Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Przełomowy wyrok w sprawie wysyłania PIT-a mailem

0
Podziel się:

Poznański sąd w odpowiedzi na skargę firmy e-file Sp. z o.o. orzekł, że pracodawca może przesyłać swoim pracownikom PIT-y przez internet.

Przełomowy wyrok w sprawie wysyłania PIT-a mailem
(Redbaron/Dreamstime.com)
bEIWBupx

Wyrok wydany przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu to prawdziwa rewolucja, ponieważ może znacznie przyspieszyć przekazanie druku PIT-11 podatnikowi przez przedsiębiorcę, który zatrudniał go na umowę o pracę, o dzieło lub zlecenie. Orzeczenie sądu jest prawomocne.

Skargę do sądu złożyła poznańska spółka e-file Sp. z o.o., zajmująca się tworzeniem aplikacji do komunikacji z urzędami, takich jak m.in. darmowy program e-pity do rozliczania deklaracji podatkowych. Firma zauważyła nieścisłość w polskim prawie

_ - __ Skoro pracodawca może wysłać elektronicznie deklarację PIT-40 do fiskusa, dlaczego jej odpowiednika - deklaracji PIT-11, którą ma obowiązek dostarczyć pracownikowi - nie może przesłać mailem? - _mówi Adam Mielcarski, prezes e-file. - _ Wyszliśmy z założenia, że umożliwienie dostarczania PIT-ów pracownikom drogą elektroniczną jest kwestią czasu i warto postarać się przyspieszyć ten moment - _dodaje Adam Mielcarski.

bEIWBupz

Jako argument spółka e-file podała, że według przepisów przekazanie zeznań rocznych pracownikowi powinno nastąpić w sposób niebudzący wątpliwości, że podatnik je otrzymał. Najczęściej stosowane pokwitowanie odbioru listu poleconego w sytuacji, gdy komunikacja elektroniczna staje się standardem, nie może być jedynym sposobem potwierdzenia odbioru. Istotą całej sprawy jest to, by pracownik przekazał adres e-mail, na który płatnik mógłby przesłać deklarację.

W rozstrzygnięciu w sprawie PIT-11 z 22 października 2010 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu uznał, że nie ma przeszkód, aby przekazanie deklaracji podatnikowi przez pracodawcę nastąpiło przy użyciu środków komunikacji elektronicznej.

Wyrok od dnia 16 grudnia 2010 r. jest prawomocny i potwierdza, że przesyłanie PIT-11 mailem jest zgodne z prawem.

_ [ ( http://static1.money.pl/i/h/221/t98013.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/polska;przed;trybunal;za;vat;biur;podrozy,100,0,761444.html) Polska przed Trybunał. Za VAT biur podróży - Na uzasadnienie mogą powoływać się polscy pracodawcy, jednak należy pamiętać, że na ten moment wyrok dotyczy spółki e-file, więc zanim nie nastąpią zmiany w polskim prawodawstwie, przedsiębiorcy chcąc mieć pewność właściwego stosowania prawa, powinni ubiegać się o indywidualną interpretację _ - mówi doradca podatkowy Sebastian Jankowiak reprezentujący spółkę e-file.

bEIWBupF

Z szacunków wynika zaś, że w Polsce liczba druków PIT-11 wystawianych przez pracodawców wynosi ponad 20 milionów. To znacząca liczba, dlatego orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego ma wielka wagę. Pracodawcy, którzy chcieliby wykorzystać pocztę elektroniczna do przesłania PIT-11 muszą zapewnić odpowiedni wzór formularza oraz by potwierdzić maila podpisem elektronicznym, który pozwoli zweryfikować, czy został sporządzony przez upoważniony podmiot.

Możliwość przesyłania PIT-11 mailem to kolejny krok na drodze usprawniania i automatyzacji rozliczeń z fiskusem, co w kraju, w którym w tym roku z możliwości przesłania do urzędu skarbowego e-pita skorzystało raptem ponad 350 tys. osób przy 25 mln podatników jest ważnym krokiem naprzód.

Pracodawcy, którzy zechcą skorzystać z drogi wytyczonej przez poznańską spółkę, na stronie www.pit-11.pl znajdą gotowe do wykorzystania formularze skarg oraz historię sprawy prowadzonej przez e-file przed poznańską Izbą Skarbową oraz sądem.

_ O postępowaniu sądowym: _

Sygn. akt WSA Poznań. I SA/Po 486/10. Uzasadnienie orzeczenia oraz szczegółowy opis oraz kalendarium postępowania dostępne na www.pit-11.pl.

bEIWBupG
Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/136/t128904.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/kiedy;pracodawca;moze;zwolnic;dyscyplinarnie,37,0,760357.html) Kiedy pracodawca może zwolnić dyscyplinarnie? Przestępstwo, utrata uprawnień do wykonywania zawodu lub ciężkie naruszenie obowiązków mogą być podstawą do dyscyplinarki.
[ ( http://static1.money.pl/i/prawo/o/0d6266d78b63436f97e7f4e758ab6a63/760f461840b4b55dfddbd1dac6152f06.tiny.jpg ) ] (http://blog.e-prawnik.pl/podatek-od-nieruchomosci-publikacja.html) Podatek od nieruchomości - publikacja Zachęcamy do zapoznania się z publikacją jaka ukazała się w dzisiejszy wydaniu Rzeczpospolitej a dotyczącą podatku od nieruchomości w sytuacji dzierżawy gruntu od osoby prawnej oraz podatku od...
[ ( http://static1.money.pl/i/h/228/t84708.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/nowe;obowiazki;przy;rozliczeniu;vat,59,0,762427.html) Nowe obowiązki przy rozliczeniu VAT To zmiana, która niepotrzebnie utrudni działalność firm - oceniają eksperci.
bEIWBuqa
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)