawnymi (PIP, sąd pracy).
2014-01-27 20:19:26 5.226.68.* | anahi83
Witam, mam problem. jestem samotna matka i wychowuje coreczke 5 letnia, ostatnio byla taka sytuacja ze zachorowala i nie mialam jej z kim zostawic, musialam wziasc L-4 na dziecko. Zadzwonilam do szefowej i uprzedzilam o zaistnialej sytuacji, niby wszystko ok, ale po paru dniach zaszlam do pracy zeby wypisac urlop ( 1 dniowy wynikajacy z grafiku) kierownik zmiany zapytal do kiedy mam umowe, bo pani Kierownik chce mnie zwolnic przez to, iz wzielam zwolnienie. Dodam, ze zdarzylo mi sie to pierwszy raz. Czy ktos mi pomoze bo nie wiem co mam robic :(
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
2014-01-28 12:01:30 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Zdumiewające, że takie zachowanie wykazuje kierownik KOBIETA.
Zachowanie takie jest nieprawne- nie można grozić pracownikowi zwolnieniem tylko dlatego, że skorzystał ze swoich uprawnień wynikających czy to z Kodeksu Pracy czy to z ubezpieczenia chorobowego.
Zatem- jeśli zostanie Pani zwolniona dyscyplinarnie z tego powodu- będzie to zwolnienie nieprawne, przy odwołaniu do sądu pracy- za takowe zdecydowanie uznane.
Jeśli dostanie Pani wypowiedzenie- to w przypadku umowy na czas nieokreślony musi być podany powód i musi być ona prawdziwy. Znów w przedstawionych okolicznościach powód jest śmieszny i niewystarczający. Tylko w przypadku umowy na czas określony powodu się nie podaje.

Zwracam uwagę, że zwolnienia na dziecko w tym wieku może mieć Pani ...60 dni w roku kalendarzowym- co wynika z art. 33 ustawy zasiłkowej.
Poza tym, ma Pani prawo do DWU dni- z zachowaniem wynagrodzenia - z art. 188 KP- czyli bez zwolnienia lekarskiego- w ciągu roku kalendarzowego.

Trudno więc mówić o jakimkolwiek nadużywaniu swoich uprawnień.
2013-12-14 09:34:45 78.88.52.* | maja28
Re: Zwolnienie dyscyplinarne - pracodawco zastanów się! [1]
witam, otrzymałam naganę od pracodawcy za niedotrzymanie porządku pracy przy weryfikacji klienta, nie zgadzam się z nią i chciała bym się odwołać u pracodawcy, ale się boję że skończy się to dyscyplinarką, czy pracodawca może mnie najpierw ukarać nadaną, a potem zwolnić za to przewinienie?
2013-12-15 23:05:56 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Tak, może. Nagana jest karą porządkową, zwolnienie dyscyplinarne ma inny charakter, więc nie ma tu zastosowania regulacja o zakazie dwukrotnego ukarania za to samo.

O ile oczywiście z charakteru Pani pracy i potencjalnych skutków braku takiej weryfikacji wynika, że jest on ciężkim naruszeniem obowiązków pracowniczych.
2013-12-06 10:18:27 77.254.187.* | marycha868
Re: Zwolnienie dyscyplinarne - pracodawco zastanów się! [1]
Witam. Jestem zawodowym kierowcą i mam problem. Skręciłem rękę i na izbie przyjęć ortopeda stwierdził to skręcenie i dał mi usztywnienie na 5 dni ( na okres usztywnienia byłem na L4 ). Po ściągnięciu usztywnienia ręka dalej mnie bolała więc internista stwierdził bolesność ręki i dał kolejne L4 na tydzień i skierowanie do ortopedy na kontrole. Udałem się do specjalnisty, który potwierdził bolesność i wysłam mnie na 10 zabiegów rechabilitacyjnych i skierował na kolejne 2 tygodnie L4 ( stwierdził że zabiegi trzeba wykonać a ręka przez ten czas musi odpocząć i nie mogę z taką ręką pracować jako kierowca kat. C. Łącznie zwolnienia lekarskiego miałem na 4 tygodnie. Pracodawca wysłał donos do ZUS-u że nieprawidłowo wykorzystuję L4, i że jest PRAWDOPODOBIEŃSTWO, ŻE SAM SOBIE JE WYSTAWIAM BĄDŹ TEŻ DOSTAJĘ TE L4 PO ZNAJOMOŚCI. Wstawiłem się w ZUS-ie i lekarz orzecznik stwierdził, że wszystko jest legalne, swoją sytuację mam podpartą dokumentacją medyczną ( karta przyjeć z Izby przyjęć, skierowanie na zabiegi z terminami już tych zabiegów wykonanych a było ich 7 na 10 ). Po byle jakim przebadaniu przez lekarza orzecznika ( bo 2 razy tylko dotknął ręki ) stwierdził, że mogę wrócić do pracy, że mój stan zdrowia się poprawił ( co fakt bo po zabiegach ręka bolała coraz mniej ale jednak jeszcze trochę bolała ). Powiedział że odpisze do zakładu pracy, że moje zwolnienia są legalne i podparte dokumentacją ale po przebadaniu stwierdza, że już mogę wrócić do pracy. Dostałem druk w którym była informacja że skraca moje zwolnienie lekarskie o 3 dni. Z tym zaświadczeniem zwróciłem się do kadr w pracy na drugi dzień, ale wręczono mi zwolnienie dyscyplinarne za ciężkie naruszenie przepisów w związku ze złym wykorzystywaniem urlopu chorobowego (na podstawie mojego przywrócenia do pracy, a nie na podstawie odpowiedzi z ZUS-u bo pracodawca takiej odpowiedzi jeszcze nie dostał. Ja się tylko dostosowywałem do zaleceń lekarzy a wszystkie moje zwolnienia były uzasadnione. Czy w związku z tym mam szanse w Sądzie Pracy i czy w takim przypadku należy mi się wypowiedzenie z winy pracodawcy i odprawa. Pracowałem w zakładzie od początku jego istnienia tj. 7 lat, nigdy nie dostałem żadnej nagannej ani upomnienia. Prosze o wsparcie, bo nie wiem co zrobić, czy mam szanse w Sądzie?
2013-12-06 10:57:41 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
Oczywiście- Pana 'dyscyplinarka' jest nieprawna, należy się odwołać do sądu pracy (wskazanego w jej treści) w ciągu 14 dni od jej otrzymania.

W pozwie musi Pan dokonać wyboru, czy żąda przywrócenia do pracy, czy odszkodowania.

Podstawa odwołania- nieprawdziwość powodu zwolnienia dyscyplinarnego, a więc bezprawność podstawy zwolneinia- art. 52, par.1, pkt. 1 KP


Odszkodowanie w Pana przypadku- jak rozumiem umowa na czas nieokreślony- to wynagrodzenie 3 miesięczne.

Uznanie przez sąd nieprawności zwolnienia i przyznanie odszkodowania jest równoznaczne również ze zmianą świadectwa pracy, na takie jak w przypadku zwolnienia za normalnym wypowiedzeniem złożonym przez pracodawcę- a więc bez negatywnych konsekwencji dla zasiłku dla bezrobotnych, czy przy rekrutacji do kolejnej pracy.
2013-10-01 16:58:22 rymach
Re: Zwolnienie dyscyplinarne - pracodawco zastanów się! [1]
Witam. Mam pytanie. Czy pracownikowi będącemu w okresie wypowiedzenia za porozumieniem stron ( w związku z przejściem na emeryturę ) można wręczyć zwolnienie dyscyplinarne ? Czy w związku z takim wypowiedzeniem pracownikowi przysługuje odprawa emerytalna?
2013-10-07 10:45:40 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Tak, mimo biegnącego już wypowiedzenia może być umowa rozwiązana w trybie dyscyplinarnym na zasadach identycznych, jak w czasie 'normalnej' pracy.
Jeśli jest ono prawne- tj. nie zostanie podważone skutecznie w sądzie pracy - wykluczy to prawo do odprawy emerytalnej.
2013-09-02 14:14:59 mlody790
Re: Zwolnienie dyscyplinarne - pracodawco zastanów się! [1]
Witam. Mam pytanie. Kilka dni temu kolezanka otworzyła koperte pani kierownik z paskiem dotyczacym wynagrodzenie.Po kilku dniach cała sprawa ujrzała swiatło dzienne.Czy grozi jej zwolnienie dyscyplinarne czy tylko naganna?
2013-09-02 17:38:06 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Naruszenie tajemnicy korespondencji ( a moim zdaniem z tym mamy tu przede wszystkim do czynienia ) jest przestępstwem z art. 267 Kodeksu Karnego.

By było podstawą zwolnienia dyscyplinarnego - nie musi być stwierdzone prawomocnym wyrokiem ( tu ścigane na wniosek kierowniczki ) bo ma cechy oczywistego. Do pracodawcy należy decyzja, czy ma ono charakter/ciężkość taką, że uniemożliwia to dalsze zatrudnienie koleżanki na swoim stanowisku. Inaczej więc sytuacja wygląda, gdy koleżanka weszła w posiadanie koperty przypadkowo, na co dzień pracuje w innym dziale jako prac. fizyczny, a inaczej, gdy pracuje z kierowniczką w jednym dziale albo np. jako sekretarka zarządu, i ma do czynienia np. z wysyłaniem poczty zarządu, gdzie zaufanie i dyskrecja są podstawą.

Podstawa- art. 52, par. 1, pkt. 2 KP:

http://prawo.money.pl/kodeks/pracy/dzial-drugi-stosunek-pracy/rozdzial-ii-umowa-o-prace/art-52
-1 spadek
2013-08-08 17:05:03 82.14.108.* | HuNaKaczychLapach
Witam. Mam takie pytanie. W pracy zostały mi przedstawione zarzuty ze "działam na niekorzyść firmy" maja dowód ze nie skasowalam za kanapkę-smieszne. To jest główny powód. Zostalam zawieszona zabrano mi klucze itd. Od poniedzialku nie bylam w pracy. Czekalam na ten list lecz go nie otrzymalam. Tyle wiem z pierwszego spotkania ze dyscyplinarne spotkanie ma sie odbyć w piątek, ale nikt mnie nie poinformował jak do tad o godzinie i miejscu. Co ja mam zrobic
2013-08-14 09:34:22 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Dziś już pewnie to nieaktualne- ale przy braku pisma zwalniającego czy innych oficjalnych i prawnych ruchów ze strony pracodawcy ( np. udzielenie kary porządkowej ) trudno robić cokolwiek w tej sprawie poza próbą wyjaśnienie tej sytuacji, tj. okoliczności, które sprawiły, że do owego nieskasowania doszło, bo jak rozumiem doszło, wyrażenia żalu, i uregulowania tej należności.

Samo zawieszenie jest stanem legalnym ale oczywiście z należnym wynagrodzeniem z art. 81 KP:

Zawieszenie nie jest bowiem karą.

http://prawo.money.pl/kodeks/pracy/dzial-trzeci-wynagrodzenie-za-prace-i-inne-swiadczenia/rozdzial-ia-wynagrodzenie-za-prace/art-81
2013-06-19 14:02:07 88.199.34.* | głupia
Re: Zwolnienie dyscyplinarne - pracodawco zastanów się! [1]
W trakcie urlopu za rok 2012 zostałam zwolniona dyscyplinarnie z pracy. Miałam do wykorzystania 26 dni urlopu za rok bieżący 2013. Mam pytanie : Czy firma zapłaci mi za ten urlop ?
2013-06-19 19:42:21 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
Tryb rozwiązania umowy jest bez wpływu na obowiązek pracodawcy rozliczenia się z pracownikiem z należnego urlopu wypoczynkowego, tyle że w przypadku zwolnienia dyscyplinarnego siłą rzeczy niemal zawsze pozostaje urlop nieudzielony, a więc obowiązek wypłaty ekwiwalentu za urlop z art. 171, par.1 KP.

Tyle, że w Pani przypadku za rok 2013 nie jest należne 26 dni, ale proporcjonalnie do liczby miesięcy zatrudnienia 13, bo rozumiem, że zwolnienie nastąpiło w czerwcu b.r. Natomiast dochodzą dni nieodebranego u. zaległego, bo przecież zwolnienie przerwało jego odbieranie.

Co do zasady ekwiwalent powinien był być wypłacony w dniu rozwiązania umowy, wypłata późniejsza rodzi prawo do dochodzenia odsetek za zwłokę. Tu zwłoka wynika pewnie z tego, że ekwiwalent zostanie wypłacony wraz z ostatnim wynagrodzeniem- w normalnym terminie- na początku lipca.
2013-06-18 15:40:42 88.199.34.* | głupia
Re: Zwolnienie dyscyplinarne - pracodawco zastanów się! [1]
W dniach od 29.06.2013 do 21.06.2013 miałam urlop wypoczynkowy. W trakcie urlopu spotkałam się z pracownikiem firmy konkurencyjnej, który zaproponował mi lepsze warunki pracy. Przedstawił ofertę pracy również dla moich podwładnych. Umówiłam się na spodkanie z wybranymi osobami aby przedstawić im ofertę firmy konkurencyjnej. Jedna z tych osób powiadomiła prezesa o zorganizowanym przeze mnie spotkaniu. Po przedstawieniu oferty ni z tąd ni owąd pojawił się prezes z dwoma osobami i wręczył mi dyscyplinarne zwolnienie z pracy w trybie natychmiastowym.( twierdząc że ma niezbite dowody iż działałam na szkodę firmy). Czy mam jakieś szanse w Sądzie Pracy ????
2013-06-18 17:00:19 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Szanse jakieś są zawsze, ale sama Pani już sobie odpowiedziała- dowody są niezbite działania na niekorzyść pracodawcy, czyli złamanie obowiązków pracownika m. in. z art. 100, par.2, pkt. 4 i 7 KP.

I żeby było jasne, chodzi o to, że pośredniczyła Pani w przedstawianiu oferty pracy u konkurencji. Samo pierwsze spotkanie podstawy zw. dyscyplinarnego by nie stanowiło. Dyskusyjnym jednak znów z punktu widzenia lojalności byłoby niepoinformowanie pracodawcy, o istnieniu takiej oferty dla większej grupy pracowników.

Pozostaje więc kwestia uchybień formalnych tj. uzasadnienie zw. dyscyplinarnego musi być w zawiadomieniu o zwolnieniu, musi być pouczenie o możliwości odwołania i wskazany odpowiedni sąd po temu.
2013-06-12 09:17:58 visitor
Re: Zwolnienie dyscyplinarne - pracodawco zastanów się! [3]
W dniu 10 czerwca 2013 r wróciłam do pracy po prawie 2 letniej nieobecności w pracy. W/w dnia wróciłam do pracy i otrzymałam od pracodawcy 2 opcje, albo zwalniam się sama, albo zwolni mnie dyscyplinarnie. Odmówiłam zwolnienia się samej i otrzymałam zwolnienie z art.52. W skrócie nakreślę moją historię. Zaszłam w ciążę w związku z obawą że nie donoszę lekarz wysłała mnie na zwolnienie lekarskie, które trwało do porodu. Po urodzeniu dziecka w styczniu 2012 byłam na uropie macierzyńskim + dodattkowym. Następnie poszłam na zaległy urlop wypoczynkowy, który wynosił 90 dni. W trakcie urlopu wypoczynkowego skręciłam staw skokowy i byłam na 6 miesięcznym zwolnieniu. W trakcie miałam rehabilitację 2 razy i byłam wzywana do ZUS na kontrolę w celu potwierdzenia mojej niezdolności do pracy. Po zakończeniu zwolnienia wykorzystałam zaległy urlop, który przerwałam zwolnieniem. Później dodatkowo wykorzystałam urlop za 2013 rok. Nie wiem czy postąpiłam dobrze, cZY powinnam lepiej sama się zwolnić. Wcześniej byłam dobrym pracownikiem, dlaczego miałam stracić 6 miesięcy czyli 3 miesiącze wypowiedzenia z wynagrodzeniem i 3 miesiące zasiłku, jeżeli na taki bym poszła. Powodem zwolnienia dyscypinarnego było nie wykonywanie poleceń, konflikty z pracownikami oraz to że udawałam ,że pracuje. W czasie mojej pracy od kwietnia 2009 roku do pójścia na zwolnienie lekarskie nie otrzymałam żadnej nagany, ani upomnienia. cZY W SĄDZIE WYGRAM? NIgdy w takiej sytuacji nie byłam. proszę o pomoc
2013-06-12 13:09:44 visitor
Dziękuję za tak szybką odpowiedź. Mam jeszcze pytanie. Zrobiłam jeden błąd nie podpisałam oświadczenia i nie wzięłam świadectwa pracy. Byłam w takim szoku, że nie wiedziałam co robię. On powiedział, że i tak to wyśle pocztą. Zrobiłam taki błąd.Przecież teraz mógłby mnie zwolnić za niewstawienie się do pracy. Ale mam zwolnienie lekarskie na dziecko, bo faktycznie mi zachorowała od 10.06.2013do 14.o6.2013. Jak mam odebrać teraz to oświadczenie i świadectwo pracy, żeby podać go do sądu. W inspekcji pracy mówili, że mogę bez tych informacji, uzasadniając że podam to w trakcie rozprawy. Co ze mnie za ofiara. Wczoraj dzwoniłam do nich do biura i chciałam się dowiedzieć, czy wysłali to najpierw ich szef był, nagle w dniu dzisiejszym jest niedostępny, jezeli chodzi o taką informację to nie jest upoważniona do udzielania takich informacji. Jak mam teraz postąpić zeby to otrzymać. Czy jechać z podaniem i świadkiem. Drugie pytanie jest takie dostawałam premie, podpisywałam odbiór pieniędzy, ale on na pewno nie odprowadzał podatku i dawał nam tzw.na czarno, do ręki.Jak to udowodnić, czy poruszać ten temat, Poza tym jak podpisywałam umowę o pracę nie otrzymałam do podpisania zakresu obowiązków, tylko że na umowie jest napisane załączniki: zakres obowiązków, uprawnień i odpowiedzialności, którą umowę podpisałam. Dziękuję z góry za pomoc.
2013-06-12 23:08:42 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
Świadectwo nie jest potrzebne do odwołania, poza tym po wygranej dla pracownika i tak pracodawca musi w ciągu 3 dni od uprawomocnienia orzeczenia sądu pracy świadectwo sprostować, tj. wydać nowe, w którym nie będzie już zawarta informacja o zwolnieniu dyscyplinarnym, ale o wypowiedzeniu przez pracodawcę- to ważne zwłaszcza dla kwestii zasiłku dla bezrobotnych, jeśli zwolniony rejestruje się w PUP.

Kwestie 'czarnych premii', czy nieprawidłowości przy podpisywaniu umowy o pracę moim zdaniem nie wpłyną na wyrok, a pod względem PIT i składek od tych premii jest Pani w sumie współwinną, bo na podstawie wypłat netto, PIT 11 i RMUA miała Pani/mogła mieć wiedzę- że nie były one odprowadzane...

Jak z tym oświadczeniem o zwolnieniu- nie otrzymała Pani, odmówiła przyjęcia, otrzymała, ale nie podpisała egzemplarza dla pracodawcy ?

Bo coś ta nieuchwytność pracodawcy może wskazywać, że się zreflektował. Zwracam uwagę, że na wycofanie zwolnienia musi uzyskać Pani zgodę.
2013-06-12 09:45:03 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
Należy się odwołać ( 14 dni ) do sądu pracy wskazanego w piśmie o zwolnieniu, bo nie ma podstaw takowego. Wskazane powody są nieprawdziwe, ich prawdziwość będzie musiał udowodnić pracodawca. Co więcej, nawet gdyby były prawdziwe to są przeterminowane- warunkiem jest to, by pracodawca miał o nich wiedzę najwyżej miesiąc prze dyscyplinarką.

W czasie usprawiedliwionej nieobecności (zwolnienie lekarskie, urlop) nie mogło dojść do 'udawania pracy, konfliktów z pracownikami'. Niewykonywanie poleceń- tylko jeśli pracodawca odwołał z u. wypoczynkowego, a Pani się w pracy mimo to nie pojawiła. Czego zdaje się nie było.

Z takim pracodawcą to jednak nie ma co chyba wnosić o przywrócenie do pracy, ale o odszkodowanie.
2013-05-06 10:34:00 83.21.50.* | dembi444
Re: Zwolnienie dyscyplinarne - pracodawco zastanów się! [1]
Potrzebuję porady ponieważ nie wiem co mam robić.Dnia 22 Kwietnia poszedłem po urlop okolicznościowy z powodu urodzenia się dziecka pracodawca zgodził się i dostałem 2 dni 22-23 kwietnia. Od dnia 24-26 kwietnia miałem opiekę nad małżonką.Dnia 29 poszedłem do pracy lecz nikogo nie było i brama była zamknięta dzwoniłem do kolegi który ze mną pracuje powiedział że mają wolne do 6 maja więc poszedłem do domu. Zadzwoniłem póżniej do pracodawcy a on powiedział że on pracuje i że go nie powiadomiłem kiedy wrócę ze zwolnienia i się rozłączył po czym póżniej nie odbierał odemnie telefonu. Dzisiaj 6 maja poszedłem rano do pracy i dostałem dyscyplinarne zwolnienie za nieobecność w pracy 29,30 i 2 maja.
2013-05-07 21:49:42 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Jak zawsze od zw. dyscyplinarnego można się odwołać w ciągu 14 dni do sądu pracy.

Kluczowe w Pana sprawie jest to, czy owego 29 kwietnia firma rzeczywiście nie pracowała, i co z przywołanymi kolejnymi dwoma dniami nieusprawiedliwionej nieobecności. Jeśli choć tylko 29 firma nie działała- dyscyplinarka jest nieprawna ze względów formalnych- nieobecność 29 nie może być jej podstawą.

W sądzie to pracodawca ma udowodnić zasadność zwolnienia/prawdziwość powodu.

Inna rzecz, że dość mało wiarygodne jest, że wolne na majówkę ustala się w ostatnim dniu. Grafik pracy jest przecież ustalany z wyprzedzeniem, pracodawca nie może z dnia na dzień zarządzić postoju w firmie bez uzasadnionych przyczyn. Pracownik po prostu nie musi mieć ochoty na świętowanie, może być gotów do pracy i w takiej sytuacji należne byłoby mu wynagrodzenie postojowe.

Do fałszowania ewidencji czasu pracy ( w przypadku innych pracowników ) pracodawca się nie posunie, jeśli rzeczywiście firma we wszystkie te dni nie pracowała.
To się jeszcze może przydać:

http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/dyscyplinarne;zwolnienie;z;pracy,28,0,229916.html
-1 spadek
2013-03-22 17:22:28 31.62.70.* | kkspoznanlech
Re: Zwolnienie dyscyplinarne - pracodawco zastanów się! [1]
Witam Sprawa wygląda następująco. Klient przychodzi do sklepu,płaci za zakupy ale nie odbiera reszty. Wychodzi i nie wraca. Kasjerka zabiera tą resztę, nie informując nikogo o tym fakcie. Następnego dnia, kierownik sklepu zaprasza ją na dywanik i pokazuje nagranie, gdzie widać ,że zamiast zdeponować pieniądze do kasy, zabiera je. Czy kierownik sklepu ma prawo zwolnić dyscyplinarnie pracownicę powołując się na art.52? Zaznaczę,że kasjerka nie została poinformowana, co ma w takich przypadkach robić. Z góry dziękuję za odpowiedź
2013-03-09 18:35:34 pracownik1122
Re: Zwolnienie dyscyplinarne - pracodawco zastanów się! [1]
Witam.Jestem pracownikiem jednej z dużych firm doradczych, należę do związków zawodowych. Od pół roku mamy nowego dyrektora, który wprowadza ogromną presję, dodam że za jego czasów "panowania" w różnych placówkach pozwalniało się bardzo wiele osób bo potrafi psychicznie zadręczyć człowieka w takim stopniu że czasami nie da się wytrzymać, na dodatek ostatnio zaczął nas straszyć zwolnieniem dyscyplinarnym tłumacząc to faktem iż uzyskał informacje że pracownicy używają niecenzuralnych słów (przekleństw) przy klientach. Czy za taki fakt pracodawca może zwolnić dyscyplinarnie a jeśli tak to czy musi mieć na to jakieś konkretne dowody? Czy ewentualny fakt mobbingu psychicznego może być tutaj sytuacją przemawiającą na korzyść pracownika?
2013-03-11 10:23:01 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
1. co do zasady mobbing pracodawcy jest kwestią niezależną od tego, czy zwolnienie dyscyplinarne jest prawne, czy nie- no chyba, że da się wykazać, że pracownik popełnił czyn będący podstawą zwolnienia dyscyplinarnego na skutek mobbingu właśnie.
2. dowody są pracodawcy potrzebne na ewentualne odwołanie pracownika od zwolnienia, które zresztą na ogół następuje gdy ma on poczucie braku winy.
3. pzrypominam o kwestii technicznej- tj. przed zwolnieniem członka ZZ wymagana jest opinia ZZ, a w przypadku działacza- tj. członka zarządu ZZ- zgoda ZZ.
2013-03-04 12:00:35 hypnosis
Re: Zwolnienie dyscyplinarne - pracodawco zastanów się! [1]
Witam.Jestem przedszkolanką.Zostałam zwolniona z pracy ponieważ nie zabrałam dziecka na dwór.Mimo moich próśb dziecko nie chciało się ubrać, uciekało i kopało mnie gdy chciałam mu pomóc w ubieraniu.Zostawiłam je pod opieka drugiej nauczycielki.Następnego dnia dyrektor wręczyła mi rozwiązanie umowy o pracę komentując, że w taki sposób nie karze sie dzieci, a ona ma prawo wybierać sobie pracownika.Nie zrobiłam tego specjalni, zamiast szarpać się z dzieckiem dzieckiem wybrałam drugie wyjście.Czy w tej sytuacji jest to powód do pozbawienia mnie pracy?
2013-03-04 12:12:05 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
Zdaniem pracodawcy jak widać tak. Liczyć będzie się zdanie sądu pracy, o ile złoży Pani odwołanie.

Na pierwszy rzut oka nie ma okoliczności rażącego naruszenia obowiązków pracowniczych, dziecko było zabezpieczone i nie ma mowy o karaniu go. Sytuacja wątpliwa nawet jako uzasadniająca karę porządkową....
-1 spadek
2012-11-25 11:26:09 83.4.215.* | aksyp8
Re: Zwolnienie dyscyplinarne - pracodawco zastanów się! [1]
czy pracodawca może zmnienić zwolnienie dyscyplinarne
2012-11-26 12:36:14 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
Zmienić w sensie- wycofać ?

Tak- bez zgody pracownika, jeśli decyzja ta dotrze do pracownika wcześniej lub jednocześnie wraz z informacją o zwolnieniu.
Jeśli dotarła później- potrzebna jest zgoda pracownika. Choćby dlatego, że woli w sądzie dla sportu od dyscyplinarki się odwoływać.

Podstawa- art. 61, par.1 KC
-2 spadek
2012-11-10 00:04:51 217.96.115.* | kobieta610
Re: Zwolnienie dyscyplinarne - pracodawco zastanów się! [1]
Chciałam zapytac, czy jeżeli pracownik został zatrzymany przez policje i odbywa kare pozbawienia wolnosci, gdzie wczesniej pracowadwca zostałmpoinformowany o tym, ze nie bedzie go w pracy, musi dostac dyscyplinarke?
2012-11-12 12:50:33 wiwan  [ Tysiącznik na forum ]
NIE musi dostać, ale może. Tak jak w każdym innym przypadku- dyscyplinarka to możliwość szybkiego pozbycia się pracownika, gdy zachodzą pewne okoliczności, a nie obowiązek.
Jeśli pracodawca ma fantazję może udzielić pracownikowi uwięzionemu bezpłatnego urlopu na 25 lat :-))
2012-10-04 11:40:15 martess
Re: Zwolnienie dyscyplinarne - pracodawco zastanów się! [0]
Witam.Przez swą własną nieuwagę popełniłam błąd,mianowicie wydrukowałam za dużo etykiet na towar,którego już nie było(zamiast rozmiaru 42 wydrukowałam 44). W akcie paniki tą etykiete wyrzuciłam bo przestraszyłam sie,ze może ktoś z brygadzistów to zauważyć.Etykiete jednak zostawiłam żeby w razie "wu"kiedyś się jeszcze przydała do danego rozmiaru.Moje pytanie brzmi jakich konsekwencji mogę się podziewać od pracodawcy?Ponadto u mnie w pracy jest cos takiego,ze dany towar musimy zamagazynować....są braki w magazynie io boję sie,ze moge być oskarżona nie daj Boze o kradzież....choć jej niedokonałam....Bardzo prosze o jak najszybszą odpowiedź
2012-01-24 02:14:26 31.61.88.* | ty
Re: Zwolnienie dyscyplinarne - pracodawco zastanów się! [1]
Fajne komentarze. A ja powiem coś od siebie jako pracodawca. Pracownicę złapano kilkakrotnie na kradzieży, notoryczne spóźnienia a ostatnio także oszustwa na kasie fiskalnej. Dostała upomnienie - potem naganę - co mam jeszcze zrobić żeby poprawiła swoje zachowanie???? Kiedy mogę ją wywalić bo cierpliwości już brak... Ludzie - złodziejstwo to w tym kraju plaga - nie wiadomo jak się bronić. Monitoring - wyrok sądu? To jakiś żart. Pół życia spędziłbym gdybym każdemu złodziejowi musiał sądownie udowodnić winę a kilku już wywaliłem. Miałem nagrania i dowody a złodziej jak go złapiesz za rękę i tak zawsze powie "to nie moja ręka!"
2012-01-24 11:36:13 szklarek  [ Tysiącznik na forum ]
Jak to kiedy- najpóźniej miesiąc od ostatniej kradzieży. Nie demonizujmy odsetka cwanych pracowników, którzy za dyscyplinarkę pociągną pracodawcę przed sąd.
Więc..to niech zwolniona sądownie udowodni, że rozwiązanie umowy było nieprawne.

Jeśli ma Pan obawy i awersję do sądów- po prostu tę umowę wypowiedzieć ze wszystkich ww powodów oraz "utraty zaufania do pracownicy w stopniu uniemożliwiającym dalszą współpracę".
Wypowiedzenie jest trudniej podważyć, szanse na spotkanie w sądzie jeszcze mniejsze.
-4 spadek
2009-08-31 13:05:23 93.176.228.* | Student prawa pracy
Re: Zwolnienie dyscyplinarne - pracodawco zastanów się! [0]
Autor artykułu zapomniał dodać że zwolnienie dyscyplinarne dotyczy tylko i wyłącznie pracowników mianowanych czyli pracowników samorządowych.
2008-08-19 12:41:40 qwas61
Re: Zwolnienie dyscyplinarne - pracodawco zastanów się! [0]
Brednie. Kolejna prawniczka , która nie odróżnia "podstawowych obowiązków" od "obowiązków".
2008-08-12 22:01:41 85.222.86.* | bezrobotny
Re: Zwolnienie dyscyplinarne - pracodawco zastanów się! [2]
tak tak pracodawco carrfour arkadia zastanów się nim kogoś zwolnisz dyscyplinarnie !!!!!!!!!!!!!
2008-08-12 22:14:43 85.222.86.* | carrefour
W takim molochu zawsze można znaleźć pretekst, sumienny i prawy człowiek do wykonywania czarnej roboty lub na bruk. Szkoda słów.
2010-06-18 19:44:47 178.182.100.* | niuska
wiem cos o tym ja robilam w biedronce tam to dopiero jest zapieprz 2 kasjerow i jeden kierownik na zmianie to wszystko i zdnia na dzien zostaje sie zwolnionym tak im jest na reke.czekam na porady
2008-07-25 12:15:05 62.61.58.* | Das Boot
Kłamstwo...Sąd nigdy nie zbada sprawy i olewa człowieka sikiem prostym! [1]
Te artykuły to kłamstwo i manipulacja, oszustwo i delirowanie na temat, który w tym kraju w ogóle nie istnieje...tak jak nie istnieje Sąd, który wydaje "sprawiedliwe" wyroki. Jak ktoś chce po bezprawie i "nie" sprawiedliwość do Sądu to niech do niego idzie. Obecna sytuacja jest taka, iż najlepiej samemu teraz wymierzyć sprawiedliwość. Sądy trwają celowo latami ( nie normalnie.... przez trzy miesiące) Zgłaszam postulat na miarę tych czasów "Zlikiwdować najbardziej skorumpowana instytucję, amoralną i nieetyczną organizację w tym Państwie".
2008-08-02 22:20:52 83.6.170.* | Jurysta
Całkowitą rację przyznaję ocenie "sprawiedliwych" wyroków sądów. Przykladem są niektóre wyroki Sądu Rejonowego w Grójcu. Posiadam akta spraw, w których wyroki sa szokujace. Jeśli bym musiał teraz korzystać z "grójeckiej Temidy" , to bez wątpienia sprawiedliwość powierzylbym jakiejkolwiek mafii przestępczej, bowiem ta zagwarantowałaby sprawiedliwość.
2008-07-22 22:56:52 83.19.29.* | bez koryta
Re: Zwolnienie dyscyplinarne - pracodawco zastanów się! [0]
przepisy robia sobie koryciarze aby dobrze im koryto obslugiwac....bez gadania i na
kazde zawolanie. teraz to nawet o 25h wiecej. szoooookkkkkk
2008-07-22 22:43:50 83.19.29.* | art 52
Re: Zwolnienie dyscyplinarne - pracodawco zastanów się! [0]
Pracodawca może wszystko. niepłaci pieniedzy na czas lub placi w ratach, na lewo, itd. i co mu zrobisz? ja sie postawilem w pracy 21 lipca to 22 mialem dyscyplinarke. pojechalem do pip i uslyszalem ze moglem dac wypowiedzenie zaporozumieniem stron i poszukac innej pracy. a teraz to sam sobie tak zrobilem to mam. szedlem w zaparte ze podaje do sadu to laske mi zrobili ze zmieni mi artykul zwolnienia. ale pieniedzy tych na czarno nie dostane bo sie postawilem, to albo to. a pracodawca ma mnie gdzies bo nawet zaplaci 5000zl kary bo stac go na to i bedzie mial mnie gdzies i moje zalea ja bede mial nasrane w papierach. polsko obudz sie, spusc nogi i w**** kopa z galopa w tych oslow przy korycie bo padniesz jak pet "mocny" na budowie w UK.
2008-07-22 19:46:51 83.8.173.* | J.T.
Re: Zwolnienie dyscyplinarne - pracodawco zastanów się! [7]
Ciekawa stworzyła sie równowaga między pracodawcą a pracownik.
Pracodawca ma się bać zwolnić pracownika nawet jak zawala swoje obowiązki. A pracownik w obecnych czasach z dnia na dzień nie przyjdzie do pracy i nic mu nie można zrobić !!!! Bo co mu zaszkodzi zwolnienie dyscyplinarne-on go w następnym miejscu pracy w ogóle nie przedstawi !!!
2010-06-18 19:35:40 178.182.100.* | niuska
ja caly czas charowalam na biedronke a przez jeden incydent zostalam zwolniona dyscyplinarnie czy to normalne przeciez my \jestesmy tylko ludzmi
2008-07-25 07:53:07 83.18.84.* | anakadrowa
racja...pracownik popije...udaje chorego...l-4 nie dociera do firmy...kłamie ...a gdy otrzyma art.52 to wtedy odgraża sie sądem pracy.... o swoich obowiązkach zapomniał... a pracodawca ma same koszty...
-4 spadek
2008-07-23 18:23:18 staple
Pracodawco. bez względu na twój pogląd i osobiste dążenia pracownik jest fundamentem twojej bytności . Kodeks pracy jest w zdecydowanej większości na korzyśc pracodawcy i to pracownicy , średnia klasa społeczna (jak do tej pory ) musi to zmienić . Zmiana musi być radykalna Jedna umowa o pracę na czas określony max . 6 tygodni ,żeby pracodawca mógł sie zorientować o umiejętnościach i wiedzy pracownika do wykonywania umówionej pracy - zawodu. Po sześciu tygodniach bezwględnie umowa na czas nieokreślony i bez prawa rozwiązania jej bez wypowiedzenia lub z wypowiedzeniem , nawet po odbyciu kary więzienia za przestępstwo dokonane poza pracodawcy zakładem albo u pracodawcy - z jednym tylko wyjątkiem - jeżeli dopuścił się pracownik pobicia pracodawcy w wyniku swej agresywności , innego pracownika albo osoby zarządzającej w imieniu pracodawcy (bezpośredniego przełożonego) - wtedy rozwiązanie dyscyplinarne - natychmiastowe. Jeżeli pracodawca albo pracownik zarządzający w imieniu pracodawcy pobił by pracownika ze skutkiem powyzej 7 dni zwolnienia lekarskiego , na wniosek pracownika pracodawca wypłaca mu odszkodowanie równe jego dwukrotnemu wynagrodzeniu za cały czas niezdolności do pracy tj. wg KP max. 9 miesiecy . a po tym fakcie dożywotnią rentę , jeżeli kalectwo z tego tytułu jest trwałe . Za przestępstwo ewentualnej kradzieży mienia pracodawcy , do którego uczciwe doszedł , nie wolno zwalniać pracownika tylko odebrać mu wartość skradzionego mienia stopniowo z wynagrodzenia albo odebrać fizycznie - oczywiście po udowodnieniu przed sądem , a jak ubliża pracodawcy albo innemu pracownikowi zwrócić się do sądu o zadośćuczynienie , które powinno być ściśle określone w przepisach K C a nie wg uznania sądu . Jak się komuś dany pracownik później nie podoba , to niech sobie zlikwiduje firmę i rozstanie się z częścią niechcianych pracowników . Jak do tej pory to cwaniaczki wylobbowali sobie w parlamencie korzystne prawa dla siebie w prawie pracy . Natomiast pracownik za wypowiedzeniem max . miesięcznym , musi mieć prawo odejscia od pracodawcy kiedy tylko zechce . Z niewolnictwem i bandytyzmem trzeba skończyć jak najszybciej .
2012-07-30 21:55:12 95.49.94.* | prawa pola
niezły bumelant -ka to napisał
2008-07-28 14:31:55 193.71.194.* | gregorb
skad tys sie czleku urwal??? Jesli pracownik jest fundamentem "bytnosci" (hehehe) to przy takiej swiadomosci niech sam podejmie kroki by wrednego kapitaliste podstaw jego "bytnosci" pozbawic. Zwolnij sie i zostaw biedaka na lodzie. Dawno nie czytalem takiego steku bzdur, ale jednak przeczytalem. Prawo nie ureguluje wszystkiego, zawsze beda wredni pracodawcy i wredni pracownicy. Kolega staple (zszywacz??) chyba do tej grupy nalezy.
-1 spadek
2008-07-25 11:31:35 82.177.55.* | aru
No tak. I o firmie w takim przypadku zaczną decydować pracownicy a nie właściciel, mimo, że to on właśnie jest odpowiedzialny prawnie za całość.
"Natomiast pracownik za wypowiedzeniem max . miesięcznym ,
musi mieć prawo odejscia od pracodawcy kiedy tylko zechce."

A jak firma nie będzie miała zleceń i pieniędzy to kto zapłaci za taki socjal?
-2 spadek
2008-07-22 22:51:56 83.19.29.* | brawo ANY
jestes chyba pracodawca ktorego jakis pracownik podal do pip, us i takie karyci d*********** ze sie zesrales. pewnie na wszystkim zalowales lacznie na pensji oraz lapowki albo nigdy nie robiles jako zatrudniony u prywaciarza. a szczegolnie takiego na dorobku. wtedy to tylko mozesz pytac sie do ktorej pracujesz i ile mozesz porzyczyc swojemu pracodawcy kasy aby dal ci wyplate w terminie bo k.p. pisze ze kiedys musisz rzucil danine podwladnemu.
przepisy robia sobie koryciarze aby dobrze im koryto obslugiwac....bez gadania i na kazde zawolanie. teraz to nawet o 25h wiecej. szoooookkkkkk
2008-07-21 15:24:53 83.17.193.* | ..-ood4
Re: Zwolnienie dyscyplinarne - pracodawco zastanów się! [1]
no jest to DOKLANDE przepisanie kodeksu pracy - tak samo uczyli nas na studiach prawniczych. Wziac kodeks, dopisac po 3 zdania nudnego komentarza do kazdego artykułu, i juz mamy 4 strony tekstu. tak wlasnie uczą w polsce prawników. To samo jest na aplikacji - zero myslenia, zero praktywki, zero realnego zastosowania prawa, 2 kazusy to maks. Reszta to teoria. To samo w tym artyykule - BANAŁY ktore kazdy mzoe sobie sam w k.p przeczytac, droga pani prawniczko. Pozdrawiam, były prawnik (nie cierpię tego zawodu)
2008-07-22 20:17:28 83.22.50.* | boce
Nie jest tak jak myśli prawnik , który nie cierpi zawodu.
Zdobycie aplikacji i praktyka - to nie tylko kodeks , a zycie i myślenie, bo sama wiedza ksiązkowo-uczelniana nie wystarcza ,liczy sie praktyka, której brakuje.
Nie jest tak jak myśli prawnik , który nie cierpi zawodu.
Zdobycie aplikacji i praktyka - to nie tylko kodeks , a zycie i myślenie, bo sama wiedza ksiązkowo-uczelniana nie wystarcza ,liczy sie praktyka, której brakuje.
2008-07-21 14:47:08 teoretyk-praktyk  [ Portfel ]  [ Toddler giełdowy ]
Zwolnienie dyscyplinarne - pracodawco zastanów się! [2]
I dobra rada. Jak beda stosowac ja do dowolnego niewygodnego pracownika to kop w cztery ltery i zasuwaj nieugiety sam.
2011-05-16 10:07:44 79.184.245.* | noelle
Załóżcie firmy i wtedy się wypowiadajcie. W obozach pracy (molochach), to może i pracownik ma podstawy do narzekania, ale nie w małych firmach, gdzie pracownicy mają poczucie bezkarności, a pracodawcę głęboko w poważaniu. Trzeba utemperowac chamstwo pracowników, a dyscyplinarka co drugiemu się należy!
2011-07-13 22:40:57 82.146.248.* | jartek
Pracownik fundamentem jest tylko nie dość stabilnym. Zaplanowane wakacje - pracownicy na urlopach reszta w pracy - i nagle 2 przynosi L4. Trzeba było pożegnać się z wakacjami.
Najnowsze wiadomości
Podobne artykuły